-
08 Жовтня/ 18:09
Vinnytsia
Публікація08.10.1918:09
Американця, що воював на Донбасі за Україну, у Вінниці взяли під варту. ФОТО
Вінницький апеляційний суд сьогодні, 8 жовтня, скасував домашній арешт як запобіжний захід для громадянина США Крейга Ланга та постановив тримати іноземця під вартою.
Передісторія
Як писала Vежа, 21 серпня 2019 року Ланг о 9:10 ранку перетинав державний кордон України у Могилів-Подільському на Вінниччині, коли спрацювала база Інтерполу та стало відомо, що його розшукують американські правоохоронні органи, а чоловіка оголошено у міжнародний розшук.
Інкриміновані статті американського кримінального законодавства еквівалентні таким українським: крадіжка, розбій, вбивство.
Протягом 2018-2019 років судами штатів Флорида, Арізона та Північна Кароліна видано ордери на арешт Ланга. 23 серпня 2019 року судом у Могилів-Подільському американця було арештовано на 40 діб. У суботу, 28 вересня, громадянина Сполучених Штатів Америки Крейга Ланга Вінницький міський суд звільнив із вінницького слідчого ізолятора, але помістив під цілодобовий домашній арешт, доки не завершиться екстрадиційна перевірка.
Чому протестує прокуратура проти домашнього арешту
Прокуратура не погодилася з таким рішенням суду першої інстанції та пішла в апеляцію: таки вимагала взяти під варту американця.
Серед аргументів державного обвинувачення, чому Крейг Ланг має сидіти в СІЗО, доки триває екстрадиційна перевірка:
- У військовому квитку зазначено, що американець проходив військову службу в районі проведення АТО/ООС з 16 березня 2016 року по 29 квітня 2016 року, а контракт з Міністерством оборони розірвано 29 квітня 2016 року. Відтак, зараз Ланг не є військовослужбовцем ЗСУ.
- Американець підозрюється у вчиненні злочинів, скоєних у 2018 році, тому служба в ЗСУ не впливає на обставини щодо обрання міри запобіжного заходу. А слідчий суддя, за словами прокурора, не оглядав військовий квиток на попередньому засіданні.
Головуючий суддя Анатолій Кривошея оглянув паспорт Крейга Ланга, та зачитав дати та пункти пропуску, де американець кілька разів перетинав державний кордон України. Також в засіданні оглянули й військовий квиток Ланга, виданий 30 березня 2016 року.
Згідно із записом, американець мав військово-облікову спеціальність механіка-водія, військове звання – солдат.
Відтак, прокурор Олеся Тарадай просила суд скасувати попереднє судове рішення та ухвалити нове: застосувати до Крейга Ланга запобіжний захід у виді тримання під вартою – екстрадиційний арешт.
– Чи маєте ви заперечення щодо того, що Ланг служив у ДУК ПС? З’ясовували? Маєте інформацію? – уточнив у прокурора суддя Анатолій Кривошея.
– Ні, ваша честь, треба писати запити та уточняти, – відповідає представниця державного обвинувачення.
– А з приводу того, що він працював інструктором-парамедиком? Чи механіком-водієм? Є офіційні дані?
– Ні, ваша честь, запити планується лише скерувати до командира підрозділу: на який посадах перебував тощо.
– А з приводу місця проживання: де він проживав до місця затримання?
– Як випливає з пояснень: зі співмешканкою у Києві.
– Він не був зареєстрований?
– Він не міг бути зареєстрованим, бо він іноземець.
Адвокати просять документи від ФБР, американець – політичного притулку
Адвокат Дмитро Моргун заявив, як і в суді першої інстанції, що у матеріалах відсутній запит компетентного органу щодо видачі Ланга у Штати, а дипломатичної ноти та доручення для ГПУ від органів США (які наявні) – недостатньо. Крім того, адвокат звертав увагу суду на те, що навіть ці документи – не перекладені українською.
«Саме запит, а не супровідні документи, починають всю процедуру екстрадиційної перевірки та є золотою серединою для цього процесу. Відтак, без цих документів клопотання не може бути належним чином без цього документу та не має бути задоволеним», – сказав захисник та просив суд не задовольняти скаргу прокуратури та залишити в силі домашній арешт для його підзахисного.
За словами адвоката, українські правоохоронці двічі на добу перевіряють наявність американця у квартирі у Вінниці: вдень та вночі.
Інший адвокат Олег Веремієнко озвучив у суді, що Ланг 27 вересня написав заяву на ім’я начальника Управління Державної міграційної служби України: просить політичного притулку. Хоча прокуратура надала відповідь від УДМС, що ще станом на 3 жовтня Ланг не звертався із заявою про визнання особи біженцем чи особою, яка потребує особливого захисту.
«А сьогодні нареченій Ланга подзвонив співробітник вінницького СІЗО та попросив забрати цю заяву. Ваша честь, це міжнародний скандал», – сказав Веремієнко.
Також цей захисник приніс у суд книжку Олени Білозерської «Щоденник нелегального солдата» та запропонував ще й суддям почитати окремі сторінки з неї, де згадується те, що «американець Крейг» брав участь в АТО/ООС.
Також, у випадку розміщення в СІЗО, адвокат просив суд винести окрему ухвалу про передачу заяви американця про отримання статусу біженця в Управління ДМС у Вінницькій області.
Суддя Кривошея, крім того, з’ясовував соціальні зв’язки та те, що ж американця «тримає у Вінниці».
«У 2016 році я вступив до лав Правого Сектору, 40 чи 44 дні там прослужив та повернувся до ПС як волонтер. Виїхав з України восени 2016-го, у березні 2017-го повернувся в Україну як волонтер – прилетів до Харкова та повернувся до ПС. До червня 2017 був у лавах ПС, потім – покинув Україну, повернувся в листопаді 2018-го, вступив до лав «Грузинського легіону» та очікував нового контракту з армією, можливо, з морською піхотою. Все це тривало до 18 серпня 2019 року, доки мене не заарештували, коли я перетинав кордон при спробі перезапустити візу», – розповідав у суді Ланг.
– Чому ви повернулися в Україну? – запитав суддя Кривошея.
– Бо триває війна. І люди вмирають. І є люди, яким тут треба допомога. І я хочу допомогти.
– А ваше перебування в Україні не пов’язане з тим, що вас розшукують? – питав головуючий суддя.
– Ні, – відповів іноземець.
У судових дебатах прокурор наголошувала на потребі тримати американця в СІЗО, адвокати – заперечували, Ланг – підтримав свій захист.
Зрештою, колегія суддів Вінницького апеляційного суду постановила: попереднє рішення (про домашній арешт) скасувати та застосувати новий запобіжний захід: тримання під вартою. Касаційному оскарженню постанова не підлягає.
Крейга Ланга закували в кайданки в залі суду та повезли в слідчий ізолятор.
Екстрадиційна перевірка тим часом триває.
Фото Ольги Мірошниченко
Дякуємо!
Тепер редактори знають.