-
23 Жовтня/ 08:14
Vinnytsia
Публікація23.10.1908:14
На Вінниччині знайшли кам’яну стелу бронзової доби. ФОТО
У Крижопільському районі знайшли антропоморфну кам’яну стелу, яка, вірогідно, була виготовлена ще у бронзову добу.
Знайшли стелу поблизу села Городківка. Як передає “Укрінформ“, стела відтворює обриси людського тіла і на знахідці можна розпізнати риси обличчя. Стелу віднесли до епохи бронзи, її орієнтовний вік становить близько 5000 років.
– Нещодавно біля курганної групи, що поблизу Городківки натрапили на велику кам’яну плиту. Уважніше розглянувши, помітили незвичайну форму каменю, верхня частина має обриси обличчя людини, вірніше, правої половини. Фото знахідки надіслали науковцям – фахівцям із археології. Відповідь підтвердила здогадку: це антропоморфна стела бронзової доби, вірніше, права, більша її частина. Такі стели встановлювали на вершинах курганів. Якщо це бронзова доба, то виготовили її в ІІІ – ІІ тисячолітті до нашої ери, – зазначає на сторінці у Facebook місцева мешканка Валентина Гижко.
Щоправда, знайшли рідкісну стелу не археологи, а трактористи. Її виорали з підніжжя одного з курганів виорали, затягли до лісосмуги й покинули. Вже там стелу виявили краєзнавці.
– Схожі стели ми знаходили і раніше. Втім, це досить рідкісна для наших днів знахідка, тому що 90% курганів свого часу були розорані. Й ті стели, які там знаходилися, були розбиті й у своїй більшості не дійшли до нас у первозданному вигляді. Скажімо, на території Вінницької області мені відомо про чотири подібних знахідки, а городківська стела – п’ята, – коментує завідувач сектору охорони культурної спадщини управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністрації Михайло Потупчик.
Визначити точний вік знахідки вже неможливо, адже її знайшли не в місці залягання. За словами Михайла Потупчика, типологічно стела вона схожа на ті, що знаходили в курганах епохи бронзи.
– Але може відноситися й до скіфського періоду, позаяк невідомо, з якого кургану її викопали й якого віку поховання там були, – додав чиновник.
Краєзнавці планують передати кам’яну стелу до музею, щоправда ще визначаються до якого саме.
Додамо, що Городківці вже були й інші історичні знахідки. Зокрема, у серпні в селі виявили старовинні катакомби, які збудували ще у 17 сторіччі.
Фото з Facebook-сторінки Валентини Гижко
Читайте також:
145 бойових зіткнень та мінус 910 окупантів: зведення Генштабу та дані щодо втрат ворога за добу
Дякуємо!
Тепер редактори знають.