-
03 Липня/ 17:05Люди
Публікація03.07.1917:05
“F*ck plastic”: у центрі Вінниці дівчина вчила шити еко-торби. ФОТО
Сьогодні, 3 липня, в самому центрі міста вінничанка Юлія Марченко шила оригінальні еко-торби, які наразі є не тільки способом боротьби з перенасиченням планети пластиком, а й стильним та практичним аксесуаром для молоді та не тільки.
Неподалік Вежі Артинова юристка та флористка Юлія Марченко вирішила організувати акцію, під час якої вона показувала всім охочим, як власноруч можна створити власну еко-торбу. Таке місце вибрала не випадково, адже саме тут проходить багато людей, що дозволить привернути увагу до проблем з пластиком якнайбільше перехожих.
Зауважимо також, що саме сьогодні, 3 липня відзначається Міжнародний день відмови від поліетиленових пакетів, під час якого закликають людей та підприємців хоча б на один день відмовитись від використання пакетів з пластику.
Свою першу еко-торбу дівчина пошила ще три року тому, а саме таку, з провокативним написом “Fuck Plastic”, почала створювати нещодавно.
— Спочатку я нашила маленькі торбинки з органзи для овочів, фруктів та для сипучих продуктів. — розповідає Юлія. — Потім зрозуміла, що великий пакет теж можна замінити торбочкою. Він же коштує грошей, кожного разу 3-4 гривні не помічаєш, але сотню-півтори ми витрачаємо тільки на це. Ці целофанові пакетики та кілометри пластику – це просто жах. Вони не розкладаються, потрапляють в їжу, у воду. А потім у нас виникають питання, про усі ці хвороби.
Згадує, що момент, коли вона почала по-іншому дивитися на пластик одноразового використання, відбувся у магазині:
— Я стояла з дитиною в супермаркеті, купляла два банани та автоматично взяла пакетик. Потім озирнулась та помітила, що хтось взяв одне яблуко чи один лимон в пакетик. Я зрозуміла, що цей пакет я використаю всього кілька хвилин, а потім на двісті років покладу у ґрунт.
Юля запевняє, що абсолютно ніяких незручностей при використанні власноруч пошитих сумок немає.
— Я шию торбочки зі стовідстокової бавовни, вони дуже приємні на дотик, особливо літом, — каже дівчина. — Це зараз популярно, такий мейнстрім. Багато хто зараз шиє еко-торби з “плащовки” (водонепроникна тканина), такий варіант підходить для осені чи зими, коли йдуть дощі. Але літом вона трошки підпарює, а бавовняні – вони приємні до тіла та гарно перуться. Треба почати з себе. Один в полі не воїн, але зараз дуже багато людей люблять цю ініціативу і замінюють пластикові пакетики на еко-торби.
Такий радикальний напис Юля малює власноруч, аби звернути увагу молоді до глобальної проблеми надлишку пластику на планеті. Тканину і фарби еко-кравчиня теж закуповує сама.
— Напис я малюю акрилом, який я прасую і він добре закріплюється на тканині. Але вже навіть не встигаю все робити сама, мабуть треба замовляти якийсь друк, бо вже все розписано наперед. Спочатку я їх шила і просто дарувала, зробивши допис у фейсбуці. Гроші не брала, а просто просила пообіцяти, що люди не будуть використовувати пластикові пакети. Здебільшого це були друзі друзів, знайомі, але дійсно багато відгукнулось!
Перехожі час від часу підходили до “швейної локації” і цікавилися тим, що тут відбувається. Деякі, після оголошення вартості еко-сумки, одразу йшли, а одна жінка розповіла, що й так постійно носить пакет у своїй сумці. Додала, що не нехтує навколишнім середовищем і навіть під час відпочинку на природі прибирає місце навколо, “бо противно”.
Юлія пояснила, що влаштувала таку акцію, аби надихнути людей використовувати еко-сумки замість поліетиленових пакетів:
— Я вийшла сюди, аби порадувати людей і показати, що таке можна зробити і придбати у нашому місті. Багато хто, особливо старшого покоління, не сидять у фейсбуці чи інстаграмі, і не знають, що таке існує. Можливо, когось надихну. Дуже приємно бути чиєюсь музою в такому еко-русі.
Дівчина задумується про власний стартап і навіть мріє про цілу колекцію таких сумок:
— Знайомі радять вже зробити свій бренд, шити їх більшими чи меншими, чи різних кольорів. Хочеться зробити їх доступнішими за ціною, хоча навіть сума у 300 гривень логічна, адже ви будете використовувати таку сумку не кілька місяців, і навіть не рік, а більше. Варто зробити якесь масове виробництво, щоб кожен міг її собі придбати.
Юля радить, що для початку, аби зменшити використання пластику у повсякденному житті, кожен може відмовитись від пластикових соломинок, в кав’ярнях брати напої у свої термочашки, а в деяких закладах взагалі пропонують наливати напої у звичайні скляні склянки.
— Купуючи кілька бананів, їх можна цілком спокійно зважити без пластикового пакету, — каже Юлія. — Нав’язувати цю ідею не варто, нормальна свідома людина сама зможе до цього дійти і активно це просувати в своєму житті.
Фото автора
Дякуємо!
Тепер редактори знають.