Вінницька область стала першим регіоном в Україні, де будуть впроваджувати проект системи “Барнахус” або ж “Будинок дитини”.
Як повідомляється на сайті Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, завдяки цьому буде налагоджено взаємодію з дітьми та підлітками, які постраждали від домашнього насильства, стали свідками насильства, жорстокого поводження чи інших злочинів.
Наразі до проекту долучились ювенальна поліція Вінниччини. Про шляхи реалізації цього проекту розповіли 2 липня на онлайн-нараді з представниками відповідних служб під егідою UNICEF.
Начальниці відділу ювенальної превенції Людмила Кузнєцова розповіла, як проєкт дозволить допомогти дитині, яка стала жертвою злочинного насилля чи свідком злочину.
Зазначено, що після надходження повідомлення про таке правопорушення дитиною опікуватимуться ювенальні поліцейські, прокурори, слідчі, судді, адвокати, психологи та педіатри. “Це потужна міжвідомча робота багатьох служб, спрямована на гарантування дитині права на свободу, особисту недоторканність та захист гідності” – йдеться у повідомленні.
У період від моменту надходження повідомлення про злочин дитина перебуватиме у Барнахусі. Там з нею працюватимуть фахівці різних служб, які працюють в сфері захисту дітей. При цьому враховуватимуться вікові особливості дитини.
Зазначено, що ініціатори проекту впевнені, що “створені в будинку дитини дружні стосунки з дорослими зменшать травмуючий вплив на психіку дитини, підвищать інформативність допиту та його результативність”.
На сайті Вінницької обласної державної адміністрації також повідомляється, що вперше Барнахус (в перекладі «Будинок дітей») було реалізовано в Ісландії наприкінці 90-х, а потім цей досвід стали переймати інші країни. Нині проект реалізовується фондом ЮНІСЕФ.
Завдання проекту “Барнахус”
Основними завданнями проекту є:
– забезпечення дітям, підліткам, які зазнали насильства чи були свідками насильства, отримання правової інформації, консультації, психологічної підтримки, у тому числі кризової та медичного огляду (за необхідності);
– надання психологічної підтримки, в тому числі кризової, дітям, підліткам жертвам чи свідкам насильства, постраждалим членам їх сімей;
– здійснення медичного огляду дітей, підлітків жертв насильства, постраждалих членів їх сімей та надання рекомендацій щодо подальшого лікування/направлення для надання спеціалізованої медичної допомоги (за необхідності);
– здійснення медичної експертизи та надання відповідного висновку;
– здійснення невідкладної оцінки ризиків та необхідності захисту постраждалих дітей, членів їх сімей у форматі «єдиного вікна».
Барнахус являє собою приміщення з чотирма окремими кімнатами. Кімната для спілкування або допиту, що обладнана таким чином, аби інші учасники процесу, які зацікавлені в отриманні інформації щодо насильства чи злочину, могли чути розповідь дитини. При цьому учасники процесу можуть перебувати в іншій, окремій та відділеній кімнаті. Також тут здійснюється відеозапис (для уникнення повторного допиту в судовому засіданні).
Кімната для спостереження. У кімнаті для прослуховування перебувають зацікавлені сторони, які спостерігають на моніторі за розмовою з дитиною, підлітком та фіксують необхідну інформацію. Вони також можуть ставити додаткові запитання, які будуть почуті всіма сторонами процесу, що зменшить ризик викривлення інформації. За допомогою використання такого способу спілкування, дитині немає потреби повторювати інформацію, що її травмує, декілька разів з різною метою.
У кімнаті для психологічної підтримки перебувають працівники соціальних служб та психолог для надання допомоги, в тому числі кризової, для дітей, підлітків, членів сімей, постраждалих внаслідок насильства, злочину.
У кімнаті для медичного огляду, експертизи та допомоги з дитиною працюватиме лікар-педіатр.
Приміщення Барнахус має бути обладнане таким чином, щоб гарантувати безпеку дітей, а також всіх осіб, які там перебувають. Зазвичай воно адаптоване під потреби та особливості дітей різного віку. Важливим аспектом є забезпечення звукоізоляції всіх кімнат.
Фото з сайту ГУ НП у Вінницькій області
Дякуємо!
Тепер редактори знають.