Рештки давньої величі та “наскельний живопис”: що всередині будинку Фігмана та Хасіна в центрі Вінниці. ФОТОРЕПОРТАЖ

20:41
Автор: Vежа
Become a Patron!

Ремонт можна розпочати, але завершити його – неможливо.

Цю приказку, народжену реаліями життя українців, демонстративно доводять орендарі величного, проте занепалого будинку Фігмана та Хасіна, який багато років бовванів у центрі Вінниця як пам’ятник безгосподарності.

Днями з класичної будівлі, як і обіцяли, нарешті зняли риштування та демонтували паркан, які закривали фасад будівлі від поглядів вінничан і гостей міста, а ще – “крали” у пішоходів частину тротуару.

 

Тепер можна не лише вільно їхати хоч колісницею по цій частині тротуару на Соборній, а й навіть потрапити всередину будівлі, яка завжди викликала інтерес, але й поруч з цим – дратувала своїм незавершеним ремонтом.

Наша Ольга Мірошниченко не могла втратити нагоди зайти до середини будівлі з фотокамерою, поки споруду не закрили на замки від подібних цікавих поглядів, безхатченків та молоді, яка шукає пригод.

Як виявилося – ремонтом всередині будинку і “не пахло”. Навколо – бита цегла, велике каміння, іржаві перила та рештки сейфів, вибиті шибки і подекуди – “наскельний живопис”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Нагадаємо, що прибутковий будинок Фігмана та Хасіна – це одна з архітектурних пам’яток місцевого значення. Спочатку тут було дві окремі історичні споруди, маєтки купців Фігмана та Хасіна відповідно.

У 1913 році вони спільно з Ароном Ваксманом відкрили другий в місті ілюзіон (кінотеатр) під назвою “Експрес”. Він розташовувався на першому поверсі будинку Фігмана, з боку сучасної вулиці Театральної. З 1924 року кінотеатр діяв під назвою “Червоні зорі” (історію знаємо,  тому й не дивуємось, чому ті зорі червоні).

В 50-х роках будинки пережили реконструкцію, в результаті якої вони були об’єднані в одну споруду. Також з’явився четвертий поверх. У повоєнні роки це вже був адміністративний будинок із магазином на першому поверсі.

Згідно із розпорядженням ОДА №251 від 21.05.1996 року прибутковий будинок на вулиці Соборній, 74 вважається архітектурною пам’яткою місцевого значення. Через кілька років історія входить у своє звичне русло: обласна рада передає будівлю в оренду на 30 років фірмі “Райдуга”. Згодом всі орендні зобов’язання перебирає на себе правонаступник “Райдуги” ТОВ “Оспром”.

У 2000-х розпочато реконструкцію із влаштуванням мансардного поверху за проектом архітектора Басистого.

За словами керівника “Оспрому” Олександра Семенкова, споруду можна було б вже давно відреставрувати, якби йому надали змогу її приватизувати. При цьому він замовчує чому в 2009 році не скористався нагодою і не приватизував будинок.

Договір оренди діятиме аж до 2031 року. Проте наразі ми з вами маємо те, що мали протягом останніх 16 років: одну з найбільш тривалих та безуспішних реконструкцій в центрі міста, чергову закинуту будівлю. Саме закинуту, бо тільки таке враження вона і справляє: через дорогу від театру, в кількох хвилинах від обласної та міської рад – де навколо вирує культурне, політичне та ділове життя міста.

 

 

Читайте також: Вічний ремонт будинку Фігмана та Хасіна: історія не зовсім закинутої будівлі в центрі Вінниці

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.