Знести не можна будувати: Вінниця отримала абсолютний вплив на будівництво

14:30
Автор: Віталія Мазур
Become a Patron!

З 16 січня Вінниця отримала нову можливість у рамках децентралізації – контроль архітектурно-будівельних процесів у місті. Все, що стосується будівництва – від його початку і до прийняття в експлуатацію, – тепер здійснюватиме новостворений орган: Департамент архітектурно-будівельного контролю Вінницької міської ради.

Директором департаменту став депутат міської ради Олександр Чернега. VежА вирішила довідатися у посадовця – що такі повноваження можуть дати Вінниці.

  • Олександре Михайловичу, що це дає місту – додаткові гроші чи додатковий головний біль?

– І те, і інше. Насправді повноваження були прописані вже давно, просто не всі міста були готові до отримання таких важелів впливу. Згідно зі змінами, котрі були внесені до ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» та ще деякі підзаконні акти в рамках децентралізації, місцеві органи самоврядування отримують більше можливостей у своїй роботі та можуть вже впливати на деякі процеси, на які вони до цього не впливали. Ми тільки почали роботу із цим пакетом менш як тиждень тому, поки вивчаємо ситуацію. У нас у штаті 11 чоловік і роботи вистачає.  Головне, що тепер громада може в цих питаннях регулювати процеси, що теж є позитивним моментом для швидкого реагування.

  • Фінансова вигода яка для міста?

– Про суму сказати не можу нічого. Але тепер все, що стосується штрафів за порушення в сфері будівництва – ці надходження мають йти у місто. Плюс, тепер можемо завдяки цим повноваженням, залучити в місто більше інвестицій завдяки співпраці із підприємствами, котрі хотіли би розширяти свої потужності у місті, або з новими представниками бізнесу, в тому числі – закордонними.

  • Які зміни, в зв’язку з отриманням містом таких повноважень, сталися у процедурі оформлення будівництва?

– На сьогодні, якщо говорити в контексті самої процедури та методики оформлення будівництва, то змін ніяких не відбулося. Тобто, у нас залишився декларативний метод оформлення документів. До прикладу, якщо раніше громадянин подавав повідомлення або декларацію – так він і подає. Забудовник має звернутися до міської ради, отримати всі необхідні документи: містобудівні умови і обмеження, документи що надають право на виконання будівельних робіт, і тоді його розпочати.

Та вже з серпня будемо класифікувати по-новому самі типи будівництва. Суттєво зміняться не лише загальні підходи до класифікації об’єктів будівництва, але й дозвільна процедура. Зараз маємо п’ять категорій складності. І на сьогодні у цьому питанні є багато спекуляцій. Та згодом класифікація об’єктів будівництва буде здійснюватись за класами наслідків, їх буде три: СС1 – незначні, СС2 – середні, СС3 – значні наслідки. Класи наслідків визначаються за такими основними показниками як: рівень можливої небезпеки для життя та здоров’я постійно і тимчасово перебуваючих на об’єкті будівництва людей, обсяги можливих економічних збитків, тощо.

  • Чим ДАБІ займеться в першу чергу – є якісь незаконні будівництва?

– Кричущих випадків поки немає. Є певні забудови, по яких треба перевірити документацію. Про них треба говорити окремо. Є певні довгобуди, маємо розібратися з ними. Хоча сьогодні законодавством не вказується чітких строків завершення будівництва. Лише є норми консервації будівництва – коли забудовник не має можливості продовжити роботу і повинен відмежувати територію так, щоб це було безпечно.

– Так, у липні там почалися будівельні роботи, у вересні вони увійшли в активну фазу, на що інспекція ДАБІ відреагувала. Було чотири перевірки. Були накладені штрафні санкції десь порядка 25 тисяч гривень і припис про припинення будівництва. Є судові рішення в міської ради, яка зверталася до суду і першої і другої інстанції стосовно заборони забудови даної земельної ділянки. На даний час є вимога міської ради щодо приведення у відповідність усієї необхідної документації для будівництва цього житлового комплексу.

Ми про ЖК «Тріумф» дізналися тиждень тому, коли у місті з’явився кіоск, в я кому розмістився центр продажів. Нам відома людина з прізвищем Данилюк. Наскільки мені відомо, він не вінничанин. Відомо, що він купив цю земельну ділянку у попереднього власника. І всі претензії в нас були саме до пана Данилюка.

– Яким чином документація має бути приведена у відповідність?

– На сьогоднішній день єдиний шлях вирішення проблем із цим будівництвом – формальний діалог забудовника із нашою громадою, із міської радою. Тобто, людина має звернутися до міської ради, оформити всі необхідні документи, отримати містобудівні умови та обмеження на будівництво, дозвіл. І тоді вже братися за саме будівництво.

Я не можу сказати нічого щодо грошей, які начебто від ЖК «Тріумф» мають піти на якісь реанімації чи реконструкції. Мені нічого про це не відомо. Можливо, йдеться про інвестиційну угоду, яку він має укласти і сплатити пайовий внесок в розвиток інфраструктури міста, згідно Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Додамо, що, окрім Вінниці, повноваження держархбудконтролю отримали ще 16 обласних міст:  Київ, Одеса, Дніпро, Ужгород, Луцьк, Львів, Івано-Франківськ, Тернопіль, Чернівці, Харків, Суми, Херсон, Маріуполь, Житомир, Черкаси, Сєвєродонецьк. З усіх питань будівництва вінничани тепер можуть звертатися за адресою: м. Вінниця, вул. Театральна, 29, телефон: (0432) 65-10-02​​.