Публікації за датами

  • 25 Вересня/ 15:34

    Vinnytsia

    Публікація25.09.1815:34

    Автор:Катерина Дядюк

    На Вінниччині урочисто перепоховають останки бійців УНР, що загинули в боях з комуністами

За кілька днів у Могилів-Подільському районі відбудеться поминальна церемонія з перепохованням останків 19 воїнів УНР, які загинули у листопаді 1920 року.

Як повідомили на сайті Могилів-Подільської райдержадміністрації,  останки воїнів 2-ї Волинської Дивізії Армії УНР перепоховають у п’ятницю, 28 вересня, в невеличкому сквері на території Кукавської сільської ради.

Нагадаємо, що дослідники виявили скелети 19 чоловік ще у грудні 2017 року. Це масове поховання знайшли у полі між селами Кукавка і Тарасівка Могилів-Подільського району. Черепи у віднайдених останків були розсічені навпіл, також виявлені рубані поранення скелетних кісток, а поруч з останками знайшли ґудзики, які належали трьом арміям різних держав.

Читайте також: На Вінниччині знайшли масове поховання бійців УНР, що загинули в боях з комуністами. ФОТО 

Зі слів місцевого мешканця Миколи Драбатого, який запам’ятав розповіді старожилів села про могилу, у ній захоронені воїни 2-ї Волинської дивізії Армії УНР, які потрапили у полон, і яких у листопаді 1920 року більшовики відвели за село і стратили.

Згодом селянин із Кукавки Ісак Драбатий встановив на могилі кам’яний хрест і надгробок з написом про трагедію: «Здес погибшие за свободу 18 человек. 1920 г.». За цей вчинок його також розстріляли, вже під час репресій у 1935 році.

Водночас доцент КНУ імені Тараса Шевченка та історик  Андрій Руккас стверджував, що у братській могилі знайшли останки не 2-ї Волинської дивізії, а 1-ї Кулеметної дивізії армії УНР. З його слів, найімовірніше, саме цих вояків 11 листопада розбила кавалерійська бригада (Котовського) 45-ї стрілецької дивізії в районі сіл Вендичани і Немерче (за приблизно 5 кілометрів на північ від місця поховання).

Місце розташування памятника вид на Кукавку Фото rda m pgovua

Та останки 19 воїнів УНР перепоховають все ж як воїнів 2-ї Волинської Дивізії Армії УНР

Тетяна Чувашова, завідувач сектору інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Могилів-Подільської райдержадміністрації також зазначила, що останки воїнів перепоховають фахівці меморіально-пошукового підприємства «Доля» (м. Львів), які й виявили захоронення, спільно з дослідниками українського Інституту національної пам’яті.

– Після ексгумації останки воїнів розмістили у склепі церкви в селі Ломазів, а за кілька днів фахівці перепоховають їх у 19-ти невеличких трунах, – розповіла Тетяна Чувашова. – Через рік на цьому місті встановлять пам’ятний меморіал: потрібно почекати, щоб всілася земля. А до того часу на місці перепоховання стоятиме великий дерев’яний хрест.

У 1919 р. впродовж відносно короткого проміжку часу в Могилів-Подільському повіті уряд УНР утворив органи місцевої державної адміністрації та вжив низку заходів, спрямованих на їх розвиток та покращення їх функціонування. Але молода держава була змушена захищати свою територію від більшовиків. Тому у 1920 році для поповнення резервів проводилась мобілізація жителів 1899 та 1900 років народження.

Такі відомості наводить у своїх спогадах П.Шандрук генерал – хорунжий армії УНР. За його словами склад військовослужбовців армії був досить різноманітним: від воїнів, які провели не один рік на війні і мали одяг різних європейських держав, до звичайних селян – одягнених у сільський одяг.

Мобілізація 1920 року торкнулася і Кукавської волості, але усі спроби утворення запасових бригад на території нашого повіту були розбиті. 8-9 листопада 1920 року мобілізованих юнаків з навколишніх сіл було жорстоко страчено більшовиками.

Протягом довгого періоду часу до листопада 2017 року включно єдиною згадкою про страшну подію був пам’ятний хрест на могилі воїнів УНР.

За інформацією місцевого жителя Миколи Драбатого, який запам’ятав розповіді старожилів села про могилу, в ній поховано воїнів 2-ї Волинської дивізії Армії УНР, які напередодні були мобілізовані з терену Кукавської волості Могилів-Подільського повіту Подільської губернії (джерело – rda-m-p.gov.ua).

Фото – dolya.lviv.ua і rda-m-p.gov.ua

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

author avatar
Катерина Дядюк

Дякуємо!

Тепер редактори знають.