У Вінниці молоді активісти з усієї країни вчаться писати проекти для розвитку власних міст

16:20
Автор: Марина Однорог
Become a Patron!

35 молодих людей приїхали до Вінниці вчитись та ділитись досвідом в рамках програми «Активні громадяни». Впродовж п’яти днів на них очікують візити в громадські організації, виконавчі органи міста, культурні центри, університети, зустрічі з представниками влади та громадськими діячами.

З 16 по 20 січня у Вінниці триватиме національний навчальний форум у рамках програми «Активні громадяни» від Британської ради. Сьогодні, 16 січня, відбулось перше знайомство учасників з різних міст із фасилітаторами (тренерами – авт.) програми та містом.

Одеса, Чернігів, Суми, Київ, Чернівці, Кіровоград, Луганськ, Кривий Ріг, Горішні Плавні, Мелітополь, Вінниця – це лише частина тих міст, звідки приїхали учасники, щоб поділитись власним досвідом, здобути нові знання та підтримку власних проектів.


Одні з них вже мають великий досвід організації локальних та всеукраїнських соціальних проектів, деякі вперше приїхали на подібний тренінг і ще тільки маленькими кроками йдуть до своїх великих цілей.


Більшість учасників вперше у Вінниці, але вже висловили свій захват від нашого міста.

  • Мене звати Даша, я фасилітатор програми «Активні громадяни», директор організації, яка займається нечуючими людьми. Тема інклюзії для мене дуже важлива: це один із напрямків по якому я постійно працюю, подорожую Україною. Ще – мама восьмирічного «нечуючого чуда», тому досвіду по інклюзії маю багато і буду дуже рада ним поділитись – говорить усміхнена жінка.
  • Мене звати Микола я спортсмен, займаюсь штовханням ядра, чемпіон України. А ще я з Горішніх Плавнів. Представляю громадську організацію, яка займається людьми з обмеженими можливостями, що мають бажання займатись спортом. Наша громадська організація називається «Непереможні» – говорить один із двох учасників тренінгу в інвалідному візку.

Знайомство відбувається у легкій формі, звучить багато жартів. Ці люди представляють абсолютно різні галузі соціальної діяльності: хтось працює з людьми з інвалідністю, хтось реалізовує екологічні проекти, хтось працює у феміністичній організації, але саме таких різних людей об’єднав цей тренінг.

Організатори події також поділились своїми історіями співпраці з Британською радою, проектами, які вони реалізували, та емоціями, які подарувала їм робота над цими проектами.

  • Я спочатку сама була учасницею подібного тренінгу, а потім захотіла реалізувати свій проект. Незважаючи на те, що він не пройшов, ми вже своїми силами разом з нашою громадською організацією реалізували його, – розповіла одна із організаторок тренінгу, виконавча директорка ГО «Результат» Тетяна Калугаряну.
  • Ще в 2014 ми подались на програму від Британської ради. Саме тоді й почалось наше партнерство. Це був важкий рік і хотілось чогось нового. Нас відібрали з першого разу і ми з того часу почали реалізовувати багато проектів саме для міста. Дуже важливо, що локальне впливає на глобальні зміни. Навіть проекти, які не отримують підтримку, надалі реалізовуються. Є один проект в нас в місті, де поезія звучить в трамваї. От це також здійснено за підтримки Британської ради і, що цікаво, на нього наразі ще не витратили коштів, бо є загальна підтримка від різних організацій та громадських активістів, влади та бізнесу. Мені дуже важливо і для нашої організації загалом, що цей проект не суперечить ніяким нашим цінностям, – сказала одна із організаторок, представниця ГО «Гармонія» Олена Чорнобривенко.

Олену потішило те, що на цьому тренінгу є ативні учасники на візку. Для їх участі у форумі у Вінниці були створені всі умови: спеціальні готельні номери, адаптований трансфер, зручний ліфт у готелі.

  • Це легше морально, адже я колись сама була учасницею подібного тренінгу і тоді була одна на візку, – каже дівчина.

  • З точки зору організатора для мене цей тренінг, в першу чергу, можливість натренувати нових учасників, які потім зможуть написати та реалізувати соціальні проекти. Я вважаю, що саме ці активні громадяни надалі можуть будувати суспільство, і чим їх буде більше, то краще. Також мені хотілось більше розповісти про свою організацію – Координаційний центр переміщених ВНЗ, адже ця проблема і тема в Україні наразі дуже важлива та актуальна. І саме програма «Активні громадяни» допомагає розвивати наших студентів, виходити із так званої депресії, бути активним і бачити нові можливості, а не проблеми, – розповів один із організаторів, представник Координаційного центру переміщених ВНЗ Антон Кольвах

Незважаючи на те, що учасники були різного віку, між ними відчувався певний контакт та взаємодія, багато сміху та жартів. Вони не звертали увагу на те, що серед них є люди на візках.


Організаторами прийому у Вінниці є ГО «Гармонія», Центр громадської активності «Результат», Координаційний центр переміщених ВНЗ.

Організатори говорять, що завдяки навчальному візиту учасники матимуть змогу:

  1. Сформувати та розвинути особисті якості, необхідні для реалізації продуктивних громадських змін.
  2.  Дізнатись про можливості міжкультурного діалогу і соціального розвитку.
  3. Навчитись розробляти власні проекти локальної соціальної дії.
  4. Пізнати Вінницю через призму інклюзії.
  5. Відвідати молодіжні та культурні центри, університети, громадські організації та виконавчі органи міста, а також на них чекає зустрічі з представниками влади та активним громадським сектором міста.
  6. Отримати можливість взяти участь у конкурсі міні-грантів від Британської ради (у рамках програми “Активні громадяни” Британська рада надає міні-гранти на реалізацію соціальних проектів обсягом до 500 фунтів).
  7. Після проходження візиту учасники отримають сертифікат міжнародного зразка та можливість продовжити навчання на всеукраїнських семінарах і тренінгах Британської ради.

Наступні чотири дні в учасників будуть дуже активними і хтозна, можливо, нашому місту цей тренінг дасть декілька яскравих та корисних проектів.