“Армія лікарів готова”: у Вінниці розпочався сезон вакцинації проти грипу

13:34
Автор: Дар'я Гоц
Become a Patron!

Цього року очікуються три штами грипу: Michigan (підвид “пташиного” грипу), Colorado та Singapore. Як вчасно впізнати грип та що робити у випадку захворювання розповіли сьогодні, 23 жовтня, вінницькі лікарі. 

Цього року Україна отримала лише 300 тисяч вакцин проти грипу, з яких до Вінниці надійшло 5000 доз. Щоб заохочувати вінничан вчасно подбати про своє здоров’я та вакцинуватися, у місті вже третій рік діє програма “Стоп грип”. Ця програма передбачає інформування населення, профілактичні заходи, діагностику захворювання та лікування.  Завдяки програмі отримати безкоштовне щеплення зможуть діти з інвалідністю та позбавлені батьківського піклування, а всі інші вінничани зможуть придбати вакцину лише за півціни.

Цьогоріч з міського бюджету на “Стоп грип” направили близько 2,2 мільйона гривень, з яких один мільйон – на відшкодування 50% вартості вакцини, 348 тисяч витратили на “швидкі” тести, щоб розпізнати грип, а на противірусну терапію та симптоматичні засоби – 816 тисяч гривень.

Щорічно у Вінниці реєструється 90 000 – 120 000 випадків захворювання на грип та ГРВІ. Половина пацієнтів – діти, для яких вірус є особливо небезпечним.

Про ефективність вінницької програми говорять цифри. Ще у 2014-2015 роках вакцинувались від грипу лише 432 вінничанина (а населення Вінниці – майже 370 тисяч осіб). З початком програми у 2016 році, кількість вакцинованих зросла до 2743, а минулого року збільшилась ще майже вдвічі – 5385. За роки дії програми не лише помітили зменшення кількості захворюваності, а й вдалося запобігти смертям від вірусних пневмоній, які розгорталися на фоні грипу.

Як впізнати грип?

Як розповіла докторка медичних наук, завідувачка кафедри інфекційних хвороб ВНМУ ім. Пирогова та радниця міського голови з питань охорони здоров’я Лариса Мороз, грип завжди починається гостро і має короткий інкубаційний період: з моменту потрапляння вірусу до виникнення перших симптомів іноді минає лише декілька годин. При чому, можливість заразити оточуючих від 15 до 30%.

Температура тіла може сягати 38-40 градусів, винакає сильний головний біль, загальна слабкість, болі у м’язах, червоні очі та обличчя, можливі порушення дихання, підвищена чутливість до світла. Варто зазначити, що без ускладнень грип триває від трьох до п’яти днів, однак, якщо температура тримається довше – ймовірне виникнення ускладнень. Нехтовувати хворобою лікарі категорично забороняють та наголошують, що саме у перші дні можлива смерть від грипу на фоні токсичного впливу на центральну нервову систему і розвиток шокового стану.

Грип також може викликати ускладнення, особливо у дітей. Як зазначила докторка медичних наук та завідувачка кафедри дитячих інфекційних хвороб ВНМУ ім. Пирогова Ірина Незгода, це, зокрема, може бути нейротоксикоз, менінгіт, енцефаліт, бронхіт, трахеїт, пневмонія, вражається серцево-судинна система.

При перших симптомах необхідно одразу звертатись до лікаря та мінімізувати контакти з оточуючими, аби не розповсюдити епідемію.

– На сьогоднішній день безпосередньо наш лабораторний центр проводив дослідження – є спалах респіраторно-вірусної інфекції, але жодного підтвердженого вірусу грипу на сьогодні немає, – додала Ірина Незгода.

До речі, перший спалах грипу очікують у грудні, а другий наприкінці січня-початку лютого. Для того, аби вакцинація подіяла і сформувався імунітет необхідно щонайменше 2 тижні, а тому осінь – найкращий час, щоб вчасно зробити щеплення.

Що робити у випадку захворювання? 

Перш за все, лікарі радять збивати температуру. У цьому можуть допомогти парацетамол (разова доза – 10 мг на кг) та ібупрофен (7-10 мг на кг). Також важливе дотримання домашнього режиму, щоб не провокувати ускладенень. Усі інші медичні препарати, якою б не була їхня реклама, не мають доведеної ефективності у боротьбі із грипом і лікарі радять їх не вживати.

– Іншими жарознижуючими препаратами користуватися не можна. Не можна аспірин чи розтирати оцетом та спиртом. У хворого має бути достатня кількість рідини, зволожене повітря в приміщенні.

Однак, щоб точно визначити чи людина захворіла на грип, необхідно пройти “швидкі” тести у лікаря, але вони є ефективними протягом трьох діб від початку хвороби.

Та найефективнішим запобіжним засобом лікарі називають саме вакцинацію. Варто пам’ятати, що для ефективного щеплення його варто робити лише здоровим і без симптомів ГРВІ чи інших хвороб.

Маршрут пацієнта

Спершу необхідно прийти до ЦПМСД за місцем проживання та звернутись до свого сімейного лікаря, який після огляду визначить покази до щеплення та видасть спеціальний талон.

Після цього в аптеці, яка бере участь у програмі, купують вакцину за 50% від вартості (іншу половину компенсують з міського бюджету).

– Сьогодні пройшли лабораторні дослідження та мають дозвіл на використання в Україні вакцини ДЖІСІ ФЛЮ, її ціна з відшкодуванням буде складати 125 гривень (тобто повна ціна 250 гривень), ВАКСІГРИП – відшкодування 144 гривні, а повна ціна 280. Я кажу ціни, які є мінімальними, але вони можуть у різних аптеках відрізнятися. На сьогодні центри цими вакцинами забезпечені, – розповів очільник депаратменту охорони здоров’я міської ради Олександр Шиш.

Ось тільки саму вакцину в аптеці не дадуть, адже вона потребує особливого режиму – лише чек, з яким пацієнт має повернутись до лікаря в кабінет вакцинації і отримати щеплення. Після цього протягом 30 хвилин пацієнт має бути під спостереженням у лікарні. Після цього організм протягом певного часу має сформувати імунітет.

– Лікарі готові до цієї ситуації, відпрацьовані алгоритми дій на різних рівнях і тому ми хочемо заспокоїти наше населення тим, що армія лікарів Вінниччини готова і зробила все можливе, аби мінімізувати ризики, що пов’язані з епідемією грипу, – додав доктор медичних наук, завідувач кафедри пропедавтики внутрішніх хвороб ВНМУ ім. Пирогова та радних міського голови з питань охорони здоров’я Юрій Мостовий.