Хасидський хлопчик повернувся у Вінницю: “Острів Європа” розпочався єврейською програмою. ФОТО

17:47
Автор: Дар'я Гоц
Become a Patron!

Сьогодні, 13 червня, на Майдані Незалежності розпочався літературний фестиваль «Острів Європа». Вінничанам показали фотовиставку та розповіли про те, що таке Гаскала і який вона мала вплив на єврейське суспільство та не тільки. 

На площі перед мерією розгорнули виставку «Хасидський хлопчик з Вінниці». Вона присвячена 180-річчю Іцхака Йоеля Лінецького«одного із фундаторів їдишомовної літератури» (як зазначили організатори), який народився у Вінниці.

Власне фотовиставка – це двометровий прямокутний паралелепіпед з ілюстрованою біографією Іцхака Йоеля Лінецького. На трьох полотнах розповідається про його життя та творчість, а на четвертому показані репродукції гравюр вінницької Єрусалимки.

Іцхак Йоель Лінецький – це одна із постатей, яка безпосередньо вплинула на таку легендарну фігуру, як Шолом-Алейхем. Тому ніщо не є випадковим і Вінниця також не є випадковою в історії єврейської культури, – розповів організатор фестивалю Олександр Вешелені. – Наша камерна та скромна, але дуже інформативна та важлива вулична виставка покликана чи не вперше привернути увагу в публічному просторі міста до фігури, якою дійсно варто пишатися. 

Насправді, нам здалось, що вінничани не надто часто звертали увагу на виставку. Лише ледь поглядали, проходячи повз і тільки декілька чоловік зупинялись, аби прочитати, що це та для чого.

Працівники «Центру історії Вінниці» В’ячевлав Желіховський та Анастасія Стовпець розповіли те, що пам’ятали ще з дитинства про вінницьку Єрусалимку та яке вона мала (та й досі має) значення для міста.

– Моє дитинство було невід’ємно зв’язано з єврейською громадою. Пам’ятаю, коли був маленьким, до моєї бабусі приходили її подруги, як вони спілкувалися та дружили, пам’ятаю свого кращого друга з Єрусалимки, – розповів В’ячеслав. – Я навчався в школі, де третина класу були євреї. Наразі, на жаль, це втрачено. Ми втратили величезний культурний та історичний прошарок. Він дуже непомітно розчинився і це велика втрата, але багато вінничан не знають цього та не відчувають.

– Для мене це (Єрусалимка – авт.) стало випадковим відкриттям. Коли я була підлітком, ми з друзями випадково заблукали на Єрусалимці і я відчула цей інший простір, оточення, архітектуру. Запитала свого батька, що він знає про це і той вечір став екскурсом в історію міста, яку я вже не застала, – додала Анастасія. – Прийдешнє покоління не знає про Єрусалимку та її насичене життя, що це було фактично містом у місті.

Поряд із фонтаном «Мушля», що також на майдані Незалежності, відбулась публічна дискусія «Українська Гаскала: Єврейська література версус євреї в літературі». Учасниками дискусії стали історик та філолог Сергій Гірік та Анатолій Кержнер.

Гаскала – це єврейське просвітництво, рух, який розвивався на теренах України на межі 18-19 ст. 

За словами Анатолія Кержнера, Гаскала сприяла значному розвитку єврейської літератури саме мовою їдиш та змінювала життя єврейського суспільства.

– Одним із основних проявів Гаскали стало те, що євреї почали виходити з самоізоляції, – додав Сергій Гірік. – Довколишнє неєврейське населення почало також абсорбувати культуру євреїв, які почали виходити з цього умовного культурного гетто. Єврейська література до періоду Гаскали це майже винятково релігійна література, а потім почали з’являтися нові жанри, які євреї почали запозичувати з іншої літератури.

Зазначимо, що фотовиставка на Майдані Незалежності триватиме протягом всіх днів фестивалю – до 16 червня, а тому ви ще маєте час ближче познайомитися із особистістю Іцхака Йоеля Лінецького та його творчістю.

Повню програму фестивалю знайдете за посиланням ТУТ.

Фото Ольги Мірошниченко

Читайте також: На фестивалі “Острів Європа 2019” у Вінниці влаштують “літературний безвіз”: ПОВНА ПРОГРАМА

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.