-
11 Жовтня/ 13:37
Vinnytsia
Публікація11.10.1913:37
Вінниця як герой фільму: в “Родині” відбулася прем’єра стрічки “Таємна операція”. ФОТО
Вчора, 10 жовтня, в кінотеатрі “Родина” відбувся прем’єрний показ стрічки “Таємна операція” режисера Валерія Шалиги. Фільм розповідає про вигадану історію замаху на Симона Петлюру та Юзефа Пілсудського під час їх візиту до Вінниці у 1920 році.
Стрічка, попри те що в анонсі значиться як “історично-пригодницька”, є скоріше пригодницькою: серед реальних історичних подій тут лише зустріч очільників України та Польщі у Вінниці 17 травня 1920 року (під час якої, до речі, замахів на Петлюру не було). Решта сюжету – любовна лінія та шпигунська історія персонажів української та більшовицької контррозвідок.
Один з акторів-реконструкторів
Симон Петлюра — організатор українських збройних сил. Генеральний секретар з військових справ Української Центральної Ради (28 червня — 31 грудня 1917). Головний отаман військ Української Народної Республіки (УНР) (з листопада 1918). Голова Директорії УНР (9 травня 1919 — 10 листопада 1920).
Травень 1920 року – період, коли УНР вже декілька місяців “дружить” з Польщею, віддавши натомість тій значну частку українських територій. Українська Народна Республіка перебуває в стані війни з більшовицькими військами. До підписання Ризького миру й фактичної зради Польщею попередніх домовленостей з Україною залишається 10 місяців. Джерело – Вікіпедія
Як знімали фільм?
Варто зазначити, що фільм з впевненістю можна назвати вінницьким: не лише за сюжетним місцем дії й місцями зйомок, але й за належністю “левової частки” команди стрічки до числа вінничан. Так, режисер та велика кількість акторів – мешканці нашого міста.
Ми потихеньку робимо так, що місто Вінниця на рівні з Одесою, Києвом стає однією зі столиць кінематографу, художнього кіно в Україні – зазначив міський Сергій Моргунов перед показом фільму, а також анонсував на травень 2020 року прем’єру ще одного фільму від Валерія Шалиги.
Для деяких акторів фільму їхні ролі стали абсолютно новим досвідом – так, Сергію Басоку, Анастасії Дєлайчук та Любомиру Валівоцю вперше в житті довелось зіграти головних героїв фільму. На екрані ми також помітили й співробітників “Центру історії Вінниці”, реконструкторів Олександра Федоришена та Олесю Коваль, які заразом виступали консультантами для команди фільму.
Сергій Басок та Анастасія Дєлайчук
Олександр Федоришен (праворуч)
Як розповів Vежі режисер, попри те, що фільм відзняли ще у 2017 році, прем’єра його відбулась лише зараз. Всього на зйомках було 27 основних знімальних днів, однак згодом відбулися дозйомки, зокрема зимових сцен, тож фактична тривалість творчого процесу дещо більша. Щодо бюджету картини, то тут Валерій Шалига не захотів “розкривати карти”, зазначивши, що сума є меншою за 5 мільйонів гривень.
Знімальна група
Враження від фільму
Особливість і навіть цінність цього художнього фільму в тому, що одну з головних ролей в ньому виконує місто Вінниця. Адже зйомки стрічки відбувалися у середмісті Вінниці, де збереглися локації початку ХХ століття: готелі «Савой», приміщенні «Білої зали» Вінницької міської думи, будинку Боруха Львовича, садибі капітана Четкова та інших знайомих всім локаціях. Тож під час перегляду більшості сцен, ловиш себе на думці “О, так я ж знаю де це – і ходив там не раз!”.
Однак у певних моментах проступають і негативні риси стрічки: в якихось сценах діалоги та дії персонажів прописані вкрай нелогічно; в якихось актори, зокрема й з числа головних героїв, переграють; а в інших – помітні “кіноляпи”(як то очевидно музейний, окислений посуд, в якому хочуть заварити чай).
Проте найбільшими проблемами в фільмі є звук та музика: по-перше, всі, крім трьох головних акторів, в стрічці розмовляють не своїм голосом, а “тонованим”. По-друге, у фільмі використовуються комічні саундтреки в серйозних сценах, що дещо нівелює емоції від патріотичних й драматичних моментів у стрічці. Нарешті, останньою складовою цього пункту є гучність пострілів, голосів та інших джерел звуку, яка місцями є надто неприродною: “Це записували в студії, а не на вулиці” – перше, що сягає на думку під час багатьох сцен.
Підрядники нас трохи підвели зі звуком. Ми його вже звісно трохи поправили, однак сюди (на прем’єрний показ до Вінниці – авт.) ще не встигли привезти. Але в будь-якому випадку така проблема є – визнає Валерій Шалига.
Загалом же “Таємна операція” викликала оплески у більшості глядачів у залі: вінницького режисера та акторський склад вітали з прем’єрою фільму. Наразі будемо чекати обіцяного режисером та міським головою фільму з робочою назвою “Відлуння”, дії якого відбуватимуться у Вінниці 1941 року.
Кадри з фільму
Переглянути стрічку “Таємна операція” можна буде в рамках фестивалю “Вінниця – столиця УНР“. В рамках фестивалю усі любителі українського кінематографу зможуть відвідати безкоштовні покази фільму, які відбудуться 12 та 14 жовтня о 18:00. Кількість місць обмежена, запрошення можна отримати у касі кінотеатру «Родина».
Фото Марини Сербінович
Дякуємо!
Тепер редактори знають.