-
14 Січня/ 19:28
Vinnytsia
Публікація14.01.2019:28
Свій до свого по своє: як мешканці Вінниччини самостійно влаштували показ “Пекельної Хоругви”
Новий український фільм “Пекельна Хоругва” вже встигли назвати “першою українською козацькою казкою”, а сама стрічка з перших днів прокату отримала масу відгуків: переважно схвальних, але траплялися різні.
Однак як і більшості нових українських фільмів, попри ажіотаж в Мережі, “Пекельній хоругві” довелося “пробиватися” через особливості політики вітчизняних кінодистрибюторів. Не секрет, що прокатники на завжди приділяють українським фільмам достатньо місця в українських же кінотеатрах, вважаючи їх “неліквідними”. Таким чином часто створюються ситуації, коли справді достойні стрічки більшість українців банально не можуть подивитися, позаяк показів дуже мало, відбуваються вони лише в окремих кінотеатрах і часто – в зовсім незручний, для глядача, час.
Пекельна Хоругва, або Рiздво Козацьке — український художній фільм-казка 2019 року, режисера Михайла Кострова. Сценарій до фільму базується на казці Сашка Лірника «Про старого козака, різдвяного чорта, чотири роги і козацький рід». Фільм мав свою фестивальну прем’єру 25 травня 2019 року у конкурсній програмі «Molodist Teen Screen» 48-го щорічного Київського міжнародного кінофестивалю «Молодість». У широкий український прокат вийшов 1 січня 2020 року.
Вікіпедія
Однак в деяких випадках самі глядача беруть ситуацію в свої руки, самі звертаються до авторів або власників прав на стрічку та організовують “стихійні” покази в своїх містах і містечках.
Подібний випадок нещодавно стався в Якушинцях, що на Вінниччині. Там на Різдвяні та Новорічні свята у влаштували показ вітчизняного бестселеру – фільму-казки «Пекельна Хоругва або Різдво Козацьке». Вперше у цій громаді та поки що єдині з поміж решти громад Вінниччини. Прем’єра фільму відбулась 12 січня.
– Активіст та наш земляк Юрій Краківський звернувся із пропозицією організувати показ цього фільму у рамках традиційного святкування Нового Року та Різдва Христового. Звісно, ми охоче пішли назустріч. Звернулись до представників приватної компанії, яка відповідає за трансляцію цього фільму. Усе було оформлено офіційно. Це в жодному разі не якась “піратська” копія чи незаконний перегляд. Жодних проблем із прокатом та вирішенням цього питання взагалі не було, – розповідає керуючий справами виконкому Якушинецької сільської ради Олександр Качан.
– Тож 12 січня у нас вже вдруге відбувся фестиваль «Якушинецькі поколядини». Виступали гурти колядників та народних митців з нашої громади та інших сіл… Було весело та дуже чудово. І у рамках свята у нашому сільському клубі відбувся й показ фільму!
– Прем’єру дивились десь 100 глядачів. Найбільш приємно, що більшість – діти, школярі, молодь. Звісно, були дорослі. На жаль, зала досить маленька, тож не могла вмістити більше бажаючих. Жоден з глядачів під час сеансу не пішов. Усі з захопленням переглядали з першої до останньої хвилини, – поділилась враженнями спеціаліст відділу освіти, спорту та культури Якушинецької сільської ради Віта Степанова. – Які враження від фільму? По-перше, це український гарний, родинний фільм, який вселяє у людину віру у перемогу добра над злом. По-друге, гарні костюми, українські традиції та звичаї. Бо ж сама назва – Різдво Козацьке! По-третє, це історія козацтва, нехай і казкова! А ще цей фільм буде корисний вчителям та батькам. Бо з першого погляду комічні та смішні епізоди, де головний герой виховував малих чортенят та зробив з них справжніх лицарів-запорожців, насправді дуже повчальні та змістовні. Тож педагогам та батькам буде з чого зробити висновки. Ще корисні уроки стосунків між чоловіками та жінками у цьому фільмі. А діти були у захопленні від битви козаків із чортами!
Фільм-казку знято на основі книги українського казкаря і сценариста Сашка Лірника «Про старого козака, різдвяного чорта, чотири роги і козацький рід». У сюжеті фантазійно поєднані ангели і чорти, рай і пекло, домовики і ворожки, а також підземелля, показуючи глядачеві розмаїту нечисть з давніх українських сказань та легенд. У цьому світі все балансує між світлом і темрявою. У цій казці герої потрапляють у часи Запорізької Січі — вольності українських козаків, які відчайдушно і сміливо захищати рідну Україну-Гетьманщину та не боялися ні чортів, ні смерті, були сміливими і мужніми.
Паралельно у фільмі розкривається тема цінностей на прикладі української родини, де головні герої козак Михтод та його дружина Одарка, виховували сина — молодого козака Семена (Григорій Бакланов). Як батьківська підтримка і віра та материнська любов дають людині силу і наснагу для вирішення життєвих негараздів. За сюжетом, головний персонаж — козак Семен потрапив у пастку до рук чорта, котрий хотів його обдурити і вбити. Втім, він не втратив надії і віри в те, що вибереться з лап нечистої сили.
Коли промайнули останні кадри фільму, усі глядачі у залі підвелись та зааплодували. Також мешканці селища відзняли відео із подякою творчому колективу «Пекельної Хоругви» та особисто Сашкові Лірнику, що згодом розмістили у Фейсбук-спільноті стрічки.
Як повідомив Олександр Качан, показ «Пекельної Хоругви» у Якушинецькій громаді триватиме ще до 19 січня включно. Надалі фільм планують показати ще у клубах сіл Зарванців, Ксаверівки та Некрасова. А між тим у Фейсбук-спільноті стрічки мешканці ще багатьох міст та сіл України, зацікавившись позитивним досвідом Якушинців, прагнуть організувати показ «Пекельної Хоругви» ще у своїх містах та селах та цікавляться, як це зробити.
Нагадаємо, що покази “Пекельної Хоругви” ще тривають у вінницькому кінотеатрі Smart Cinema, а з 23 по 29 січня стрічку показуватимуть ще й у кінотеатрі “Родина”
Читайте також:
Вінничанин Володимир Чмих став срібним і бронзовим призером Чемпіонату світу з важкої атлетики
Дякуємо!
Тепер редактори знають.