-
05 Листопада/ 08:24
DESPRO
Публікація05.11.1908:24
До 2030 року на Вінниччині замість 741 сміттєзвалища створять 37 полігонів
На Вінниччині мають намір скоротити кількість сміттєзвалищ з 741 до 37. Допоможе у цьому впровадження Регіонального плану управління відходами, який передбачає також збільшення обсягів побутового сміття, що спрямують на повторне використання та створення мережі регіональних полігонів побутових відходів.
Нещодавно відбулась презентація та обговорення Регіонального плану управління відходами у Вінницькій області. Подібний документ розроблений в Україні вперше. Його презентація відбувалась за участі голови обласної Ради Анатолія Олійника, голови облдержадміністрації Владислава Скальського та офіційної делегації швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO на чолі з Юргом Крістеном, повідомляють на сайті Вінницької обласної Ради.
Роботу над цим документом розпочала експертна група DESPRO ще рік тому, а з липня цього року тривала інформаційно-просвітницька кампанія для жителів Вінниччини та органів місцевого самоврядування.
Фахівці DESPRO разом експертами Мінекології України переконані, що Регіональні плани управління відходами – єдине правильне рішення для областей. Для прикладу, на Вінниччині за один рік виробляють від 350 до 500 тисяч тонн відходів усіх типів. Частина відходів осідає на полігонах, які давно перевантажені й працюють з порушенням екологічно-санітарних норм, а решта опиняється на стихійних звалищах, які є практично в кожному селі. Громади, переважно, ще далекі від розуміння особистої відповідальності за вироблення сміття. Така ситуація є типовою не лише для Вінницької області, а й загалом по Україні.
– 98% відходів потрапляють на полігони й там залишаються захороненими, наша мета поступово зменшити їх до 30%, – прокоментував експерт з питань децентралізації та публічних послуг проекту DESPRO В’ячеслав Сороковський. – Так, завдання амбітні. Кожен Регіональний план має свої специфіки. Щодо вінницького, то залучено багато ресурсу, аби на початковому етапі зрозуміти, де ми є сьогодні та що потрібно розвивати далі. Цей план стосуватиметься усіх потоків відходів. У нашому фокусі сьогодні – відходи муніципальні.
За словами В’ячеслава Сороковського, Регіональний план управління відходами у Вінницькій області – це документ, який створюється в області для області.
– Були спроби раніше розв’язувати проблему поводження з твердими побутовими відходами на прикладі Італії, – зазначив голова обласної Ради Анатолій Олійник. – І це було початковим етапом. Наразі Вінниччина пройшла перший з етапів розуміння системи поводження із твердими побутовими відходами і переходимо до наступного – до впровадження Регіонального плану управління відходами, який повинен бути реалізований владою, громадою та в цілому державою. Для цього нині створена законодавча база, адже розпорядженням Кабінету Міністрів України схвалено Національну стратегію управління відходами в Україні до 2030 року.
Так, згідно з Нацстратегією, в області мають бути визначені території оптимального охоплення – кластери. Кожен кластер має об’єднувати кілька районів із населенням у 150-400 тисяч осіб. Наразі існує декілька варіантів розподілу Вінниччини на кластери:
На думку експертів, у межах цих кластерів можна якнайкраще оптимізувати всі витрати, скоординувати логістику й технологічні рішення. Кластер має об’єднати кілька районів чи ОТГ області, де проживає щонайменше 150 тисяч людей, які утворюють принаймні 50 тисяч тонн відходів за рік.
Кожен кластер матиме полігон, що відповідатиме необхідним вимогам. Там будуть локалізовані сміттєсортувальна лінія, перевантажувальна станція, діятимуть єдина чи скоординована система збирання та вивезення відходів і, як варіант, тарифна політика. Таких об’єднань у Вінницькій області може бути 5-6.
Експерт-консультант проекту DESPRO з питань поводження з відходами Дмитро Лазненко зазначив, що вони мають на меті реалізацію одразу декількох важливих заходів, які планують реалізувати до 2030 року.
По-перше, планують організувати систему заходів, щоб збільшити обсяги побутових відходів, що спрямовуються на повторне використання з нинішнього нуля до 10%. По-друге, необхідно буде зменшити обсяги захоронення побутових відходів з 99,6% до 30%, а також зменшити кількість полігонів та звалищ твердих побутових відходів із 741 одиниці до 37. По-третє, збираються створити мережу регіональних полігонів побутових відходів. Тобто в кожному із кластерів має бути один полігон.
– Не всі органи місцевого самоврядування області, які повністю відповідають за організацію надання послуг з поводження із відходами, готові вичерпно розповісти про ситуацію у своїх громадах, – розповіла директорка Агенції регіонального розвитку Вінницької області Наталя Гижко. – Два місяці тому ми надіслали анкети до 490 громад і отримали лише 81 відповідь. Прикро, але в 41 із цих громад відсутня спеціалізована техніка для вивезення відходів, у 12 громадах сміття вивозять щотижня, у решті – раз у два тижні й рідше, 12% громад взагалі не мають послуг із вивезення відходів, а 77% – жодним чином їх не сортують.
Водночас, голова Вінницької ОДА Владислав Скальський зауважив, що в області деякі громади певним чином розпочали розглядати побутові відходи не як непотріб, а як джерело доходу. Для прикладу, в Іллінцях із поліетилену виготовляють тротуарну плитку.
– В рамках проекту DESPRO зараз розповсюджується практика поводження із побутовими відходами. Це наше майбутнє. У нас є можливість навчитися цим підходам у швейцарських партнерів. І надалі розповсюджувати своє відношення до твердих побутових відходів, адже від нашого ставлення залежить як виглядатиме наша планета завтра. Сортуйте, збирайте, переробляйте, робіть міста кращими: сталими й розвиненими, – додав очільник облдержадміністрації.
Щоправда, ця презентація була лише першою спробою публічно обговорити початкові важливі розділи Регіонального плану. В подальшому також має відбуватися діалог між громадами та в середині громад, що безпосередньо впливатиме на зміну ситуації з відходами на Вінниччині.
Фото з сайту Вінницької обласної Ради
Дякуємо!
Тепер редактори знають.