Публікації за датами

  • 05 Квітня/ 13:59
    Місця

    Публікація05.04.1913:59

    Автор:Дар'я Гоц

    Амбулаторія просто неба: на Європейській площі обстежують на ВІЛ, діабет та ожиріння. ФОТОРЕПОРТАЖ

Сьогодні, 5 квітня, на Європейській площі було значно більше людей, ніж зазвичай. Саме тут розгорнули декілька мобільних медичних пунктів, щоб перевірити здоров’я вінничан у рамках просвітницької акції «1/7: Про цінність здоров’я».

З 11 години на Європейській площі почали облаштовувати пункти, де можна було перевірити рівень цукру в організмі, тиск, здати кров на наявність ВІЛ-інфекції, виміряти зріст та вагу, аби зрозуміти чи немає ожиріння (а його симптоми було розписано на невеликому стенді), а ще дізнатися про правильне харчування. На окремій локації можна було навчитись надавати першу медичну допомогу. Волонтери Червоного хреста, якими стали студенти медичного коледжу, роздавали перехожим інформаційні буклети про здоровий спосіб життя та необхідність вакцинації. Поряд представники мережі “Люди, які живуть з ВІЛ” ділилися з вінничанами брошурами про гепатити В та С, ВІЛ, а також роздавали презервативи, які жартома називали “повітряними кульками”.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Обійми на Європейській площі: у Вінниці перевірили ставлення містян до ВІЛ-позитивних людей. ФОТО

До речі, найбільша черга вінничан була саме до автомобіля обласного клінічного центру профілактики та боротьби зі СНІДом, який привертав увагу слоганом: “Секс, наркотики, рок-н-ролл? Тоді до нас”.  Аби здати кров та перевіритись люди чекали у черзі по 30 хвилин чи більше.

Щоправда, спілкуватися з пресою бажаючих не виявилось, а дехто просив не фотографувати їх навіть у черзі. Серед бажаючих здати кров були і молоді студенти, і навіть бабуся доволі поважного віку.

– Ключова ідея цієї мобільної амбулаторії – максимальний доступ для людей для обстежень, які на сьогодні є важливими, а саме – вірусні гепатити С, В, ВІЛ-інфекція, СНІД. Це інфекції, згідно яких держава взяла на себе обов’язок до 2030 року фактично обнулити нові випадки. Фактично, це перший виїзд мобільної амбулаторії, а її локації плануємо зробити біля учбових закладів, промислових підприємств, робити акції, як сьогодні. Таким чином будемо моніторити розповсюдженість цих інфекцій і якщо будемо виявляти одразу на місці – будуть надані консультації і люди будуть спрямовані для подальших дій та дообстежень, – розповів головний лікар обласного клінічного центру профілактики та боротьби зі СНІДом лікар Ігор Матковський.

Вартість такої мобільної амбулаторії – 1,5 мільйона гривень, які виділив обласний бюджет

Саме тестування не зайняло більше 15 хвилин. Спершу співробітниці клінічного Центру записували анкетні дані особи та набрали кров з вени. Експрес-результат був готовий вже за 10 хвилин, його необхідно було забрати особисто, адже медичні сестри не могли розголошувати інформацію ні по телефону, ні стороннім особам. До речі, експрес-тестування на ВІЛ/СНІД можна зробити у сімейного лікаря, однак за інформацією Ігоря Матковського, ще не всі ЦПМСД придбали такі тести.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Супергерої в медичних халатах: як на Вінниччині рятують дитинство ВІЛ-позитивним дітям

З іншої сторони Європейської площі також брали кров, але вже з пальця, аби перевірити рівень цукру у крові і чи немає у людини діабету. Цю роботу довірили студентам медичного університету. Послідовність аналогічна – спершу записують анкетні дані, а потім набирають кров. Менше, ніж за хвилину, на екрані невеликого глюкометра з’явились результати. Лише за півгодини, вони встигли перевірити 13 людей, у деяких показник цукру значно перевищував норму, але ті люди знали про наявність у себе діабету.

– В світі ми маємо епідемію цукрового діабету. Ми проаналізували, наприклад, стан у Вінниці та області, то від початку захворювання до звернення пацієнта до лікаря проходить 5-10 років. Чим раніше виявляється цукровий діабет, тим раніше ми запобігаємо ускладненням, – розповів головний лікар обласного клінічного високоспеціалізованого ендокринологічного центру Пилип Прудиус. – Це (діабет – авт.) не лише медична проблема, це й соціальна та економічна, адже витрати на лікування дуже великі. Наша задача – звернути увагу людей. Під час таких акцій, ми у кожнього третього знаходимо підвищений цукор у крові.

Щоразу такий мобільний пункт перевіряє від 600 до тисячі осіб. При виявленні підвищеного цукру, Пилип Прудиус рекомендує одразу звертатись до сімейного лікаря, адже якщо діабет рано виявити, то можливо уникнити ускладнень, серед яких може бути сліпота, ампутація кінцівок, ураження нирок тощо.

Дві Наталі, студентки медичного коледжу, у яскравих жилетах Червоного хреста підходили до людей на площі, аби роздати буклети про атеросклероз, холестерин і необхідність його контролювати, а також важливість вакцинації.

Дівчата розповіли, що здоровий спосіб життя передбачає фізичні вправи, збалансоване харчування, відсутність шкідливих звичок та обов’язкові медичні огляди. Зазначають, що інформацією вінничани активно цікавляться, задають питання про акцію, здоров’я загалом, а ще сміючись розповідають, що навіть про політику з ними намагаються поговрити.

Аби привернути увагу містян до акції, волонтери навіть затанцювали перед Вежею.

До речі, перш ніж зайняти чергу на перевірку вінничани часто запитували чи доведеться щось платити за аналіз, однак сьогодні на Європейській площі всі обстеження проводять безкоштовно.  Триватиме акція «1/7: Про цінність здоров’я» на Європейській площі орієнтовно до 15 години.

Фото Ольги Мірошниченко

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

author avatar
Дар'я Гоц

Дякуємо!

Тепер редактори знають.