“Ув’язнений за вірші”: у Вінниці презентують віртуальний “музей-архів”, присвячений Тарасу Мельничуку

13:20
Автор: Юлія Плахтій
Become a Patron!

Цієї п’ятниці, 16 листопада, у Вінниці презентують проект «Тарас Мельничук. Віртуальний музей-архів», присвячений поету, якого називають «Князем Роси» та який під час радянських репресій 70-х був ув’язнений «за вірші». У книгарні «Є» буде представлено рукописи поета та інформаційний сайт про нього.

Як повідомляється на сторінці події, Тарас Мельничук (1938-1995) «є одним із найоригінальніших, найгеніальніших і найтрагічніших митців другої половини ХХ століття».

«Віртуальний музей-архів Тараса Мельничука – новий підхід до збереження та популяризації спадщини поета. Сайт представляє Тараса Мельничука через факти із його життя, твори й дискурси, з ним пов’язані. Зокрема, тут є відповідь на питання, чому поет не міг писати у розграфлених зошитах, як двічі потрапив у тюрму і яким парадоксальним чином у його творчості поєднується ніжність та жорстока реальність радянських буднів» – розповідають організатори.

В рамках презентації будуть представлені нещодавно знайдені та розшифровані рукописи віршів Тараса Мельничука, які «мають детективну історію» та на основі яких скоро створять книгу.  Презентація відбудеться за участю письменників Василя Карп’юка та Мирослава Лаюка.

Відтак, книгарня «Є» та видавництво Discursus за підтримки Українського культурного фонду запрошують вінничан 16 листопада до приміщення книгарні, що за адресою вулиця Соборна, 89. Початок – о 18:00. Вхід вільний.

«Тарас Юрійович Мельничук – український поет-дисидент, в’язень радянських таборів та жертва репресивної психіатрії. Лауреат Шевченківської премії.

У 1967 році Мельничук здав рукопис збірки віршів «Чага» у видавництва «Карпати» та «Радянський письменник», що стало причиною його арешту 24 січня 1972 року під час масових репресій проти української інтелігенції. Відбував покарання в Пермських таборах, звідки вийшов на волю в березні 1975 року. Перебував під наглядом органів радянської держбезпеки.

Квітень 1979 – через спровокований КДБ інцидент, за «вчинення опору працівникові міліції» (а насправді за антирадянську діяльність) Тарас Мельничук був арештований на 4 роки. Далі – кілька років адміністративного нагляду, поневіряння в пошуках роботи.

Після повернення із тюрми Мельничук почав багато пити, врешті він потрапив на курс лікування до спеціальної лікарні в Джурові. За припущенням, таким чином КДБ розраховувало звести нанівець авторитет поета та одночасно підірвати стан його здоров’я через ліки. 1985 року після його втечі з Джурова, Мельничука було запроторено до психлікарні в Підмихайлівцях. Звільнений він був лише 27 квітня 1986, одразу після Чорнобильської аварії. Поету повідомили, що на нього тоді готувалося нове ув’язнення, але увагу радянських спецорганів було відвернуто техногенною катастрофою» – Вікіпедія.