В Україні запровадили воєнний стан: чим це загрожує та що означає

21:32
Автор: Vежа
Become a Patron!

Сьогодні, 26 листопада, депутати Верховної Ради України проголосували за законопроект про введення воєнного стану. Це означає певні обмеження, що діятимуть протягом наступних 30 днів, тобто із 9:00 28 листопада до середини грудня, в окремих областях країни, в тому числі – у Вінницькій.

Сьогодні Президентом Петром Порошенком до парламенту було внесено Проект закону про затвердження указу президента “Про введення воєнного стану в Україні”. Згідно тексту пояснювальної записки, законопроектом спочатку передбачалося введення воєнного стану в Україні з 14:00 26 листопада 2018 року строком на 60 діб, тобто до 14:00 25 січня 2019 року. Втім потім Порошенко розповів, що воєнний стан припинить дію, якщо не буде наземного наступу Росії, а також те, що проект було доопрацьовано й відтак воєнний стан триватиме 30 днів.

– Я вніс новий проект указу, де термін воєнного стану буде скорочений до 30 діб, він зареєстрований у ВР, офіційно внесений на заміну, – сказав Порошенко. – Друге – проект Закону, який затверджує цей Указ передбачається за підсумками обговорення запровадження воєнного стану виключно в областях, які розташовані вздовж російського кордону, вздовж Придністровської ділянки України, молдовського кордону, вздовж узбережжя Чорного та Азовського морів – саме там, де може бути нанесено удар. Перелік цих областей: Вінницька, Донецька, Луганська, Запорізька, Миколаївська, Одеська, Сумська, Харківська, Чернігівська, Херсонська області і внутрішні води Керченської акваторії.

За введення в країні воєнного стану терміном на 30 днів у окремих областях країни проголосували 276 депутатів з 330 присутніх (проти – 30, утримались – 1, не голосували – 23). Підтримали ініціативу РНБО та Президента фракції БПП, Радикальної партії, “Батьківщини”. Проти виступила партія “Опозиційний блок”. 

Під час засідання Ради Національної Безпеки та Оборони президент України Петро Порошенко підтримав запровадження воєнного стану. РНБО запропонувала Порошенку ввести воєнний стан на 60 діб, втім згодом під час свого відеозвернення Президент запропонував ввести воєнний стан не на 60, а на 30 днів, починаючи із 9:00 28 листопада. Петро Порошенко пояснив, що це потрібно для того, аби це жодним чином не перешкоджало черговим президентським виборам.

– РНБОУ рекомендувала запровадити воєнний стан на 60 днів. Моє рішення – 30. Щоби воєнний стан жодним днем не накладався на початок виборчої кампанії. Воєнний стан триватиме 30 днів і завершиться в середині грудня. Саме на початку грудня я внесу до парламенту проект рішення про дату президентських виборів. Відповідно до Конституції ці вибори мають відбутися 31 березня 2019 року, – зазначив Порошенко.

Після цього звернення Президента було оголошено перерву для опрацювання можливих змін до законопроекту, зокрема у частині про його тривалість. Згідно із пояснювальною запискою, державним органам доручають ввести в дію план запровадження та забезпечення заходів правового режиму воєнного стану в Україні, зокрема щодо:

– введення в дію плану запровадження та забезпечення заходів правового режиму воєнного стану в Україні;

– забезпечення постачання Збройним Силам України, іншим військовим формуванням матеріально-технічних ресурсів і майна, надання послуг та їх фінансування в обсягах, що необхідні для ефективного виконання покладених на них завдань в особливий період;

– приведення у готовність до виконання завдань за призначенням в особливий період із введенням ступеня ПОВНА ГОТОВНІСТЬ визначених об’єктів єдиної державної системи цивільного захисту, її функціональних та територіальних підсистем;

– утворення рад оборони та забезпечення сприяння військовому командуванню у запровадженні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану.

Нагадаємо, як повідомляли у Прес-службі Військово-морських сил ЗС України, вранці 25 листопада кораблі Військово-Морських Сил ЗС України у складі двох малих броньованих артилерійських катерів “Бердянськ” і “Нікополь” та рейдового буксиру “Яни Капу” здійснювали плановий перехід з порту Одеси до порту Маріуполь Азовського моря.

