Вже за тиждень Вінниця прийматиме Міжнародну конференцію демократичних шкіл “IDEC/EUDEC”, куди приїдуть гості з 24 країн світу, а також всесвітньо відомі спікери, які впроваджують принципи “вільної школи” у різних країнах: від США до Японії.
Конференція демократичної освіти “IDEC” відбувається щорічно в різних країнах світу з 1993 року, а основною її метою є демократизація освіти. У Вінниці єдиною школою, яка бере участь в русі “IDEC” ще з 1993 року, є приватна школа “АІСТ”, яка представляла Україну на міжнародних конференціях в Ізраїлі, Великобританії, Японії, США, Бразилії, Нідерландах, Фінляндії та інших країнах. У 1998 році вони приймали у Вінниці таку конференцію вперше в Україні, а цього року мають часть приймати її вдруге, тільки тепер – більш масштабно.
“Демократичні школи” (одна з найвідоміших – школа “Summerhill” у Великій Британії) це так звані “вільні школи”, де діти та дорослі мають рівні права та обов’язки в організації шкільного життя. Діти, наприклад, можуть самостійно обирати предмети, які хочуть вивчати, домовлятися з учителями про режим навчання, а також на загальних зборах вирішувати будь-які питання щодо функціонування школи. Найбільше таких шкіл в Ізраїлі та США.
Відомо, що міжнародна конференція демократичних шкіл “IDEC/EUDEC” у Вінниці відбудеться з 3 по 9 серпня на базі лікувально-оздоровчого спорткомплексу “Маяк” в с. Селище Тиврівського району.
Лілія Грязнова, вчитель англійської мови у школі “Аіст”, розповіла, що на цю конференцію вже зареєструвалося більше 350 учасників з 24 країн світу: США, Німеччини, Фінляндії, Бразилії, Ізраїлю, Франції, Греції, Іспанії, Нідерландів, Японії, Південної Кореї, Непалу, Тайваню, Нової Зеландії та інших. Та більша частина учасників все ж українці. Й, зокрема, вінничани ще можуть взяти у ній участь: реєстрація триватиме до 31 липня, а учасниками можуть стати всі охочі (вчителі, діти, батьки – будь-хто, кому цікава демократична освіта).
Лілія Грязнова також розповіла, що програма конференції буде поділена на дві частини:
1. “Open Forum” – 6-8 одночасних потоків лекцій, семінарів, майстер-класів та дискусій щодо проблем демократичної освіти, організаторами й ініціаторами яких будуть самі ж учасники (виступити може будь-хто). Наприклад, дитячий “open space” влаштує учениця школи “АІСТ” Маша Гошовська, яка, зі слів організаторів, стала ініціаторкою акції “випускний без кульок”, запропонувавши натомість висаджувати дерева.
2. “Ключові спікери” – виступи всесвітньо відомих речників демократичної освіти. Серед них:
– Яків Гехт – активіст демократичної освіти з Ізраїлю, засновник “Education Cities”, радник шести міністрів Ізраїлю, включно з нинішнім.
– Генрі Редхед – виконавчий директор першої у світі демократичної школи “Summerhill” (Великобританія), онук її засновника.
– Джері Мінц – засновник та директор “Alternative Education Resource Organization” (США), ініціатор та консультант більш ніж 50 альтернативних освітніх проектів світу.
– Кагекі Асакуа – засновник першого у світі демократичного університету, реформатор освітньої системи Японії.
– Сугата Мітра – професор педагогічних технологій у Школі освіти , комунікації та мовних наук в Університеті Ньюкасла (Великобританія), переможець TED-Prize-2013.
Крім цього, за два дні до початку основної частини конференції “IDEC/EUDEC”, 1-2 серпня у Києві відбудуться тури українськими альтернативними школами, урочисте відкриття конференції та офіційне знайомство з професорами та педагогами з усього світу за участі представників Міністерства освіти і науки України.
Щодо вартості участі, то кожна з частин має окрему ціну: вартість участі у Києві – 2500 гривень для дітей та дорослих (програма, обід і кава-брейк), у Вінниці – 4300 або 4800 гривень для дітей і 5800 або 6500 гривень для дорослих (проживання, триразове харчування і програма). Зареєструватися та придбати квитки можна за ЦИМ посиланням.
