Публікації за датами

  • 27 Березня/ 12:01

    Vinnytsia

    Публікація27.03.2012:01

    Автор:Андрій Гижко

    «Ідеальний шторм» або перевірка на коронавірусну міцність. 3:0 на користь влади

 Чому «ідеальний шторм»? Таким фразеологізмом позначають ситуацію, сумарний негативний ефект якої максимально високий через співпадіння усіх можливих негативних чинників, що спричинили ситуацію.

Шторм поглинає всіх, хто погано стоїть на ногах, а встояти в шторм неможливо. Шторм демонструє реальне обличчя кожного. Біль і відповідальність, вміння допомагати ідіяти. У таких ситуаціях пошук шляхів спасіння та можливостей мінімалізації втрат породжує конфлікт відповідальностей між «моє» та «суспільне».

Хто візьме на себе відповідальність в Україні за покриття втрат від цього «ідеального шторму»? З киїх кишень власне дістануть необхідний ресурс?

Центральна влада віддає таку почесну місію місцевим бюджетам та пересічним громадянам!

Світова рецесія та вірус схожі для нас на кінець світу, бо це вперше і слабко прогнозовано.

1. Коли хвора економіка запрацює? Унаслідок травми людина опинилася в лежачому стані і має навчитися ходити. Скільки часу їй знадобиться для відновлення? Зрозуміло, що це залежить від часу, який вона провела в ліжку. Чим більше карантин, тим довше одужання. Якщо до теперішньої гібридної моделі кризи, період економічного падіння та рецесії визначався здебільшого тільки ефективністю управлінських рішень, монетарних і фіскальних заходів і відновлення економіки досягалося протягом періоду від півроку до півтора року, то в сучасних умовах маємо управлінських хаос в економіці, медицині, транспортному сполученні. Ми не готові до шторму. Ми панікуємо, звинувачуємо один одного, продовжуємо свій докарантинний режим.

Економічна криза, яка в Україні почалась задовго до пандемії, показує, що «дна» ми ще не досягнули. Тому і вихід буде складний. Ось і виходить, що порятунок потопаючих – справа рук самих потопаючих.

2. Обсяг втрат для держави та місцевих громад. За попередніми розрахунками вартість екстрених заходів в США складатиме $2 трлн. Це – 40% державного бюджету. Чому так дорого? Бо прогнозоване падіння ВВП в США – 50%, а рівень безробіття – 30%.

Уявіть, кожен третій американець залишиться без роботи! Вже сьогодні падіння показників на американських біржах сягає понад 10 000 пунктів за два тижні. Звісно, можна в дусі антиамериканської критики сказати, що Україна не США, нас це не стосується і повірити президенту Зеленському. Бо за прогнозами Офісу президента падіння ВВП в Україні складе тільки 5%! А за попередніми оцінками бюджетний дефіцит України збільшиться на 100 млрд.грн.

Враховуючи проблемні перемовини з МВФ, змову олігархів і «компетентність» владної команди, прийняті податкові пільги голосно вдарили по малому бізнесу і українцям. Хто сплатить за весь бенкет? Усі видатки або недоотримані доходи покладаються на місцеві бюджети, а це до 15% бюджету (наприклад, для Вінниці – це 90 млн.грн.). Окрім того, значно зростають видатки місцевих бюджетів на медицину. А останнє повідомлення з Офісу Президента, про можливість фінансування Збройних Сил за рахунок місцевих бюджетів – взагалі «кладе на лопатки» місцеву владу.

За таких умов, очевидно, мають запрацювати компенсатори у вигляді трансфертів із державного бюджету (зокрема і медичної субвенції). Проте у відповідь – тиша! Держава хворіє, лікують місцеві громади!

3. Скільки втратить економіка та населення?   5%падіння ВВП від президента?! Мабуть цей сценарій мав би право на життя, якщо б в країні не було війни, системної кризи, карантину та двомісячного провалу в економіці з початку 2020 року. Відкриваємо трюми пам’яті: у 2009 р. ВВП України за фізичним обсягом впав на 15%, у 2014 – на 4%, у 2015 р. – на 10% в умовах фактичної війни. І розуміємо, що 5% це – фантастика, яка немає нічого спільного з реальністю!

Дивимося на найбільш уразливі галузі, це – сфера послуг. Сферою послуг Україна заробляє 240 млрд.грн. на рік, зокрема послуги, що надаються населенню, складають 48,7 млрд. на рік (відповідно 8 млрд. грн. за 2 місяці). Саме Вінниця за 2 місяці карантину втратить приблизно 600 млн.грн. на ненаданих послугах (з них – 130 млн.грн. на ненаданих послугах населенню). Регіони втрачатимуть через зниження споживчих витрат населення, а для Вінниці – це майже 2 млрд.грн. за 2 місяці, без урахувань витрат на продукти харчування!

Мусимо пам’ятати, що ці 2 млрд.грн. не просто регіональний продукт, це – недоотриманий прибуток кав’ярні молодого підприємця, не куплена іграшка для малюка і скасування довго очікуваної відпустки.

Давайте лиш одним оком глянемо на промислове виробництво і згадаємо що минулий рік закінчили вперше за останні 5 років закінчили із спадом на -10%. А в умовах обмеженого виробництва та падіння попиту, промисловість України може втратити за 2 місяці ще 10 %. І як з цієї ями виходити?

А цінова вакханалія на продукти першої необхідності. І жодної реакції з можновладців. Як бути тим у кого немає в «банках» збережень.

То хто ж за це все платить!

Біда одна, відповідальність – різна.

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

author avatar
Андрій Гижко
Проректор з інноваційної діяльності та розвитку інфраструктури Донецького національного університету імені Василя Стуса
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть
Ctrl+Enter

Дякуємо!

Тепер редактори знають.