Про намір здійснювати перехід заздалегідь було поінформовано відповідно до міжнародних норм з метою забезпечення безпеки судноплавства. Проте, всупереч Конвенції ООН з морського права та Договору між Україною та Російською Федерацією про співробітництво у використанні Азовського моря та Керченської протоки, прикордонні кораблі РФ – прикордонні катери типу “Соболь”, пскр “Дон”, катери типу “Мангуст”, мпк “Суздалец” здійснили відверто агресивні дії проти кораблів ВМС ЗС України.

“Прикордонний корабель “Дон” здійснив таран нашого рейдового буксиру, в результаті якого пошкоджено головний двигун корабля, обшивку та леєрне огородження, втрачено рятувальний плотик. Диспетчерська служба окупантів відмовляється забезпечити право свободи судноплавства, гарантоване міжнародними угодами” – йдеться у повідомленні ВМС ЗСУ.

Також було оприлюднено відео тарану (відео містить нецензурну лексику).

Внаслідок атаки Росії на українські кораблі, 23 члени екіпажу були захоплені в полон, шість українських моряків – поранено, за попередньою інформацією, двоє з них – в тяжкому стані. Усі три українських кораблі захоплені агресором.

Комітет з питань національної безпеки і оборони рекомендував Верховній раді прийняти за основу та в цілому проект Закону про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану.

 

Воєнний стан в Україні, як пояснюють у ЗСУ, означає наступне:

– Працездатні громадяни в разі введення воєнного стану мають трудову повинність з метою виконання робіт оборонного характеру.
– Комендантська година на території, де вводиться воєнний стан.
– Особливий режим в’їзду і виїзду.
– Перевірка документів, огляд речей, транспортних засобів тощо.
– Військове положення дозволяє державі контролювати діяльність ЗМІ, культурних установ і друкарень.
– Фізособи і юрособи зобов’язані надавати площу для розквартирування військових у разі необхідності.
– Військове командування може заборонити діяльність партій і громадських організацій, якщо вони загрожують безпеці, території, незалежності країни або життю громадян.
– Розпустити парламент у разі воєнного стану або оголосити імпічмент президенту неможливо. Теж саме стосується міністрів, суддів, прокуратури та органів місцевого самоврядування.
– В Конституцію України під час воєнного стану не можна вносити зміни.

Водночас, Порошенко зазначив, що не планує оголошувати повну чи часткову мобілізацію у зв’язку з ескалацією конфлікту у Керченській протоці та введенням воєнного стану. Порошенко додав, що “ця можливість залишається відкритою, лише якщо Росія вдасться до подальшої ескалації“.

– Розвідувальні дані говорять про надзвичайно серйозну загрозу суходільної операції проти України. У мене в руках є документ розвідки, і тут на кілька сторінок детальний опис усіх сил противника, які розташовані на відстані буквально декілька десятків км від нашого кордону, готових у будь-який момент до негайного вторгнення в Україну, – сказав Порошенко.

“Воєнний стан не означає оголошення війни. Він вводиться винятково з метою посилення оборони України на фоні зростаючої агресивності з боку з Росії. Воєнний стан не означає нашої відмови від політико-дипломатичного врегулювання на Сході” – додав Порошенко.

Раніше про скликання позачергової сесії на виконання рішення Ради національної безпеки і оборони України і звернення Президента України повідомив Голова Верховної Ради України Андрій Парубій. У своєму дописі він зазначив, що “Такі дії російського агресора – це порушення норм Статуту ООН, Конвенції ООН з морського права. Весь світ побачив докази російської військової агресії, з якими вже ніхто не зможе посперечатися. Адже весь світ побачив відео, де російські військові кораблі атакують українські. (…) Очевидно, що фронт російської агресії розширився і тепер він сягає Чорного і Азовського морів”.

