Сьогодні, 22 листопада, у Вінниці відбувся перший молодіжний форум “Інтегрований розвиток. Місто, в якому хочеться залишитися” під час якого місцеві студенти та школярі вирішували, що було б варто змінити у Вінниці для комфортнішого життя та розвитку.
Участь у форумі взяли близько сотні представників різних навчальних закладів. Захід став складовою великого обговорення проекту Концепції розвитку Вінниці до 2030 року. Ця концепція є документом, що визначає просторові та змістові пріоритети на майбутнє десятиліття. До речі, проект розробляли ще з квітня 2016 року у співпраці органів влади з громадою, активістами та науковцями.
У результаті було визначено п’ять візій (інакше – напрямків) Конценпції:
- Місто сильної громади;
- Комфортне, культурне та соціально відповідальне місто;
- Конкурентоспроможне місто на мапі Східної Європи;
- Екологічне та стале місто над річкою Південний Буг, місто сталої міської мобільності;
- Місто збалансованого просторового розвитку.
– Саме молодь – ці ті люди, які будуть жити у нашому рідному місті і ми дуже хочемо, щоб вони залишилися тут, а не їхали за кордон. Відповідно, про те, що повинно бути у Вінниці до 2030 року хочемо спитати у тих людей, яким жити тут і яким розвивати наше місто, – розповіла одна із організаторів заходу Вікторія.
Усі присутніх молодих людей розподілили на групи, кожна з яких мала обговорювати ту чи іншу візію та думати над шляхами її реалізації.
Перед молоддю розкрили основні виклики, які постали перед містом сьогодні: 19% – частка людей пенсійного віку у Вінниці і цей показник постійно зростає; річка Південний Буг має 4 клас води – один з найнижчих; абітурієнти більше покидають Вінницьку область, ніж приїздять сюди на навчання; місту не вистачає близько 30 фахових напрямків за якими необхідно готувати фахівців (наприклад, урбаністи, екологи, соціологи, демографи).
Ще при представленні змісту Концепції, у студентів виникали питання. Зокрема, запитували про фінансування спорту у Вінниці і чому цей напрямок досі отримує кошти за залишковим принципом. Інший студент нарікав на непрозорість певних тендерів у Вінниці і що в такому випадку започаткувати власну справу та зробити її успішною молодій людині надто складно. Звичайно, не оминула молодь питання корупції.
Ми вирішили поцікавитися у декількох присутніх школярів та студентів, що на їхню думку було б варто змінити у Вінниці, аби саме вони залишилися тут жити і не виїхали до інших міст чи країн. До речі, як часто буває, декому із присутніх у їхніх навчальних закладах просто сказали прийти на захід, не пояснюючи про що він і чого очікувати. Однак, були й ті, які з власного бажання прийшли вболівати за зміни у Вінниці.
Антон, ліцеїст з Вінницького технічного ліцею
– Найголовніше – це потрібно, щоб Вінниця перебувала в якомусь стабільному розвитку, щоб це не були постійні революції чи занепади та взлети. Я хочу, щоб дійсно поступово все розвивалося. Нехай не такими швидкими темпами, як би це могло бути шляхом тих самих революцій, але щоб розвивалась. Наскільки я знаю, Вінниця вже й так одне з найкомфортніших міст для життя. Особисто мені дуже комфортно тут, я планую залишатись жити у Вінниці, тому, в принципі, сьогоднішнє становище мене задовольняє.
Щоправда, Антон зазначив, що у подальшому має наміри все ж поїхати навчатися до столиці, але запевняє, що залишатися жити у великому Києві чи туристичному Львові або Одесі не став би. Каже, що ті міста просто “не його”.
Антон, курсант Вінницького Вищого професійного училища ЛДУ БЖД
– Зараз є тенденція розвитку. Я, наприклад, помічаю, що є зміни, які в подальшому нам забезпечать краще життя. Наприклад, помітив, що ремонтують дороги, роблять доступними тротуари, роблять велодоріжки для велосипедистів і це допоможе всім доступніше користуватися містом. У подальшому я планую працювати і жити у Вінниці.
Аліна, студентка Вищого професійного училища №7
– Мені здається, в першу чергу, має бути багато робочих місць, тому що молоді, яка тут залишається необхідно десь працювати. Тобто, щоб вони не виїжджали за кордон – їм потрібна робота. Потім, мені здається, потрібно зробити нормальні дороги, тому що часто у нас це “щось з чимось”.
Єлизавета, студентка медичного коледжу
– Мене дуже радує, що у місті зараз розвивається інфраструктура і також у місця в якому можна погуляти. Навіть на проспекті Космонавтів дуже красиво зараз, хоча раніше якось навіть не дуже приємно було йти. Хотілося б, щоб місто далі розвивалось, були парки, і можна було насолодитись самою природою, а не шукати заклади, де б посидіти.
