-
29 Грудня/ 17:32
Vinnytsia
Публікація29.12.1917:32
Суфганійот та запалена Ханукія: у Вінниці відзначили єврейське “свято дива та світла” Хануку. ФОТО
Вчора, 28 грудня, у Вінниці відбулося святкування однієї з головних подій єврейського народу – свято Хануки. Разом із традиційними танцями, молитвами та єврейськими піснями Вінницька єврейська месіанська громада спільно з іншими вінничанами відзначали свято відновлення, очищення та світла.
Смажені солодощі, багато дітей та чоловіки в традиційних кіпах – близько сотні людей вчора зібралися у приміщенні вінницького готелю “Поділля” аби майже у сімейному колі відсвяткувати Хануку – єврейське свято чуда та радості. Серед гостей були й не євреї, які є частиною громади, або просто зацікавленні у єврейських традиціях відвідувачі.
Зала, де відбувалася основна частина святкування, була оздоблена кількома прапорами, а на сцені стояла велика Ханукальна менора, або Ханукія. У холі розташували невелику фотозону та кілька єврейських традиційних страв – ханукальні пончики “суфганійот”, “латкес”, схожі на українські деруни, та інші смажені на олії солодощі.
Розпочалося дійство із невеликої промови, сурмління у ріг та запалення Ханукії, на якій, на відміну від звичайного єврейського семисвічника, можна нарахувати дев’ять свічок (одна з яких – “служка”, що запалює інші свічки).
Вісім світильників Ханукії, в які колись наливали олію, а зараз, як правило, вставляють свічки, символізують диво, яке сталося в часи повстання і перемоги Маккавеїв над греками. За переказами, єдиного глечика з освяченою олією, знайденого в опоганеному Єрусалимському Храмі, вистачило на вісім днів горіння Менори. Тому й святкування Хануки триває вісім днів.
Після запалення свічок, дев’ять чоловіків в молитовних покривалах “таліт” почали зачитували уривки зі святого письма та старовинні єврейські молитви на івриті, а також російською мовою.
Як пояснив рабин вінницької єврейської месіанської громади Руслан Романюк, це старовинна єврейська традиція починати будь-яке духовне зібрання з молитви, на якій повинно бути десять чоловіків. На івриті це звучить як “міньян”. Тоді таке зібрання вважається легітимним, хоча, як додав рабин, у новому заповіті написано: “де двоє або троє зібрані в ім’я Ієшуа, то він уже посередині”.
– Взагалі це свято світла, тому прийнято під час святкування Хануки вісім днів освітлювати свою оселю та наповнюватися радістю, – розповів рабин. – Це те що стосується традиційного єврейського звичаю. Якщо дивитися на духовну сторону, то перш за все це свято підкреслює важливість освячення та відновлення наших відносин із Всевишнім.
Після більш офіційної релігійної частини, розпочалося власне святкування: відтак музиканти почали грати єврейські пісні, на сцені виконували традиційні танці, а потім запросили всіх присутніх до водіння хороводу. Відтак уже через півгодини половина гостей кружляли по залу під єврейську музику та повторювали рухи за танцівниками.
До танців долучалися і члени громади, і ті, хто прийшов на святкування з цікавості. Як пояснила учасниця спільноти Наталя, вони відкриті до нових людей, “через це тут така проста та сімейна атмосфера”.
– Взагалі в самій суті єврейства є гостинність і відкритість до представників усіх інших народів, – говорить рабин громади – Так історично склалося, що під час домінування деяких напрямків іудейської релігії, сповідувалося таке специфічне відношення до представників інших народів. Хоча, якщо ви поспілкуєтеся з простими етнічними євреями та і не євреями, та спитаєте відношення євреїв до них, ви почуєте, що євреї дуже гостинний та відкритий народ.
Як нам пояснили, месіанська громада євреїв дотримується єврейських традицій, але відкрита до представників усіх людей незалежно від національності. Усі події та свята євреї месіанської громади відзначають на сучасний манер, але не виходячи за традиційні рамки.
Рабин Руслан Романюк пояснив, що єврейській громаді у Вінниці “дуже комфортно”:
Особливо останні роки міська влада та й містяни вони все більше приділяють увагу цьому питанню. Мені приємно, що місто відкривається і взагалі саме місто має багатовікову єврейську традицію. Я знаю ряд проектів по відновленню історично-культурної спадщини міста. Це нас дуже радує і ми готові в цьому брати посильну участь.
Фото Ольги Мірошниченко
Читайте також:
З вінницької обласної лікарні Пирогова виписали чоловіка, якому успішно трансплантували серце
Дякуємо!
Тепер редактори знають.