Публікації за датами

  • 29 Червня/ 12:47
    Місця

    Публікація29.06.1912:47

    Автор:Катерина Дядюк

    Російська замість інформатики: у школі на Вінниччині сперечаються, який предмет краще вивчати

Тиждень тому у Мережі з’явилась низка повідомлень про те, що в школі на Вінницьких хуторах дітей змушують вчити російську мову факультативно. 

Це повідомлення поширила низка національних ЗМІ, поруч із заявами обурених батьків, які наполягали на вивченні їхніми дітьми інформатики замість російської. Ми зустрілися з адміністрацією школи, аби з’ясувати, що відбувається.

Про те, що цілий рік учні 5 класу Вінницько-Хутірської школи Вінницького району відвідували факультатив з російської мови, робили домашнє завдання і писали контрольні (попри те, що відвідування факультативів не є обов’язковим), написала користувачка Mar Ko в групі “БАТЬКИ SOS” у Фейсбук.

  • Прошу допомоги, так як своїми силами справитись не можемо. У вересні нас, батьків і учнів 5 класу Вінницько-Хутірської школи Вінницького району, поставили перед фактом, що буде факультатив з російської мови. Перемовини з директором Шевченко А. А. нічого не дали. Мовляв, уже пізно, навчальний план вступив у дію. Російська була завжди. Можливо, на наступний рік і дамо вам щось інше, – йдеться у дописі.

За словами мами дитини, її обурює те, що “з усіх варіантів факультативів рекомендованими МОН уся школа, усі класи вивчають російську”, і що це єдиний факультатив, який існує у школі.

 

Вона зазначила, що у лютому 2019 року директору школи подали колективну заяву про те, що “батьки спільно з дітьми обрали факультатив з інформатики”, адже “в класі багато діток з багатодітних чи неповних сімей, які не можуть собі дозволити дороговартісні гуртки, а факультатив з інформатики хороший шанс навчитися тому, що в майбутньому може стати професією”.

Крім того, зі слів Mar Ko, батьки подавали усну скаргу про те, що “дітям важко вчити російську по підручнику для п’ятого року вивчення, а не першого”.

  • Вчитель дуже “тисне” і занадто авторитарна. Вимагає високих результатів… Навіщо знущатися над дітьми? Тим більше, що по закону, факультатив можна взагалі не відвідувати, він НЕ оцінюється і НЕ має бути “домашки” та контрольних. А у наших дітей це усе є, – зазначила користувачка Mar Ko.

Зі слів жінки, директор “зробив вигляд, що погодився” і навіть пообіцяв поговорити з вчителькою. Втім, коли минулого тижня батьки підійшли до нього, щоб “запитати номер навчального плану на наступний навчальний рік”, він відповів, що “25 серпня будуть батьківські збори і це питання він буде… вивчати!”.

  • Як таке можливо, якщо навчальний план УЖЕ затверджено до 20 червня, а в п’ятницю вже видали підручники з російської на 6 клас?, – обурилася жінка і попросила поради, як діяти в такій ситуації.

На початку тижня низка ЗМІ на основі цього допису зробили публікації про те, що у Вінницькій області в школі дітей змусили вивчати російську мову. Для того, щоб це перевірити, ми зв’язалися з директором Вінницько-Хутірської ЗОШ Анатолієм Шевченком. Він одразу ж сказав, щоб ми не поширювали фейки і наполегливо запросив приїхати у школу та ознайомитися з усіма документами, інакше “це буде слово проти слова”.

Анатолій Анатолієвич підтвердив інформацію про те, що у лютому 2019 року чотири мами учнів 5-го класу написали заяву про те, що відмовляються від факультативу з російської мови і натомість просять факультатив з інформатики. Але зазначив, що посеред семестру цього зробити не міг, адже робочий навчальний план складається перед початком навчального року і тоді ж затверджується у відділі освіти РДА. 

 – До завершення навчального року я не мав права змінити нічого, але я пообіцяв цим чотирьом мамам, що на новий навчальний рік ми це питання розглянемо. З цією метою саме в цьому класі будуть проведені батьківські збори, де я хочу переконатися, що на цьому не тільки чотири людини наполягають, а що цього хоче більшість

Зазначимо, що цього року у школі було два п’ятих класи, у яких навчалися 23 і 21 учень відповідно. А загалом факультатив з російської мови відвідують учні 5-9 класів. 