Павло, студент Вінницького коледжу Національного університету харчових технологій
– Я сам приїхав з Київської області, з Білої Церкви, то порівняно із нею у Вінниці набагато більше можливостей. Все ж я планую лише здобути тут освіту, тому її тут хвалять, і все ж повернусь додому з “вінницькими” знаннями.
Анастасія, студентка Вінницького транспортного коледжу
– Я й нікуди не планую переїжджати з Вінниці, тому що коли зараз відвідую інші міста, то мені здається, що Вінниця найкраща. Мені подобається, що Вінниця є чистим містом. Звичайно, якби люди ще й самі в собі хотіли щось змінити – це було б набагато краще. Мені здається, що потрібно додати більше молодіжних закладів, де молодь могла б збиратися і обговорювати свої нагальні питання або просто відпочивати.
Катерина, учениця школи №20
– Вінниця – це європейське сучасне місто, доволі велике. Наприклад, ми їздили у Львів і там не сподобались вузькі та маленькі вулиці, немає якихось тротуарів. В цьому Вінниця набагато краща. Поки що я не знаю, що було би варто змінити, поки мене все влаштовує.
Юлія, учениця школи №17
– Мені хотілося би більше освітніх програм для молоді, бізнес-шкіл, якихось спеціальних програм, щоб залучати молодь до саморозвитку і щоб ми розвивали країну надалі – необхідні потрібні знання. Хотілося б зробити Вінницю більш європейським містом. В принципі, все прикольно, але хочеться більше парків, різних майданчиків, клубів або центрів. Хотіла б издобути необхідну мені освіту за кордоном, щоб потім повернутись і зробити це місто таким, яким я хочу. Оскільки це моє місто, я в ньому народилась і я хочу, щоб воно було ідеальним.
Яскравим контрастом стали думки молодих людей, яких ми зустріли на Європейській площі. Поцікавились, якою має стати Вінниця, щоб у ній хотілося залишитися. Наше запитання викликало сміх і жарти, що краще такого не уявляти і виїжджати.
– Проводити час ми можемо лише на вулиці чи вдома. Якщо щось міняти – то все. Знаєте, жарт такий ходить: найновіший там “айфон” є, а у нього найкраща в світі камера і от якщо ним сфотографувати центральну вулицю – все буде сіре. Ну, просто, це не в камері справа. В майбутньому ще краще більші зарплати людям, – розповів Андрій. – Було б класно, якби робили різні тематичні заклади, не лише прості кафе, щоб прийти, випити кави і пити, а щоб дійсно у них була своя певна атмосфера.
– Мені у Вінниці затісно. Не вистачає цікавих закладів. Я музикантка, то мені не вистачає якихось музичних “двіжух”. Концертів мало, – додала Катя. – Я ще живу на Старому місті і мені звідти дуже незручно добиратися в центр і небезпечно. Наприклад, якщо йти після 9 вечора, то можуть десь “прижати” і щось “віджати”. Поліція там не ходить, боїться, напевне.
А ось Вадим та Діма з компанії були налаштовані їхати з Вінниці: “Залишусь ще десь до 16 років, а потім рюкзак на плечі – і кудись подалі”. Схвально молодь відгукувалась хіба що про трамваї, назвали транспорт найкращим в країні.
Підсумовуючи думки усіх опитаних нами молодих людей помітили, що вони не надто переймалися питаннями екології чи, наприклад, якості питної води, небагато хто з них уявляв своє життя та потреби до 2030 року. Лише декілька людей згадали про необхідність створення зелених зон та парків у місті і якщо студентство ще цікавилось розвитком інфрастурктури, доступності міста та створення робочих місць, то для школярів перш за все важливим було створення нових цікавих місць для дозвілля.
Повертаючись до першого молодіжного форуму, його організатори запевняють, що усі пропозиції вінницької молоді, висловлені під час форуму, будуть передані експертам, які працюють з Концепцією, а також до Вінницької міської ради.
Нагадаємо, що раніше свої ідеї розвитку Вінниці вже висловлювали представники бізнес-сектору. За цей час було ще декілька зустрічей із представниками різних галузей міста. Вже у суботу, 24 листопада, має відбутися третій загальноміський Форум, на якому буде обговорено усі запропоновані ідеї та проекти. Після цього їх включать до фінального проекту Концепції. Затвердити її повинні депутати міської ради під час сесії у січні наступного року.
Короткий проект Концепції інтегрованого розвитку Вінниці можна знайти тут, а повний – за цим посиланням.
Фото Ольги Мірошниченко
Дякуємо!
Тепер редактори знають.