Десятикласник з Вінниччини вигадав, як зменшити кількість хімічних добрив, якими обробляють рослини. Його винахід допоможе не лише економити на препаратах, а й покращити якість ґрунтової води, що опиняється у криницях. Нещодавно свій проект школяр представляв на засіданні Малої академії наук у Вінниці.
Десятикласник Роман Кучерявий мешкає у Ладижині. Дізнавшись від своїх бабусь про погіршення якості води в криницях, школяр разом зі своїм братом Юрієм спробував знайти вихід, розповідає газета «Голос України».
За словами Романа, одна з причин погіршення якості води в тому, що ґрунт забруднюють хімічними препаратами, якими обробляють рослини для захисту від шкідників чи підживлення.
Брати Кучеряві (праворуч — Роман, ліворуч — Юрій) разом з вчителем Олександром Герасимовим
— Більша частина препаратів не затримується на рослинах, а стікає по листю чи стеблах у ґрунт, — говорить винахідник. — Ми це також досліджували й маємо конкретні підтвердження. Хімічні препарати потрапляють у ґрунтові води, а далі опиняються у криницях. Наш метод забезпечує «прилипання» рідини до рослини.
Це допоможе вирішити одразу дві проблеми. По-перше, захистять довкілля від забруднення хімічними речовинами. По-друге, таким чином можна буде значно скоротити витрати препаратів й, відповідно, коштів на їхнє придбання.
Суть винаходу полягає у принципі взаємодії зарядів протилежних знаків. Школяр пояснює, що спершу потрібно зросити рослини краплинами води, обробленої позитивними електрозарядами. Далі можна вносити хімічні препарати, заряджені негативними зарядами. Завдяки принципу тяжіння різнойменних зарядів, добрива ніби приклеюються до рослини.
Для обробки полів Роман пропонує використовувати квадрокоптер. Це також допоможе фермерам уникати безпосередньої роботи з хімічними речовинами. Винахідник порахував, що його метод допоможе значно зменшити використання добрив: один гектар поля можна буде обробити в середньому п’яти літрами хімічних препаратів. Нині, за його словами, використовують близько 300 літрів.
Запропонований спосіб очистки підземних вод також знайшов схвалення на Всеукраїнській виставці-конкурсі молодіжних інноваційних проектів «Майбутнє України» в Києві. Там школяр отримав перше місце та п’ять тисяч гривень премії. Нещодавно свій винахід також представили на засіданні Малої академії наук у Вінниці.
Керує дослідженнями братів Кучерявих вчитель Олександр Герасимов. Ще одним науковим керівником у роботі з ефективного внесення препаратів на рослини є старший викладач Вінницького національного технічного університету Анатолій Хомчук.
Фото – Голос України
Дякуємо!
Тепер редактори знають.