На Дні Європи у Вінниці можна скласти присягу міщанина та отримати статут міста 1790 року. ФОТО

16:18
Автор: Микола Геркалюк
Become a Patron!

На одній з локацій святкування Дня Європи у Вінниці всі охочі могли скласти присягу міщанина перед магістратським писарем XVIII століття та отримати примірник міського статуту – ординації.

На Майдані Незалежності, неподалік від міської ради розташувалась локація Центру історії Вінниці під назвою “Ординація Вінниці”. В оточенні різних версій міського гербу та на фоні моделі міської ратуші вінницькі історики розповідають всім охочим про міське самоврядування більше 200 років тому. Власне звідси і назва локації – “Ординація Вінниці”, адже ординація це стаут, тобто документ, який регламентує життя міста.

 

В другій половині XVIII століття міська громада Вінниці боролась за свої права, а також за можливість самоуправління. Справа в тому, що вся влада в місті була зосереджена в руках у старости, якого призначав польський король. Одним з найважливіших документів, які виникли внаслідок тієї боротьби стала “Ординація Вінниці”. Документ регламентував більшість аспектів міського життя: від виборів президента міста до питань, пов’язаних з міськими пожежами.

Нещодавно в одному з польських архівів було знайдено копію вінницької ординації. До Дня Європи вінницькі історики переклали її українською мовою та надрукували 500 примірників, аби роздати всім охочим. Проте, щоб отримати примірник міського статуту потрібно скласти присягу міщанина XVIII століття.

 

 

Ще до офіційного початку святкування Дня Європи о 14:00 багато людей підходили на локацію “Ординація Вінниці” та цікавились що то має бути. Почувши про присягу, обіцяли повернутись або чекали поблизу. Окремі люди регулярно поглядали на годинники та гучно об’являли: “Ще дві хвилини, вже скоро”.

З 14:00 всі охочі могли отримати примірник міського статуту 1790 року. Співробітник Центру історії Вінниці В’ячеслав Желіховський в костюмі магістратського писаря XVIII століття приймав присягу міщанина у всіх, хто хотів її скласти. Таких виявилась більшість. Але траплялись й такі, хто почувши про безкоштовність книги, хапали одразу декілька примірників і йшли. Присягу складати вони відмовлялись, пояснюючи це тим, що поспішають.

Текст “Присяги для нового міщанина”:

“Я …, присягаю Господу Богу Всемогутньому, в Трійці Святій Єдиному, що буду вірним і слухняним завжди теперішньому і майбутньому урядові міста Його Королівської Милості Вінниці. Права, вольності і порядки цього міста захищатиму. Віддаватиму без будь-яких труднощів податки, що належаться Державі та Місту. Жодних спілок та торгівельних відносин, що протирічать правам та вольностям міста, з чужими людьми не підтримуватиму. Про його уряд нічого непристойного не говоритиму, а коли б когось такого зустрів, то повідомлю про нього урядові. Якщо вбачатиму у чомусь небезпеку та загрозу збитків для міста і не відступлюсь від цього, незважаючи на родинні зв’язки, хабарі, дружні стосунки, гнів, ненависть та страх, – так мені Господи Боже допоможи і невинна Його мука.”

Охочих скласти присягу нового міщанина знайшлось досить багато. За більше, ніж годину часу на локації майже завжди були люди. Більшість з них цікавились тим, що таке ординація. А коли дізнавались, що то міський статут і що можна скласти присягу міщанина, то переважно погоджувались це зробити.

У випадку, коли охочих було дуже багато, писар зачитував присягу замість них і просив лише сказати: “Погоджуюсь”. 

Локація діятиме до 18:00 на Майдані Незалежності. Загалом планується роздати 500 примірників “Ординації Вінниці” 1790 року.    

Фото Андрія Завертаного

Читайте також: У Вінниці презентували статут міста 1790 року “Ординація Вінниці”. ФОТО

Читайте також: Дати п’ять” королеві: що робити на Соборній на День Європи. ФОТОРЕПОРТАЖ

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.