Онлайн курси української мови, всеукраїнський портал для розміщення рішень місцевих рад, сайт для дистанційного пошуку улюбленця із притулку для тварин та ресурс для онлайн-контролю за станом посівів – саме ці ІТ-проекти перемогли у другому вінницькому «Креативному вікенді», який проходив 10 та 11 грудня на базі центру інновацій та підприємництва iHUB Vinnytsia.
Тепер команди-автори цих проектів поїдуть у Київ, аби вже там позмагатися за 2 мільйони гривень призового фонду, призначеного на реалізацію їхніх ідей.
Протягом двох днів близько 20 учасників розробляли та захищали перед менторами власні ІТ- проекти у сферах освіти, агропромисловості, екології та інфраструктури. «Креативний вікенд» – це захід, де учасники, які мають ідею, що стосується електронної демократії, зможуть отримати допомогу від експертів та можливість втілити свої ідеї у життя. Такий конкурс у Вінниці відбувається вже вдруге у рамках програми EGAP Challenge.
EGAP Challenge є спільною ініціативою Державного агентства з питань електронного урядування, Фонду Східна Європа, Фонду Innovabridge та інших партнерів у рамках реалізації програми EGAP. Фінансується Швейцарською конфедерацією та реалізується за підтримки Прем’єр-міністра України. Проект спрямований на розробку та впровадження інноваційних сервісів у сфері електронної демократії: від сервісів для громадян та бізнесу до засобів протидії корупції та підвищення прозорості органів влади.
Проект реалізується у чотирьох містах України: Вінниця, Одеса, Дніпро та Луцьк. Впродовж суботи та неділі ментори-консультанти слухали презентації учасників, яких цьогоріч у Вінниці було близько 20, щоб у результаті обрати найкращу ідею в кожній із чотирьох пріоритетних сфер.
Зазначимо, що менторів неабияк здивувало, що цього року у Вінниці не було зареєстровано жодного проекту у сфері екології.
Свої проекти пропонували учасники різного віку: від студентів до фахівців із багаторічним стажем. Зокрема власний проект щодо створення ресурсного центру електронного навчання презентував народний вчитель України Юрій Пасіхов.
Одна із менторів та представниця Фонду Innovabridge Йорданка Томкова зазначила, що Вінниця відома своїми напрацюваннями щодо електронного врядування, тому від учасників очікували цікавих, креативних ідей, але які були б реальними у реалізації.
- Це змагання, яке стосується інновацій. Як ментори, ми звертаємо увагу на декілька важливих речей: по-перше, фокусуйтесь на результатах реалізації ваших проектів. По-друге, ваша ідея повинна бути інноваційною, стосуватися електронних сервісів та електронної демократії, Коли ми вперше проводили цей конкурс проектів EGAP Challenge, тоді ще концепція електронної демократії не була повністю зрозуміла всім учасникам, адже в Україні це щось нове. По-третє, ми шукаємо проекти, у яких будуть хоча б якийсь бізнес-план. Ми також звертаємо увагу, як ви плануєте використати призові гроші у ваших проектах. І, звичайно, ми зважаємо на те, наскільки важливими ваші ідеї будуть для громадян.
Якщо минулого року з чотирьох міст України було подано 76 проектів, то цьогоріч їх вже 188. Щодо Вінниці, то вже традиційно, найбільша кількість ідей виникає у сфері інфраструктури: більшість учасників зареєстрували свої проекти саме у цьому напрямку. Ще по п’ять ідей були презентовані у сферах агропромисловості та освіти.
Впродовж другого дня «Креативного вікенду» команди вдосконалювали свої проекти, завдяки порадам менторів. Учасникам допомагали висококваліфіковані експерти в сфері бізнесу та соціальних проектів, спеціалісти з електронної демократії, представники місцевої та державної влади, технічні спеціалісти та представники ЗМІ. Однак до фінальної презентації дійшли не всі – декілька проектів вирішили не брати подальшої участі, очевидно розуміючи, що мали певні недоліки, які не встигали усунути лише за два дні. По завершенню фінальної презентації, замість обіцяних 20-ти хвилин, журі радились понад годину, щоб визначити лише чотирьох переможців.
- На мою думку, найважче було обрати переможця в галузі екології, тому що були проекти по яким багато сперечалися журі. Незважаючи на те, що у цій сфері не було зареєстровано ні одного проекту, всі ментори дійшли згоди у тому, що деякі з проектів, які пов’язані з аграрною сферою чи інфраструктурою, могли би бути адаптованим під екологію. Можу сказати, що як людина, яка була в журі на першому етапі, цього разу значно зросла якість та кількість проектів, команди стали більш адаптованими і швидше дослухалися до порад менторів. Приємно, що проекти готові навіть кардинально змінювати структуру, – зазначив ментор «Креативного вікенду» Олександр Мельник.
Переможцями другого вінницького «Креативного вікенду» стали:
- SmartFarmer, координатор проекту Вадим Остапенко. Проект передбачає постійний контроль за станом посівів та моніторингом неконтрольованих вирубок лісових насаджень завдяки супутниковим зйомкам. Всі супутникові данні збираються, опрацьовуються та розміщуються на онлайн-ресурсі. Завдяки постійному контролю родючості земель та станом посівів можна буде залучати іноземних інвесторів в аграрну сферу України, адже вони у будь-який момент зможуть самі перевірити чи варто вкладати гроші в агропромисловість на цій території.
