-
04 Квітня/ 14:03
Vinnytsia
Публікація04.04.1914:03
Пет-пташки та звуки моря з пластику: вінницька школярка зробила екологічний арт-проект у власній школі. ФОТО
Десятикласниця Марія Ошовська самостійно розробила масштабний екологічний проект у власній школі. Сортування сміття, «пляшковий» шум моря, пет-пташки та плакати з порадами, як менше шкодити планеті та раціонально використовувати ресурси. Багато школярів досі не знають хто авторка проекту.
З першого квітня школа «Аіст» перетворилася на суцільний путівник по екологічному способу життя, зроблений креативно і однією людиною, яка не афішує серед школярів та вчителів, що саме вона є авторкою дійсно масштабного проекту.
Марія Ошовська запросила нас на власні очі побачити, як у маленькій школі можна тихо, але яскраво розповісти про екологію. Сама дівчина зацікавилася цією проблемою близько двох років тому і вирішила спочатку змінити свій спосіб життя, а вже згодом і донести інформацію до більшого кола людей.
— Я хотіла зробити сюрприз і не афішувала все це на загальному рівні. Тільки біля чергової є листок, де розписано що це таке, яка його мета і по класах розвісила трішки листівок з інформацією. На ці роботи, які ви побачите на плакатах і на стінах, я перенесла те сміття, що бачила на вулицях нашого міста під час прогулянок.
При вході у школу відразу помічаємо ящик для пляшок і біля нього – окремо для кришечок. На інструкції чітко написано, які пляшки та в якому вигляді можна викидати в ящик і чому кришечки варто сортувати окремо.
«Найбільша помилка — не робити нічого, бо можеш мало. Ти маєш більше впливу, ніж здається» — пишеться на одному плакаті, де крихітний малюк сортує сміття.
Марія говорить, що не раз помічала, як однокласники під час великої перерви завжди ходили в магазин і купували воду в пластикових пляшках. Дівчина й сама певний час це робила, але згодом зрозуміла, що по одній пляшці з кожного школяра в день — це дуже багато.
Ці ж пляшки можна побачити вже «на сходах».
«Давно марите про море? Проведіть рукою і згадайте цей чарівний звук хвиль!» – пишеться на плакаті, де зображені фото пластикових пляшок у водоймах. А поруч на нитках розвішані зібрані однокласниками Марії пляшки.
Коли проводиш рукою, звук дійсно схожий на морський прибій. “Новий шум прибою” – саме ним насправді згодом може стати шум пластикових пляшок і сміття у воді.
Поруч можна побачити фотографії вінницького сміття, яке Марія фотографувала під час прогулянок містом.
У нас ніби і чисте місто, але є дуже багато ділянок, на яких безліч сміття. І от впродовж двох тижнів я ходила з друзями гуляти і паралельно фотографувала сміття на вулицях. Тут підписано, де це сміття було сфотографовано. Світлин є набагато більше, просто всі не могла вмістити на цих стінах.
На другому поверсі школи на стінах можна побачити плакати про те, як можна покращити екологію і що для цього потрібно робити.
Також декілька плакатів присвячені темі пластику, його шкідливості та запропоновані альтернативи його використанню.
Марія зазначає, що дуже важливо людям, які мало усвідомлюють вплив сміття на планету, давати альтернативу звичним для них продуктам:
—Мені було дуже важливо показати щось конкретне, тому що ми можемо часто чути щось типу, що потрібно бути більш екологічними, подумати про природу, але це настільки загально і розмито, що багато людей не знають, що саме потрібно робити. “Ну, я нібито не смітив на вулиці і цього достатньо”. Тут я показую реальні приклади: що на що можна замінити і чому щось не варто використовувати.
Всі роботи школярка розробляла самостійно. Говорить, що плакати потім підуть на макулатуру, а деякі з них зроблені на старих аркушах паперу.
По всій школі на дверях класів дівчина розвісила інформаційні плакати та листівки, які мають ціль мотивувати школярів перейти спосіб життя zero waste. На них йдеться як і про сортування сміття, так і про те, куди можна здати небезпечні відходи.
Один із найбільш вражаючих міні-проектів Марії — це «Пет-пташки». В одному із коридорів школи можна побачити фотографії птахів, які вимерли через діяльність людини. Поруч – фотографії вінницьких пакетиків, яких Марія зробила пташками.
—Коли я проходила у місті, то дуже часто бачила такі торбинки і вони мені нагадували пташок. Тому я вирішила вже більш цілеспрямовано пройти і знайти їх. Зараз щоразу, коли ходжу містом, постійно бачу пташку. Потім я подумала про те, що напевно це цікаво, сумно, але цікаво, як ми замінили ось цих пташок, які, на жаль вже вимерли і перетворилися на якихось інших, — розповідає дівчина.
Світлини дійсно виглядають цікаво. Зупинившись на хвилину, розумієш, що з часом на деревах і кущах ми будемо бачити не птахів, а пакетики.
Загалом, коли проходиш коридорами школи, то не можеш навіть уявити, що це все зробила одна дівчина. В захваті від такої ініціативи і вчитель хімії Ігор Казьмірук.
—Ми часто піднімаємо ці теми на уроках і так про це говоримо. Хочемо, щоб дітки підростали і розуміли, на якій землі вони живуть і що вони після себе залишать. Розумієте, що поки доросла людина говорить щось дитині, то дитина сприймає це як якусь зовнішню настанову: хочу візьму, хочу ні, в одне вухо влетіло, в інше вилетіло. А коли ця ініціатива йде від самих дітей, то вони це цінують.
Вчитель наводить приклад молодших учнів, які нещодавно презентували проект, пов’язаний із Днем води іншим школярам. Каже, що такі уроки діти слухають із великим захватом.
Чоловік надіється, що від дітей така ініціатива піде в сім’ї і батьки будуть прислухатися більше до власних дітей, які вже ростуть більш свідомими.
Марія ж сподівається, що своїм проектом зможе хоч мінімально вплинути на еко-свідомість школярів та вінничан і прагне, аби він став масштабнішим в рамках самого міста, але наразі не до кінця усвідомлює як це можна зробити. Головне для неї — показати, що одна школярка має вплив.
Фото Андрія Завертаного
Дякуємо!
Тепер редактори знають.