На Вінниччині знімуть фільм про життя подолян в 1939 році

11:51
Автор: Микола Геркалюк
Become a Patron!

Протягом літа на Вінниччині зніматимуть фільм про Поділля в 1939 році. Автори проекту вказують, що той період вважається мирним, а насправді в СРСР загалом та на прикордонній Вінниччині зокрема, готувались до війни.

Проект “1939 рік на Поділлі в міжнародному контексті” очолюють Павло Кравченко та Анатолій Войнаровський з ГО “Подільська спадщина”. Разом зі студентами історичного факультету ВДПУ вони планують протягом літа зняти документальну стрічку про життя на Поділлі в 1939 році.

– Здається, що вже все відомо про 1939 рік, але ми хочемо на фоні міжнародних подій показати життя подільського населення. На наш погляд, тут є багато білих плям. В кращому випадку про 1939-й відомо наступне: захоплення Гітлером Чехословаччини, пакт Ріббентропа-Молотова, початок Другої світової війни тощо. А про життя подолянина ми не знаємо нічого, – розповідає Павло Кравченко.

Дослідники розповідають, що 1939-й вважався мирним роком, коли вже було подолано всі негаразди і населення СРСР, ніби-то, жило щасливо. Завдяки архівним матеріалам вдалось з’ясувати, що все насправді було не так. Наприклад, спроба СРСР захопити Фінляндію призвела до 3000 загиблих родом з Вінниччини. Ще близько 40 000 осіб повернулись з інвалідністю, переважно через обмороження.

– Вінницька область це прикордонний край. Тут будувалась лінія оборони Сталіна, тут використовувалась рабська праця засуджених на табори, тут розташовувались військові частини, що готувались до походу на захід, щоб розширити соціалістичний світ, – каже Анатолій Войнаровський.

Він також зазначив, що більша частина подільських селян не мали в особистому господарстві ні птиці, ні худоби. Радянська влада в травні 1939 року вважала, що селяни живуть надто розкішно, тому в них необхідно забрати землі та відправити їх працювати в колгоспах.

– А що таке робота в колгоспі та оплата трудодня? Це злидні. Забіжу трохи наперед: коли в 1941 році сюди прийшли, офіцер, який був тут в роки Першої світової, дивився на українське село і не впізнавав його. Він не побачив жодної охайної хати і не розумів чому так сталось. А сталось так, тому що гарне особисте господарство могло призвести до звинувачення в куркульстві, а це загрожувало Сибіром і таборами, – розповідає Войнаровський.  

До зйомок фільму планують залучити фахівців з Інституту історії України Національної академії наук та місцевих краєзнавців. Перед зйомками також проводилась підготовча робота в Державному архіві Вінницької області. Безпосередньо зйомки відбуватимуться на території Вінниччини.

Сценарій майбутнього фільму вже готовий. На виході автори сподіваються отримати стрічку з хронометражем в районі 45 хвилин. Замовником фільму є Департамент Вінницької ОДА, тому з обласного бюджету на зйомки було виділено 47 500 гривень. Коли саме вийде стрічка не вказують, проте зазначають, що до кінця року точно буде.

Фото Марини Сербінович

Ілюстративне зображення: Pinterest 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.