Коментуючи вартість квитків Лілія Грязнова, зазначила, що авторські семінари запрошених спікерів коштують шалені гроші. Та навіть попри те, що на цій конференції вони виступатимуть безкоштовно, проживання, харчування та переліт (зі США, Японії, Великобританії тощо) не безкоштовні. Плюс оренда локації та організаційні витрати: проживання, харчування тощо). Директор школи також зазначив, що вони намагалися зробити бюджет якомога меншим, шукаючи спонсорів і підтримку. Так, наприклад, перевезення, охорону, облаштування майданчиків локації, технічне забезпечення та екскурсії забезпечить Вінницька міська рада.
Крім цього організатори зазначають, що на учасників чекає безліч воркшопів, майстер-класи, ігри та екскурсії Вінницею, де вони зможуть поспілкуватися, обмінятися досвідом, обговорити умови майбутніх спільних проектів та весело провести час з піснями, іграми та всіляко розвиваючи творче мислення.
Що цікаво, мова конференції – англійська, але організатори обіцяють забезпечити усім синхронний або послідовний переклад.
Ігор Казьмірук, директор-розпорядник НВК “Школа АІСТ”, зазначив, що головна мета цієї конференції – познайомитися з досвідом різноманітних освітніх систем різних країн, щоб спробувати перенести його в ту чи іншу освітню систему. Але, з його слів, це важливо робити “не бездумно”.
– Можна взяти, наприклад, частину фінської освітньої системи і перенести в Україну, польську систему перенести в Україну, німецьку… Але фінська система створювалася для Фінляндії: вона розрахована на фінський менталітет, на фінську економіку, на фінських рівень соціального забезпечення. І в нас воно не спрацює. Так само не спрацює ні німецька, ні польська, ні будь-яка інша система, – пояснив Ігор Казьмірук – Тут важливо відфільтрувати кожну з цих систем і адаптувати до наших конкретних і реальних умов. Тому наше перше завдання – познайомити людей з іншими системами, а вже далі вони самі будуть думати, що можна взяти, а що не можна. Ми це пробуємо вже 29 років і досвід беремо не з книжок, а безпосередньо з живого спілкування, подорожуючи всім світом і знайомлячись з різними системи. Кожен раз ми привозимо щось цікаве: щось виходить, щось не виходить, але таким чином вдалося створити вже свою власну систему. І от зараз ми хочемо просто показати, що можна робити по-іншому, і це “по-іншому” дійсно працює і дає хороші результати.
Оксана Яценко, директорка Департаменту освіти і науки ВМР, зазначила, що маючи 25 років педагогічного досвіду, повністю поділяє цю думку і навіть зробила цікаве, а з її слів – “місцеве” порівняння з… вінницьким трамваєм.
Не можна брати і просто переносити на інший ґрунт національний чи медицину, чи освіту, чи економіку, чи будь-що. Це мені нагадує наш трамвай “Вінвей”: коли беруть старий корпус і на нього накладають абсолютно новий, і він є конкурентний будь-якому трамваю, тому що він особливий, він відповідає нашій ментальності і він є нашим досягненням, – зазначила Оксана Яценко. – І відповідно до концепції української школи і Закону України про освіту 2017 року ми якраз працюємо над новою українською школою, над демократизацією школи, над тим, щоб дитина розвивалася різносторонньо, була основою освітнього процесу. Ми всі знаємо, що прийшло нове покоління, яких старими методами навчати не можна: ці діти особливі, які вже від самого початку життя мають такий “стержень демократії” і дуже приємно, що багато педагогів хочуть цьому навчитися і долучитися до міжнародних освітніх проектів.
Ігор Казьмірук також розповів, що тема Нової Української школи також буде активно обговорюватися на конференції.
Нам було приємно, коли ми читали концепцію НУШ, і для себе відмічали: ось це в нас було в 93-му році, ось це ми ввели в 94-му, ось це – в 96-му і так далі. Тобто ця концепція (НУШ) вона теж взята не зі стелі: тут досвід дуже багатьох освітніх систем, в тому числі і досвід багатьох українських альтернативних проектів. І я так думаю, що це питання, оскільки воно хвилює, буде одним із основних якраз саме для обговорення в колі українських представників. Хоча я не сумніваюся, що до обговорення долучаться і фахівці з інших країн.
Галина Якубович, заступниця Вінницького міського голови, додала, що “демократизація суспільства неможлива без демократизації освіти”. Саме тому, з її слів, ця конференція дає унікальну можливість познайомитись та поспілкуватися з максимальною кількістю експертів з демократичної освіти, які готові ділитися своїм досвідом.
З повною програмою конференції можна ознайомитися за ЦИМ посиланням. А детальніше про саму конференцію, спікерів, програму, умови проживання, доїзду на локацію, поради, контакти тощо читайте за ЦИМ посиланням.
Фото автора
Дякуємо!
Тепер редактори знають.