Тож сьогодні, як повідомляє Громадське, в очікуванні позачергового засідання Верховної Ради щодо введення воєнного стану, фракції «Блоку Петра Порошенка» та «Радикальної партії Ляшка» заявили про підтримку рішення РНБО. Водночас, зауважимо, що “Радикальна партія” і “Батьківщина” на початку засідання блокували трибуну, вимагаючи “консультацій” від Петра Порошенка. Андрій Парубій все ж відкрив засідання, потім після відеозвернення Президента, було оголошено 30-хвилинну перерву – перед початком розгляду питання. Врешті ця перерва в позачерговому засідання Верховної Ради тривала понад дві години.

Засідання українського парламенту продовжилось о 19:35. На засідання прибули члени Уряду, командувач ВМС ЗСУ, начальник Генштабу ЗСУ, голова СБУ, голова Служби зовнішньої розвідки, керівник ООС. Секретар Ради Нацбезпеки і оборони України Олександр Турчинов заявив, що Президент підписав указ про введення воєнного стану в Україні протягом 30 діб. Президент доручив збільшити забезпечення армії, підготувати об’єкти укриття, органам місцевої влади доручили створити ради оборони.

За словами Турчинова, всі звинувачення про перенесення виборів є безпідставними та “політичними спекуляціями”, оскільки Президент зменшив удвічі терміни воєнного стану. Міністр закордонних справ Павло Клімкін закликав Червоний Хрест допомогти українським морякам. Він також повідомив, що міністерство ініціюватиме нові обмеження і зокрема, для дипломатичних представників.

Потім виступив начальник Генерального Штабу ЗСУ Віктор Муженко, він повідомив, що чорноморські порти України будуть захищені в разі їхнього блокування Чорноморським флотом РФ. Також він повідомив, що місце перебування українських військових наразі не встановлене. Відомо лише, що троє поранених моряків – у лікарні міста Керч.

Натомість очільник “Опозиційного блоку” сказав, що введення воєнного стану є прагненням зірвати вибори. Тож “Опоблок”, а також “Відродження”, “Воля народу” зазначили, що не підтримають рішення. А ось очільник фракції “Самопоміч” вимагав закрити російські канали та припинити торгівлю з РФ та зазначив, що підтримає рішення тільки у разі, якщо його введуть там, де нині триває війна.

Врешті виступила заступниця головни ВР Ірина Геращенко, яка звернула увагу депутатів на те, що чомусь не знайшлося у депутатів сьогодні слів проти очільника країни-агресора, а натомість на рахунок Президента та уряду лунали претензії щодо того, чому воєнний стан не був введений раніше. Геращенко сказала, що раніше це пропонував зробити Турчинов, проте тоді за це депутати не проголосували у достатній кількості.

Врешті виступив Володимир Гройсман, який закликав виходити з інтересів держави. Безпеку та оборону він назвав пріоритетом. Зазначив, що підтримує рішення Президента. О 21:20 виступив Президент Порошенко. Він сказав, що розвідка представила переконливі докази, під “яким сильним ризиком були українські військові, як били наші кораблі, і як наші моряки себе гідно поводили”.  Також Президент сказав, що “Путін хотів, щоб ми повторили долю Грузії. Щоб ми втратили підтримку всього світу і залишитись сам на сам зі своїми проблемами”. Щоправда, виступ глави держави постійно вигуками перебивали депутати.

– Я вніс новий проект указу, де термін воєнного стану буде скорочений до 30 діб, він зареєстрований у ВР, офіційно внесений на заміну. Друге – проект Закону, який затверджує цей Указ передбачається за підсумками обговорення запровадження воєнного стану виключно в областях які розташовані вздовж російського кордону, Придністровської зони, вздовж Придністровської ділянки України, вздовж узбережжя Чорного та Азовського морів – саме там, де може бути нанесено удар. Перелік цих областей: Вінницька, Донецька, Луганська, Запорізька, Миколаївська, Одеська, Сумська, Харківська, Чернігівська, Херсонська області і внутрішні води Керченської акваторії, – сказав Порошенко.

Врешті за результатами голосування, за введення в країні воєнного стану терміном на 30 днів у окремих областях країни проголосували 276 депутатів з 330 присутніх (проти – 30, утримались – 1, не голосували – 23). Рішення прийнято. 

Як повідомляє ТСН, Рада також затвердила дату президентських виборів проведення президентських виборів 31 березня 2019 року.