У Вінниці показали, як працює перший в Україні робот-хірург. ФОТОРЕПОРТАЖ

19:23
Автор: Катерина Дядюк
Become a Patron!

Вінниця стала першим містом в Україні, де запровадили роботизовану хірургію. Американський робот-хірург «da Vinci» з’явився у медичному центрі «Інномед» лише три тижні тому, і з його допомогою вже прооперували двох пацієнтів. Утім презентували його тільки сьогодні, 19 березня.

Варто зазначити, що робот-хірург насправді є асистентом хірурга, адже його діями керує лікар, сидячи за спеціальним пультом.

Євген Антонюк, головний лікар медичного центру, розповів, що у світі роботизовану хірургію використовують вже понад 10 років, але для України це новинка, тому деякі пацієнти ще бояться і просять навіть, щоб їх оперував хірург, бо «думають, що операцію робить машина».

Насправді, зі слів Євгена Антонюка, «da Vinci» дозволяє робити надскладні операції, або операції у важкодоступних місцях: при раку тіла матки, пухлинних процесах у кишківнику тощо – тобто у тих місцях, де звичайна та лапароскопічна хірургія (без розрізу, за допомогою проколу – ред.) надзвичайно складна.

– На роботі можна будь-які операції робити, але економічно доцільними вважаються саме такі, – зазначив головний лікар. – А взагалі «da Vinci» є золотим стандартом в світі для операцій під час пухлин простати. Адже так як виконує цю операцію робот, виконати фізично неможливо. За рахунок цього зберігається потенція в чоловіка, що дуже важко досягти іншими методами. Також набагато краще накладаються спеціальні шви, і усі операції є майже безкровними: до трьох-чотирьох мілілітрів.

Робот «da Vinci» є першим в Україні (в Росії таких, наприкад, понад три десятки), і оперувати пацієнтів з його допомогою можуть поки що чотири українські хірурги: три з Вінниці та один із Києва. Для цього вони пройшли курс навчання у провідних клініках США, Ізраїлю та Бельгії.  

У дії робота презентував онко-гінеколог Андрій Григоренко, завідуючий хірургічним відділенням центру «Інномед», який за допомогою голкотримача та зажиму зашив розріз на спеціальному муляжі і зав’язав вузол.

Щодо самої установки, то робот складається з кількох частин, найголовніші з яких – консоль хірурга і блок пацієнта. Останній обладнаний чотирма механічними руками, на одній з яких кріпиться камера, а на решті – необхідні для операції інструменти.

Натомість консоль хірурга розташована трохи далі. Лікар за нею сидить спиною до пацієнта, втім, він бачить увесь процес на спеціальному екрані, у високій якості, в форматі 3D і можливістю збільшити зображення до 10 разів.

Таким чином, керуючи процесом за допомогою спеціальних джойстиків з маніпуляторами (руками) та клавіш (ногами), хірург може виконати фактично ювелірну роботу.   

Крім того зображення процесу операції виводиться на два великі екрани, таким чином операцію контролює уся команда лікарів та медсестер.

– Відчуття, коли працюєш за роботом, ніби ти працюєш своїми пальцями. А рухи маніпуляторів сягають майже 360 градусів, що практично неможливо зробити при будь-якому іншому оперативному втручанні, – розповів Андрій Григоренко. – Відбувається все дуже малоінвазивно (з меншою областю втручання в організм і ступенем травмування – ред), адже робот не дозволяє зробити будь-які необережні рухи за рахунок стабілізації. Ногами на ньому можна керувати енергіями та ультразвуком, а руками виконуються безпосередньо ті рухи, які ми виконуємо в черевній порожнині пацієнта.

Євген Антонюк, головний лікар, розповів, що таким чином вони вже провели дві операції по видаленню матки, а наступного тижня зроблять ще дві операції по видаленню простати.  

За кордоном операції за допомогою робота-хірурга коштують до 10 тисяч євро. Однак Євген Антонюк розповів, що ціну вони ще не розрахували, а операції робили за звичайними цінами, які існують в їхньому медичному центрі.

– Цей проект не комерційний, а більшою мірою іміджевий, тому ми будемо намагатися цей вид хірургії зробити максимально доступним для пацієнтів. Приблизно йдеться про три-чотири тисячі доларів, адже все залежить і від інструментів, які є дуже коштовними: їх можна використовувати всього 10 разів, а потім усе здається в утилізацію. Але ми будемо намагатися робити це якомога дешевше і по собівартості, щоб люди, яким потрібна така операція, не шукали можливості їхати за кордон, – зазначив Євген Антонюк.

Голова Вінницької облдержадміністрації Валерій Коровій, який також був присутнім на презентації першого в Україні робота-хірурга, зазначив, що це надзвичайно важливий крок для покращення надання медичних послуг в Україні і подякував керівництву медичного закладу, за те, що пішли на такий інвестиційний ризик, «бо це не той проект, який одразу окуповується, але той, який дає можливість рухатися вперед».

– Насправді життя не стоїть на місці і рушієм цього прогресу є конкуренція. І ми навпаки маємо стимулювати розвиток приватної медицини. Тому все, що є нове, все, що можна залучати, в тому числі за рахунок приватних інвестицій, воно безпосередньо потребує державної підтримки, – зазначив Валерій Коровій. – Як голова облдержадміністрації, хочу вас запевнити, що ми будемо максимально підтримувати всі форми організації в галузі охорони здоров’я, адже конкуренція – це той фактор, який буде давати можливість надавати якісні послуги і проводити якісні операційні втручання. Іншого шляху в медицині просто не існує.

Читайте також: Вінниця стане першою у Східній Європі, де розроблятимуть ліки від раку. ФОТО 

Фото Ольги Мірошниченко

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.