Цьогорічне святкування Дня Європи у Вінниці співпало з Днем боротьби за права кримськотатарського народу, який щорічно відзначають 18 травня. Тому в місті буде представлено меморіальний проект «Хайтарма. Повернення», який розповість про кримських татар та кримчан, які потрапили до в’язниць Росії після окупації півострова.
Вже цієї неділі, 18 травня, у Вінниці відбудеться День Європи. Традиційно, на декількох локаціях у центрі міста будуть влаштовані виставки, експозиції, концерти та безліч розваг для містян та гостей Вінниці.
Окрім веселощів, окрема локація буде присвячена зовсім нерадісним сторінкам історії України. Зокрема, на Майдані Небесної Сотні в рамках проекту «Україна, освячена горном» розгорнеться ще одна локація, де можна буде побачити одразу декілька виставок, серед яких й присвячені Дню боротьби за права кримськотатарського народу, повідомляють на сайті Вінницької міської ради. Саме тут можна буде побачити меморіальний проект «Хайтарма. Повернення» (від Qaytarma – «повернення» – авт.), присвячений Дню боротьби за права кримських татар.
Тисячі вінничан зможуть проникнутись трагедією цілого народу, дізнатись історичну правду про сталінські репресії проти кримських татар, згадати про сучасних бранців Кремля, – заначають на сайті міської ради.
– Крим – це Україна! Тому саме на цьому майданчику, де буде представлена звичаєва культура і традиції українського народу, – буде представлений і Крим. Ми вперше робимо такий проект, він буде у форматі фотографічних, історичних виставок та анотацій, книжкових ілюстрацій від Централізованої бібліотечної системи, а також за участю представників історичної спільноти міста, – розповів директор департаменту культури міської ради Максим Філанчук.
Саме на Майдані Небесної Сотні розгорнуть виставку «Українські бранці Кремля. Портрети політв’язнів окупованого Криму». Це будуть 18 стендів з портретами 71 політв’язня окупованого Криму. Організатори сподіваються таким чином розповісти про незаконно затриманих та засуджених російською владою українців та кримських татар, а також нагадати про долю політичних бранців, яких ув’язнили за проукраїнську позицію. Ще одна експозиція матиме назву «Символи депортації». Тут, на шести стендах, буде показано основні відомості з історії депортації кримських татар у травні 1944 року. Там також можна буде побачити Коран, грудку землі та вагон – ті речі, які певним чином стали символами депортації.
Долучитись планує й Центральна міська бібліотека імені І. Бевза. Вони презентують виставку книг на тему депортації кримськотатарського народу.
День боротьби за права кримськотатарського народу щорічно відзначається 18 травня, у річницю депортації кримських татар радянським тоталітарним режимом 18-21 травня 1944 року. Він був започаткований 16 травня 2014 року Указом виконувача обов’язків Президента України Олександра Турчинова, напередодні 70-ї річниці виселення кримських татар з півострова.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.