Водночас Анатолій Шевченко наголосив, що “якогось засилля російської мови у школі немає”. На підтвердження цього він продемонстрував документ – наказ “Про використання годин варіативної частини навчального  плану на 2018-2019 н.р.”.

У ньому зокрема йдеться, що у 1-2 класах були індивідуальні та групові консультації, у 3-4 класах був курс за вибором “Азбука споживача”, у 5Б класі поглиблено вивчали англійську мову, у 6Б та 7Б класах – математику, а у 9Б класі – українську мову. Щодо факультативів, то у 5-9 класах учні мали факультативний курс з російської мови. Крім того у 6А, 7А, 8А, 8Б і 9А класах був додатковий час на підсилення предмету “Українська мова”.

Натомість у старших класах факультативи були інші: “Розв’язування задач підвищеної складності” з фізики, “курс “Розвиток інтелектуальних здібностей шляхом розв’язування творчих, логічних хімічних задач” і “Країни Європи на політичній світу”. 

Щодо російської мови, то Анатолій Анатолійович зазначив, що за робочим навчальним планом 2017- 2018 року, такий предмет в 5-7 класах у школі на Вінницьких хуторах вже не викладали. Натомість, зі слів директора, на прохання батьків російську мову ввели як факультатив (минулого року на факультатив у п’ятих класах було передбачено навчальним планом по дві години на тиждень, цього року – по одній). За цей час, зі слів директора,  від інших батьків подібних скарг йому не надходило.

  • Відвідування факультативу необов’язкове, але ми запрошуємо всіх дітей, щоб вони відвідували. Хоча й підкреслюю: це не обов’язково – факультатив має право існувати, якщо його відвідує вісім дітей. В принципі це мамі було пояснено (зі слів директора, цей учень продовжив відвідувати факультатив – авт). Але вона поставила питання так: ми не хочемо російської мови, ми хочемо інформатику. І тут я повертаюся до робочого навчального плану…
  • Починаючи із другого класу інформатика викладається годину на тиждень, а починаючи з 8 класу – дві години – так, як передбачає типовий навчальний план. В нас є два кабінети інформатики, і якщо у класі наприклад 30 дітей, ми ділимо його на дві частини: тобто кожна дитина працює з машиною один на один… Я не вважаю, що діти обділені цим предметом, – наголосив директор.

 

Щодо домашнього завдання і контрольних, які задавали на факультативі з російської мови, Анатолій Анатолійович сказав, що “оцінювання” справді було, але після згаданої заяви батьків рішення педради про нього скасували. Зі слів директора, надалі факультативи також оцінюватися не будуть.  

Також він не заперечив того, що попри конфліктну ситуацію і обіцянку вирішити її, учням п’ятого класу вже видали підручники з російської мови за шостий клас. Однак директор школи пояснив це тим, що бібліотекарка автоматично видала підручники, разом з рештою, не врахувавши ситуації.

  • Насилля не було і в принципі бути не може. Тут навіть позиція моя особиста не грає ролі, хоча вона звучить так: чим більше мов дитина буде знати, тим краще дитина буде розвиватися,  – зазначив директор.
  • Але з огляду на таку ситуацію, в інших класах мабуть також проведемо подібні збори: захочуть батьки російську мову – буде російська, захочуть факультатив з інформатики – буде інформатика, захочуть щось інше – буде щось інше. Це їхнє право. Але зараз я цього зробити не можу, оскільки від Міністерства освіти ще не надійшов документ. 

Анатолій Шевченко пояснив, що таким документом є типовий навчальний план, (однаковий для усіх шкіл), і Міністерство освіти і науки України має надіслати його на початку липня. А робочий навчальний план (індивідуальний і розроблений на основі типового) мають затвердити у відділі освіти Вінницької РДА до 29 серпня. Відтак, зі слів директора, батьківські збори щодо факультативу є сенс організовувати лише в кінці серпня: коли навчальний план вже розроблений, але ще не затверджений. 

До речі, з навчальними програмами курсів за вибором факультативів (і в яких класах вони можуть проводитися), можна ознайомитися на сайті МОН України за ЦИМ посиланням.

Фото автора та з сайту Вінницько-хутірської школи. Ілюстративне фото – Lifehacker

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

author avatar
Катерина Дядюк

Дякуємо!

Тепер редактори знають.