Сьогодні о 9-ій ранку набув чинності Указ Президента про впровадження воєнного стану. Багато вінничан виявилися стурбованими цією ситуацією, адже Вінницька область включена до списку областей, на яку поширюється 30-денний режим воєнного стану.
У першу годину від початку воєнного стану ми вирішили поцікавитися у містян, як вони ставляться до такої ініціативи керівництва держави та що від цього очікують. Тож о 10:00 ми вийшли на Європейську площу, за тим пройшли вулицями Грушевського, Соборною і Театральною аби поцікавитися у випадкових перехожих їхню думку.
Леся Найчук, громадська активістка
Чи знаю я про військовий стан? Не знаю чи є така людина, яка б не знала. Вважаю, що Україна вже давно має стати в “бойову стійку”, якщо відбувся вже такий відкритий акт агресії.
Позаяк Вінницька область межує з Молдовою і Придністров’ям, то, мабуть, було доречно ввести його й тут. Президентові й урядові видніше. Наразі немає ані страху, ані паніки: сіль і гречку не закупляла. Не думаю, що воєнний стан щось обмежить. Я дуже ретельно слідкувала за перебігом подій у Верховній Раді і бачила заяви деяких політиків. Вважаю їх абсолютно популістичними, тож не думаю, що права людини зараз під величезною загрозою. Єдине, мене турбує, що можуть почати забирати чоловіків в ряди (пр. – військових).
Анатолій, менеджер з продажів
В мене нейтральне ставлення: якщо треба, то треба. Відчуваю, що маємо боронитися. Чи був готовий? За чотири роки вже звикли. В мене брат воює вже три роки, тож звісно морально був до цього готовий. А чи доречно – то не мені судити. Не думаю, що його введення у Вінницькій області глобально щось змінить для простих людей. Залежить, звісно, від подальших дій. А зараз будемо жити як і жили.
Але взагалі людям, що керують країною видніше. Вони дивляться ширше, адже є мотиви та обставини, яких ми не знаємо. А судити варто чи не варто можна тільки сидячи вдома на дивані. Звичайні люди не завжди навіть своїм життям можуть керувати, як говорив Воланд.
Дівчина-анонім
Я не знаю, що його запровадили. А що це означає? Не в курсі взагалі, не цікавлюся політикою. Нічого не відчуваю щодо цього, бо не знаю наслідків, що можуть виникнути.
Віктор, енергетик
Є певна стривоженість, авжеж. Тут поряд Придністров’я, тому і у нас є привід для хвилювання. Але ніяк не готувався. Вважаю, що це все пропаганда.
Але якщо ввели – то значить треба. Можливо, щоб розібратися: чому так трапилося, хто неправий, чому той корабель туди взагалі поплив.
Володимир Опанасович та Надія Георгіївна, пенсіонери
У нас два сина – військові. Вважаю, що воєнний стан було б доречніше ввести раніше.
І треба було на території усієї країни. А то так виходить, що у нас можна мобілізацію оголосити, а в інших областях – ні. До воєнного стану ніяк не готувалися і взагалі не думали, що він буде. Ажіотажу не створюємо, обстановка абсолютно спокійна, хоча деякі люди нагнітають паніку – та ми не реагуємо на це. Поки що військовий стан ніяк не відображається, але згодом – можливо. Якщо буде військова операція на суші, тоді може й будуть якісь обмеження.
Кудренко Юлія, студентка
Що таке воєнний стан? Це багато обмежень конституційних прав і свобод людини на певних територіях України, щоб в разі нападу зі сторони Російської Федерації країна могла себе захистити.
Зараз поки нічого не зрозуміло, дискомфорту не відчуваю, а далі буде видно. Ну, паніки немає. Взагалі Президент спочатку обіцяв, що жодних взагалі обмежень не буде, але потім у своєму указі особисто приписав, що будуть обмеження по статтях з 31 по 34, з 40 по 44, 58 та 38.
Я читала особисто цей указ, бо хотіла впевнитися, адже у новинах передають одне, а по факту може бути інше. Я на офіційному сайті читала цей указ, тож виходить, що все-таки обмеження будуть. Та й щодо доречності – це спірне питання. У нас вже були критичні ситуації з Кримом, Іловайськом, Дебальцевим, тож чому не раніше? А зараз російські кораблі самі себе підставили, знімаючи на відео: навіть не знаю як до цього ставитись, бо ми не знаємо правди. Щодо воєнного стану в нашій області були дещо шоковані. Мабуть, тому що Придністров’я поряд.
Данило, програміст
Я навіть не знаю, що це означає. Це точно не війна. Але країна готується, що на неї можуть напасти, і через це починає процеси підготовки армії.
Дискомфорту немає, все по кайфу. Якщо ввели, то значить комусь це вигідно: або народу, або ж якомусь колу людей. Мобілізації не боюсь.
Антон Ткач, школяр
Воєнний стан – це коли в країні передвоєнна ситуація і вводять запобіжні заходи. Мені здається, що воєнний стан введений тому, що це вигідно Президентові. Хоча сказали, що вибори так і залишаться, але він все ж заради якихось цілей це зробив? Гадаю, що Прем’єр-міністрові це теж потрібно. Навіть було відео, де вони жмуть руки, і якісь вони занадто радісні від такої події.
Думаю, що прав ніяких обмежено не буде через це. І що заберуть до армії не боюсь, бо мені тільки 17 років. Можливо, введуть комендантську годину, але це порушення прав людей. Це несправедливо: чому у Вінниці вводять, а в Києві ні? Вважаю, що у Вінницькій області було недоцільно вводити воєнний стан. А навіщо? Так, я розумію, що ми коло Придністров’я, там де Росія поряд, та все ж.залежить від подальших дій. А зараз будемо жити як і жили.
Юрій
Знаєте, я тільки боявся, щоб не ввели цей “стан”, бо все виглядає так ніби вони просто хочуть перенести вибори. Хоча тут невідомо, що буде далі, адже вони можуть і продовжити. Зараз це робити абсолютно недоречно.
Вважаю, що тих дві нещасних лодки і буксир послали просто на убій! Це все спеціально зроблено. Треба було раніше: в 2014 році може воно б і краще стало. Зараз не треба панікувати, будемо жити!
Як видно, паніки серед опитаних нами вінничан не спостерігається. У людей різняться думки з приводу доцільності запровадження воєнного стану саме на цих територіях і саме зараз, однак загалом містяни з розуміннями ставляться до проблеми і готові мобілізувати власні сили та дух, аніж піддаватися панічним настроям.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.