Діагноз за 15 хвилин: на експрес-тест на ВІЛ наважилося менше сотні вінничан

16:55
Автор: Дар'я Гоц
Become a Patron!

До Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом вінницькі медики організували мобільні пункти перевірки на ВІЛ. Протягом двох днів усі бажаючі могли безкоштовно перевіритись на наявність вірусу та дізнатися результати всього за 15 хвилин.

У середу, 30 листопада, протягом усього дня мобільна бригада лікарів Вінницького обласного центру  профілактики та боротьби зі СНІДом працювала на Європейській площі та біля міського палацу мистецтв «Зоря». Загалом у перший день 55 вінничан вирішили пройти експрес-тест на наявність ВІЛу. У четвер, 1 грудня, пункт забору крові розмістився у приміщенні вінницького залізничного вокзалу. З 11 ранку лікарі проводили у бажаючих забір крові на перевірку.

img_8622

Я також вирішила перевірити, як проходять такий експрес-тест. Ми приїхали до залізничного вокзалу близько 13 години і я вже була 21-ою у списку лікарів. Перш ніж брати кров на перевірку, лікарі коротко записують відомості та номер телефону людини у спеціальний бланк. Також запитують чи має людина підозри на наявність у неї вірусу імунодефіциту і чи знає шляхи його передачі. Кожен бажаючий також може взяти набір із декількох інформаційних листівок про те, як передається ВІЛ, чим він загрожує вагітним та коли не варто хвилюватись про зараження цим вірусом. У кожному наборі також є, як сказали лікарі, «подарунок» – презервативи, адже найчастіше ВІЛ передається саме статевим шляхом. Мене намагались запевнити, що брати кров з вени не так боляче, як, наприклад, з пальця. Додам, що для забору крові використовують лише стерильні та одноразові інструменти. img_8637

  • Хвилюєтесь? – запитує лікар-психолог Тетяна Шевчук
  • Так, трохи. Не люблю уколи. А що, зазвичай не хвилюються?
  • Часто до нас звертаються саме ті, які вже підозрюють, що можуть бути інфікованими.

img_8629

Вже за 10-15 хвилин у лікарів можна дізнатися свої результати експрес-тесту, а його точність становить 98%. Однак для достовірності перевіряти зразки крові будуть двічі. Для того, щоб переконатися, що результати експрес-тесту вірні, всі зразки крові повторно перевірять вже у стерильній лабораторії центру боротьби зі СНІДом. У випадку, якщо результати будуть відрізнятися, до людини зателефонують та попросять ще раз перевіритись.

За час, який ми провели біля мобільного пункту забору крові, до лікарів підійшла лише одна літня жінка, яка зауважила, що така перевірка – це дуже добра справа і додала, що, на її думку, 90% залежить від самої людини та її способу життя.  До речі, лікарі зазначають, що до них приходять перевіритись люди різного віку та статусу. Такі локації, як Європейська площа, біля МПМ «Зоря» та у приміщенні вокзалу обрали через те, що в цих місцях найбільше скупчення людей. Адже мета акції не лише перевірити бажаючих на наявність ВІЛу, а ще й нагадати та розповісти про безпечну поведінку аби уникнути інфікування.

img_8639

Лікарі також суворо дотримуються конфіденційності та повідомляють результати обстеження лише тому, хто здавав кров. Так, на наше запитання, чи протягом дводенних перевірок були виявлені інфіковані, нам не відповіли, однак зауважили, що «все добре» і поки не буде підтвердження результатів з лабораторії центру  профілактики та боротьби зі СНІДом точні дані все одно назвати не можуть.

  • Ми не маємо права розголошувати таку інформацію, – зазначила соціальний працівник центру Людмила Кафарська. – Але після проходження експрес-тесту людина підходить до нас і ми повідомляємо результати. Можемо попросити прийти обстежитись ще раз, якщо не впевнені в результатах.  Ми спілкуємося із людиною, розповідаємо який спосіб життя тепер необхідно вести, і що необхідно буде через кожні 3 місяці робити аналіз, ще пройти певну терапію. Це ми надаємо безкоштовно, держава забезпечує.
  • А як ситуація загалом по області? Немає тенденції до зростання кількості інфікованих?
  • Зараз вже не зростає. Ми працюємо над цим. Але це зараз кількість інфікованих йде на спад, а потім може бути нова хвиля, тому що приїжджають з зони АТО, які могли бути там інфіковані. Ми без роботи не залишимося, у нас завжди є люди, які приходять, лікуюються, приймають препарати. І якщо людина хоче працювати за кордоном, то обов’язково треба довідочку від нас. І якщо результат виявляється позитивним, то нікуди вже людина не поїде. Вагітним також необхідно двічі перевіритись – перший раз, коли лише стають на облік, і вдруге вже майже перед пологами.

img_8632

 

На сьогодні у Вінницькій області під медичним контролем знаходяться 2547 ВІЛ-інфікованих, з діагнозом СНІД  – 1042. Однак, як зазначають працівники медичної бригади, це лише офіційні дані, а взагалі кількість інфікованих може бути у 5-6 разів більшою. За 15-річний період спостереження у Вінницькій області ВІЛ-інфіковані матері народили 804 дитини: на контролі знаходиться 166 дітей, які народжені інфікованими матерями;  537 дитини – здорові; 42 –ВІЛ-інфіковані, з яких 30 дітей отримали діагноз СНІД, з них 28 – померли; 59 дітей вибули в інші регіони.

Лікарі Вінницького обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом запевнили, що, як правило, результати експрес-тестів співпадають із лабораторними.img_8653За 15 хвилин мені повідомили результат експрес-тесту, індивідуально та конфіденційно. Мій результат виявився негативним, а це означає, що у моїй крові не виявлено вірусу імунодефіциту. Зазначу, що протягом декількох хвилин очікування незначне хвилювання все ж було.

На момент підготовки публікації кількість вінничан, які пройшли експрес-тест на наявність ВІЛу становила менше ста чоловік. Однак остаточну кількість працівники Вінницького обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом зможуть повідомити 2 грудня.

Фото Андрія Завертаного

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.