-
14 Лютого/ 11:03Анонси
Публікація14.02.1911:03
У Вінниці відбудуться громадські слухання щодо будівництва нових енергоблоків на Хмельницькій АЕС
15 лютого у Вінниці відбудуться громадські слухання щодо будівництва нових енергоблоків Хмельницької АЕС.
Як зазначається в повідомленні компанії “Енергоатом”, слухання заплановані на 11:00 в приміщенні актової зали Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Вінницької ОДА за адресою вул. Соборна,15а, п’ятий поверх. Слухання відбудуться в рамках громадського обговорення, що вже триває в дев’яти містах України, які перебувають в зоні потенційного впливу об’єкту. Окрім того, до консультацій залучені також сусідні країни: Австрія, Білорусь та Польща.
Ідеться про будівництво енергоблоків No 3, 4 на ВП «Хмельницька АЕС» одиничною потужністю ~1000 MВт. із застосуванням реакторної установки ВВЕР-1000 європейського виробництва, яка відповідає вимогам нормативних документів України та міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ). Площа ділянки – 14,8 га, площа забудови – 4,5 га, радіус санітарно-захисної зони – 2,7 км навколо АЕС, радіус зони спостереження – 30 км навколо АЕС.
Енергоблоки плаують збудувати на існуючому промисловому майданчику ВП «Хмельницька АЕС», що розташований на північному заході Славутського району Хмельницької області, у 18 км на захід від районного центру м. Славута, у 100 км на північ від обласного центру м. Хмельницький, поблизу м. Нетішин.
Що кажуть екоактивісти
Водночас у розпорядження Vежі потрапив документ, в якому зазначаються аргументи екологічних організацій, що виступають проти такого будівництва.
“На працюючій Хмельницькій АЕС Енергоатом планує побудувати ще два блоки – No 3 та 4, використавши збудовані у 80-их рр. будівельні конструкції та радянський тип реактора. Втілення цього проекту несе загрози енергетичній незалежності та екологічній безпеці українців. А також посилить залежність України від російського впливу, оскільки заплановано використання реакторних установок виробництва чеської компанії «SKODA JS a.s.», що належить російському холдингу ОМЗ, який внесений в «санкційний список» РНБО України”, – ідеться в повідомленні Центру екологічних ініціатив “Екодія”.
Водночас екоактивісти зазначають, що спорудження нових енергоблоків має ще низку потенційних проблем:
” – проект буде коштувати значно дорожче ніж заявлено. Спорудити два енергоблоки по 1000 МВт за 72,4 млрд. грн. (близько 2,4 млрд. євро) – нереально. Подібні проекти в Європі за останні десятиліття коштують від 5 до 8 млрд. євро, та будуються по 10 років замість обіцяних 5.
– існуючі будівельні конструкції на майданчику АЕС можуть бути небезпечні. Після зупинки будівництва у 1990 році вони не були належним чином захищені від погодних впливів, що призвело до їх часткового затоплення та корозії. Ще в 2012 році Державна інспекція ядерного регулювання висловлювала сумніви щодо можливості використання існуючих будівельних конструкцій. На сьогодні достеменно невідомо чи витримають вони 7-10 років спорудження та 50 років роботи блоків, адже дослідження їх стану та міцності іще не проведено, а тільки заплановане на 2019 рік.
– брак води для охолодження. Не відомо чи вистачить води для охолодження всіх 4х блоків ХАЕС через 10-50 років, і як це вплине на водозабезпечення регіону та екологічний стан річок – Горині і Гнилий Ріг. Кліматичні зміни вже призвели до збільшення тривалості спекотних періодів, а в оцінці впливу на довкілля (ОВД) розрахунки наведені лише для 2015 та 2020 років. Уже в 2016 та 2017 роках при роботі лише 2-х блоків ХАЕС вже відбувався додатковий забір води з р. Горинь.
– нові атомні блоки будуть продукувати тони додаткових радіоактивних відходів – рішення проблеми високорадіоактивних відходів та відпрацьованого ядерного палива досі не існує, і сховища для їх безпечного довгострокового зберігання в Україні не збудовані”. – зазначають в “Екодії”
Активісти переконують, що “Україна має доведений економічно доцільний потенціал розвивати сучасні та безпечні джерела енергії! До 2050 року Україна може на 91% забезпечити свої потреби із відновлюваних джерел, і витрачати на енергетичні потреби менше ніж з ”традиційною” енергетикою. Це відповідає світовим тенденціям, де у 2017 більше 60% усіх нових потужностей в електроенергетиці – це потужності відновлюваної енергетики!”
Коли і як відбудуться обговорення та слухання
Письмові пропозиції в межах громадського обговорення від вінничан приймаються в приміщенні Вінницької обласної ради, вул. Соборна, 70, м. Вінниця, 21050. Контактна особа: начальник управління організаційного забезпечення
Романець Олег Павлович, тел. (0432) 61-15-32.
Самі громадські слухання відбудуться у Вінниці 15 лютого об 11 годині в приміщенні актової зали Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Вінницької ОДА за адресою вул. Соборна,15а, п’ятий поверх.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.