-
08 Вересня/ 19:45Місця
Публікація08.09.1819:45
Постав монету на лицаря: у Вінниці відбулися середньовічні бої. ФОТОРЕПОРТАЖ
Сьогодні, 8 вересня, Вінниця відзначає свій 655-й День народження. Відтак, центральна частина міста, зокрема вулиця Соборна, перетворилася на суцільне свято: фотозони, батути, майстер-класи, презентації, концерти – чого тільки тут не має. Можна було навіть потрапити на перехрестя сторіч – середньовічні лицарські бої.
У самому центрі Вінниці півтора десятка лицарів в обладунках 13-16 століть влаштували справжню бійню. На ристалищі (огороджена зона для боїв – ред.) перед міською радою дівчата і хлопці в 30-кілограмовій броні кілька годин билися на мечах і щитах. На шум металу зійшлося дуже багато вінничан.
До речі, це шоу влаштували не лише учасники вінницького клубу історичного фехтування «Аркона», а й четверо лицарів з хмільницького клубу «Срібна вежа».
Дівчата та хлопці билися на рівних. Відрізнити, хто де, бувало зовсім неможливо, адже удари обладунками були дуже сильними, а від ударів мечів часом проскакували іскри.
Одна з учасниць боїв, Олена, розповіла, що це не постановка, а справжній бій.
– Це не стільки сама реконструкція, скільки історичне фехтування, – поділилася «лицарка». – Зараз тут купа антуражу, тому це виглядає красиво і пафосно, але зазвичай ми займаємося більше спортом і змагаємося на різних видах зброї. На чемпіонатах жінки і чоловіки б’ються окремо, але зараз – усі разом. Ніхто не забороняє дівчині йти в чоловічу номінацію воювати, бо це досвід і можливість вирости в рівні. Удари, звісно ж, відчуваються, навіть залишаються синці, але якщо хороший обладунок, то це не травматично. Можна сказати, що це не більш травматично, ніж будь-яке бойове мистецтво.
Читайте також: Вінницькі лицарі з «Аркони»: захоплені колишньою війною та блиском металу. ФОТО
Та лицарські бої – не єдине, що було на локації «Вінниця на перехресті сторіч». Навколо ристалища влаштували ціле містечко, де «мешкали» ковалі, ювеліри, ткачі, різьбярі та інші майстри Середньовіччя. Тож усі охочі вінничани могли спробувати себе у ролі будь-кого з них.
Наприклад, лицар Владислав Шапронь пропонував вступити до ордену братів блаженого Шимона – одягнути шолом вагою в три кілограми, взяти до рук величезний щит і, звісно ж, сфотографуватися.
Трохи далі можна було вичеканити монету із зображенням гербу Вінниці або Замкової гори, а також відвідати майстер-класи з гончарства, ткацтва і навіть ковальства. Вінничанам до смаку припали два останні, особливо малечі.
Найбільш цікавим видався майстер-клас із ткацтва, адже дівчина, яка його проводила, користувалася дуже незвичним інструментом.
– Це бердо – приспособа, яка працює за принципом ткацького верстату, – пояснила Оля Ярошенко з Чернігова. – Тут є пазики, де ниточка ходить вверх-вниз, і є дірочки, де ниточка залишається стала. Коли ми бердо опускаємо, то ті ниточки, які в пазиках, піднімаються вверх, коли піднімаємо – вони опускаються вниз. Ще однією ниткою потрібно обплітати ті нитки, які в дірочках і залишаються сталі. Таким чином на Русі ткали або пояски, або обмотки на ноги. Сказати, що цим займалися тільки жінки, буде не зовсім правдою, адже вироби на продаж виготовляли чоловіки, бо це було ремесло, яким потрібно було займатися постійно.
Цікаво, що більшість «ремісників» завітали на День Міста до Вінниці з Чернігова із клубу реконструкції «Чернігівська земля». Реконструктор Олег Ярошенко також. Він, до речі, показував, як в давнину виготовляли взуття: клаптики шкіри сшивали лляними нитками і навощували.
– Зазвичай таке взуття носили один сезон, тому що шкіра була досить тонкою і на довго її не вистачало, – розповів Олег Ярошенко. – З часом підошва все ж таки стала багатошаровою, а пізніше почали додавати дерев’яні деталі. Першим, наприклад, з’явився каблук, щоб коли їдеш на коні, нога не випадала зі стремені.
Другий за популярністю майстер-клас влаштував коваль з Чернігова Денис Сухорабський. У чергу до нього, щоб викувати металевий цвях, ставали навіть дівчатка. Тут же можна було придбати ковані прикраси ручної роботи, «народжені у вогні»: кулони у вигляді рун, молоти Тора, кельтські хрести тощо. Коштували такі прикраси в середньому 100 гривень.
Нагадаємо також, що сьогодні очікується церемонія закриття свята та вечірня святкова програма за участі Наталі Могилевської, Melovin та Kozak System.
Фото Ольги Мірошниченко
Читайте також: Чотири ювілеї в один день: повна програма святкування Дня Вінниці-2018
Стейк зі ската, алко-морозиво та устриці за 80 гривень: у Вінниці триває фестиваль вуличної їжі. ФОТО
Вінниця святкує під дощем: фоторепортаж з Дня міста
“Спасибі, що дощ не є завадою нашому святу!”: до Вінниці прибув Порошенко. ВІДЕО
Дякуємо!
Тепер редактори знають.