Товстолоби, карасі, щуки, соми та білий амур: всього близько 4,5 тонни риби загальною вартістю близько 300 тисяч гривень сьогодні випустили в річку Південний Буг.
Аби подивитися, як вперше за сотню років відбувається офіційне зариблення головної річки Вінниці, на півострів Бригантина прибули топ-чиновники міста та області. Голова ОДА Валерій Коровій та міський голова Вінниці Сергій Моргунов в супроводі заступників та представників Державної агенції рибного господарства спершу подивилися на шикування рибного патруля.
Саме ці чоловіки в камуфляжі, з відповідними шевронами та блискучими значками мали випустити в Буг величезну кількість малька. Окрім того, за процесом уважно стежили кілька рудих котів, передчуваючи наближення трапези.
Зрештою, через спеціальні рукави, закріплені на “рибомашині”, пустили спочатку карасів, товстолоба і білого амура. Потім дійшла черга до щуки.
Риба в річку пішла не відразу: проблемою стали ті самі рукави, які пропускали воду і котрі довелося затискати руками і ногами представникам рибного патруля. Вже біля самої води, під купу порад, які лунали з берега, фахівці просто ножами розрізали рукави, аби риба змогла нарешті пірнути в Буг. Тих, хто застряг на березі, скидали у річку підсаками.
Коти ж не дочекалися завершення всіх урочистостей, і вже активно тягали рибу, зносячи її в свої схованки.
Як повідомив Валерій Коровій, Вінниччина сьогодні є всеукраїнським лідером з кількості орендованих водних об’єктів, які дають країні товарну рибу. За його словами, таких результатів вдалося досягти завдяки ліквідації корупційної складової в процесі оренди ставків:
– У нас на території області 5000 ставків. Раніше чиновник вирішував, на який термін оренди їх давати підприємцям (від трьох до 20 років), або ж яку відсоткову ставку оренди встановити (від 3% до 12%). Це був значний простір для корупційних маневрів. Ми ліквідували цю систему, і тепер всі ці процеси відбуваються тільки через “Прозорі офіси”, орендна ставка – 3%, а ставки здаються в оренду на 20 років. І ми відразу побачили результат.
Міський голова Сергій Моргунов у свою чергу додав, що зариблення – це частина комплексного рішення з очистки Південного Бугу. Якщо товстолоб боротиметься з водоростями, то земснаряди – з мулом, який вкриває дно річки і негативно впливає на якість води.
– Ми за короткий проміжок часу підняли з дна річки вже 12,5 тисяч кубометрів мулу. Це багато, але цього недостатньо. Невдовзі ми придбаємо ще один, більш потужний земснаряд і баржу і продовжимо комплексне очищення Південного Бугу та його приток.
Водночас представник Державної агенції рибного господарства розповів, що цьогоріч на на чотирьох рибоутворювальних державних комплексах планується випустити 12,5 мільйонів екземплярів риб. Якщо раніше зариблення відбувалося лише в Херсонській області, то цього року це сталося на Київщині, Дніпропетровщині, в Запорізькій, Хмельницькій та Вінницькій областях. В наступні роки ефективність комплексів планують збільшити до 18-19 мільйонів екземплярів риби на рік.
Торкаючись теми браконьєрства, чиновники зазначили, що наразі між владою та браконьєрами триває жорстке протистояння: так, очікується зростання штрафів за незаконні види риболовлі в 10-120 разів, а за деякі порушення – впровадити кримінальну відповідальність.
Фото Ольги Мірошниченко
Дякуємо!
Тепер редактори знають.