- Процес виникнення цієї ідеї був дуже довгим. Я вже майже п’ять років займаюся в цій сфері, – розповідає Вадим Остапенко. – Я дуже багато спілкуюся з людьми в цій галузі, знаю їхні проблеми і потреби. Рішення, яке ми презентували, дійсно може допомогти аграріям. Якщо це стосується рослинництва і вирощування культур, то наші сервіси та рекомендації допомагають отримати більший врожай, мінімізувати затрати та отримувати більші прибутки.
- Курси української мови онлайн, координатор проекту Анастасія Розлуцька. Проект передбачає онлайн навчання української мови російськомовних українців та тих, хто проживає на тимчасово окупованих територіях. На волонтерських засадах проект працює вже 4 роки. За цей час до співпраці з ним долучилися 86 викладачів, у тому числі з Києво-Могилянської академії та університету ім. Шевченка, а 1789 українців пройшли навчання та отримали сертифікат. «Курси української мови онлайн» мають свою мережу у 25 містах України, 7 осередків – у зоні АТО. За словами координатора проекту, участь в EGAP Challenge допоможе їм розвинути мережу курсів та навчати не лише російськомовних українців, а й іноземців. Також вони планують створити єдиний центр сертифікації української мови.
- Зараз ми будемо передовсім готувати змістову частину нашого проекту, структуру сайту і будемо пробувати робити його першу демо-версію, – розповідає Анастасія Розлуцька. – Наша команда тут отримала багато цікавих ідей, але, звичайно, більше акцентували увагу саме на нашому проекті. Ми надаємо можливість дітям, які знаходяться на окупованих територіях, вивчати українську онлайн, щоб надалі вони могли скласти ЗНО та вступити до наших вищих навчальних закладів. Ми хочемо повернути цих дітей в наш освітній процес і в український інформаційний простір. Що нам дала ця робота протягом двох днів? Це зробити акцент на тих концептуальних речах, які ми десь впустили і систематизувати всю інформацію і відгуки які ми отримали за наші 4 роки роботи з нашими слухачами курсів.
- Lapkam.com, координатор проекту Роман Царук. Цей проект передбачає створення сайту, де буде знаходитися інформація про мережу притулків для тварин і де кожен українець зможе обрати собі улюбленця онлайн. На разі на сайті вже є мережа перших притулків з інформацією про тварин. Активісти планують вийти на всеукраїнський рівень та повністю запустити проект вже протягом зими 2016-2017 років.
- До фінальної презентації ми збираємося підготувати приклади успішних випадків, коли такі проекти допомагали людям і притулкам. Показати як це працює в динаміці, – зазначає Роман Царук. – Необхідно доопрацювати деталі, щоб проект більше співпрацював із владою. У цьому конкурсі була дуже велика співпраця із менторами, а це допомагає вирости, коли з тобою працюють досвідчені фахівці, які запалюються твоєю ідеєю і разом ви можете змінювати світ. На даному етапі нашому проекту коштів не потрібно, але вподальшому гроші будуть вкладатися на його «розкрутку». Наразі ми лише готуємося і тестуємо систему, тому навіть про загальну суму коштів сказати важко.
- «MyRada: всеукраїнський портал рад та рішень», координатор проекту Юрій Левченко. Проект передбачає протидію корупції та зв’язок із органами влади. В першу чергу – це забезпечення відкритості рад від найменших населених пунктів до найбільших територіальних громад. Метою «MyRada» є створення єдиного порталу для публікації документів рад та їхніх рішень із прозорим механізмом їх контролю. Для прикладу, є рішення ради щодо передачі земельної ділянки у 100 квадратних метрів. Це рішення прийняли, розмістили чи на сайті громади чи взагалі на дошці оголошень. Проходить певний час і якимись не зовсім чесними домовленостями ця земельна ділянка зростає втричі. Документ просто підробили, оновили і знову перезавантажили на сайт і ніхто про це навіть не знає та не контролює. Проект «MyRada» унеможливить фальсифікацію таких документів. Команда зазначає, що їх метою також є навчити органи влади, як правильно публікувати власні рішення без будь-яких порушень.
- Як нам вже повідомили організатори, то у нас буде досить нелегкий шлях подальших дій, адже паралельно із нашими «Креативним вікендом» проходив такий же в Одесі і там переміг подібний до нашого проект, – розповідає Юрій Левченко. – Тому нам доведеться дуже плідно попрацювати, щоб вже Києві перемогти конкурентів та реалізувати саме наш проект. Наша команда виступила саме з такою ідеєю, тому що побачили, що в деяких місцевих радах є мінімальні ресурси, які можуть забезпечити розміщення цих документів, а деякі взагалі розміщують свої рішення жахливо, з порушеннями всіх вимог. Ми вирішили об’єднати всі ці органи місцевого самоврядування в один ресурс і забезпечити доступ до нього кожному, щоб кожен мав змогу в єдиних умовах публікувати ці документи. Для реалізації нашого проекту необхідно близько 600 тисяч гривень. Ми використовуємо спеціальні технології, які допоможуть зробити так, щоб жодне рішення не могли підмінити, перезавантажити, а це захищає від махінацій та протизаконних дій, а також плануємо провести навчання з органами місцевого самоврядування, тому що вони часто скаржаться, що просто не знають як правильно розміщувати таку інформацію.
Саме ці чотири команди проходять на наступний етап – пре-інкубацію. Це означає, що вони мають лише два місяці, щоб вдосконалити свої проекти та презентувати їх на фінальному відборі у Києві, який відбудеться в січні-лютому.
Тим чотирьом проектам, які пройдуть київський етап, нададуть фінансову та матеріально-технічну підтримку для впровадження своїх ідей. Переможці отримують 50-250 тисяч гривень призових на подальший розвиток своїх стартапів. Загальний призовий фонд проекту – 2 мільйони гривень на всі ідеї.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.