Публікації за датами

  • 20 Вересня/ 10:38

    Vinnytsia

    Публікація20.09.1910:38

    Автор:В'ячеслав Луцков

    На Вінниччині відкрили два нових меморіали, присвячених Голокосту. ФОТО

На Вінниччині з’явились два нових місця пам’яті Голокосту та меморіали на місцях масових поховань розстріляних євреїв. Загалом протягом вересня буде відкрито дев’ять подібних місць пам’яті у Вінницькій та Житомирській областях.

Як повідомляється на сайті Вінницької ОДА, місця пам’яті з’явились 18 вересня у місті Липовці та селі Чуків Немирівського району. Меморіали створюються в рамках міжнародного проекту «Захистимо пам’ять» Фонду «Меморіал убитим євреям Європи».

       

Одночасно це місце масового вбивства і поховання, тут місце геноциду, де вбито понад 500 ваших співвітчизників. І таких місць в Україні понад 2 тисячі. Загалом в Україні 1,5 млн євреїв було знищено у ході геноциду.

Це має стати місцем згадок та збереження пам’яті. Але водночас це має стати місцем застереження, має стати сигналом, що наші народи мають спільно боротися за демократію в усьому світі та недоторканість кордонів наших держав, – зазначив Уве Ноймеркер, директор фонду «Меморіал убитим євреям Європи», передають на сайті ОДА.

Як повідомляють на сайті Вінницбкої ОДА з посиланням на Божену Козакевич, співробітницю проєкту «Захистимо пам’ять», “під час роботи над проєктом та облаштуванням місць пам’яті дуже важливо було захистити місця масових поховань, адже за єврейським законом Галаха необхідно зберегти спокій померлих. Саме тому всі дослідження проводились за допомогою сканеру, неінвазивно і без будь яких розкопок. В результаті археологи змогли чітко окреслити межі поховання”.

 

     

Проєкт «Захистимо пам’ять» має на меті перетворити масові поховання євреїв та ромів в Україні на гідні місця пам’яті та інформації. Так, у червні та вересні цього року відкрили 15 місць, розташованих у 12 населених пунктах України, а також створили постійну виставку просто неба у Бердичеві.

Проєкт фінансується Міністерством закордонних справ Німеччини. Активну участь в ньому беруть, зокрема, Український центр вивчення історії Голокосту, Комітет у справах збереження єврейських цвинтарів у Європі, Конгрес європейських рабинів, Центр археології Стаффордширського університету та Яхад-Ін Унум.

Також відомо, що масові розстріли євреїв відбувались і у Вінниці. Як повідомляє Центр історії Вінниці, першу масову акції проти євреїв Вінниці здійснили 15-20 вересня 1941 року, тож сьогодні її 78 роковини. Виконавцями розстрілу стали оперативні військово-розвідувальні частини Служби безпеки (СД), створені німецьким нацистським керівництвом для ліквідації населення на окупованих територіях.

Братська могила розстріляних євреїв Вінниці у 1944 р.

Карта розташування меморіальних зон по вул. Максимовича (1) та вул. Толбухіна (2)

Так, 19-20 вересня в районі теперішньої вулиці Максимовича за різними даними було розстріляно від 10 до 16 тисяч мирних жителів. Наразі на місці масових розстрілів євреїв нині розміщуються меморіальні зони. Також цьогоріч Центр історії Вінниці спільно з Музеєм Голокосту у Вінниці готує переклад стенду Меморіалу пам’яті жертв Голокосту англійською, що дозволить ознайомитись з інформацією представникам інших країн.

Фото Центру історії Вінниці та з сайту Вінницької ОДА

Читайте також: “Жовті зірки” у Вінниці: історики опублікували унікальні фото з міського базару часів Голокосту

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

author avatar
В'ячеслав Луцков

Дякуємо!

Тепер редактори знають.