Оновлено: 26 Травня 2021, в 10:29
Під час наукової конференції в стінах ВДПУ ім. М. Коцюбинського міський голова нагородив людей, які 25 років тому займались відновленням герба Вінниці.
Сьогодні у Вінниці відбувається всеукраїнська історико-краєзнавча конференція “Вінниччина: минуле та сьогодення, традиції самоврядування на теренах Поділля”. Подія тісно пов’язана з трьома датами, які цьогоріч відзначають у Вінниці: 655-та річниця міста, 380 років з моменту фактичного набуття Вінницею Магдебурзького права та 25 років з моменту відновлення історичної муніципальної символіки.
До складу президії конференції увійшли: ректор ВДПУ Наталя Лазаренко, міський голова Сергій Моргунов, старший науковий співробітник Інституту історії України Юрій Савчук, директор Державного архіву Вінницької області Юрій Легун, художник Георгій Мельник, доктор історичних наук Павло Коріненко, докторка історичних наук Ольга Коляструк та директор Центру історії Вінниці Олександр Федоришен.
– Якщо ми не знаємо історії, то в нас немає майбутнього. Всі знають цю фразу, але я скажу наступне: якщо ми не будемо шанувати те, що було зроблено нашими попередниками, то в нас точно не буде майбутнього. Якщо ми не будемо зберігати те, що ми робимо сьогодні, у нас точно не буде майбутнього, – сказав у своїй вітальній промові міський голова Сергій Моргунов.
Він також відзначив, що вінницький герб, якому виповнюється 25 років, знають у Європі та в США і “…шанують за те, що ми робимо, кожен з нас. Не тільки влада, а кожна людина, яка живе в цьому місті”.
Під час конференції також було нагороджено трьох людей, які більше 25 років тому займались відновленням історичного вигляду міського герба. Мова йде про Юрія Савчука, Юрія Легуна та Георгія Мельника. Саме вони створили проекти великого та малого гербів міста, а також прапору Вінниці. Малий герб було офіційно затверджено рішенням міської ради в травні 1993 року.
Міський герб Вінниці був наданий місту після здобуття ним Магдебурзького права. Тоді, в часи, коли територія сучасної Вінниччини була частиною Речі Посполитої, на гербі зображували два риболовні гачки та дві перехрещені шаблі. Хрест, що переходив у гачки використовувався на міських печатках більше 300 років. Перехрещені шаблі символізували прикордонне розташування міста. З тих пір вигляд герба кардинально змінювався лише за радянських часів. Тоді міський герб являв собою червоний щит з написом “Вінниця”, зображенням річки, фігури, що була поєднанням колоска та шестерні, а також зображення фортеці. Сучасний герб є відтворенням історичного вигляду міської символіки.
– Коли сесія міської ради проголосувала за нові символи міста, тодішній міський голова Дворкіс, вітаючи сказав: “прийде осінь, настане День міста і ми привітаємо хлопців та вручимо їм цінні подарунки”. Ми тоді були “хлопчиками”, лише не знали, що цього Дня міста доведеться так довго чекати, – згадує Юрій Легун. – Але справа не в тому. Цінні подарунки свої ми вже отримали, ними тішимося і насолоджуємося. Найголовніший подарунок – це життя, побутування нашого герба, який сьогодні є дійсно символом нашого міста, прапора, який майорить над нашим містом. Ці символи виконують те призначення, заради якого вони і створювались свого часу.
За його словами, міські герби демонструють, що в містах є “самодостатня, потужна, вільна громада, яка здатна регулювати своє життя, яка здатна йти в майбутнє правильним шляхом і яка знає своє минуле”.
Також була презентована збірка наукових робіт учасників цієї конференції, обкладинка якої прикрашена гербами Вінниці від XVIII століття й до наших днів. Після чого старший науковий співробітник Інституту історії України Юрій Савчук виступив із доповіддю “Геральдична школа Поділля, традиція, постаті, національний контекст”. Він згадував представників Вінниччини, які в різні часи працювали з українською державною символікою та міською геральдикою.
До прикладу, дослідник та геральдист Микола Битинський свого часу створив альбом, повністю присвячений зображенню одностроїв різних родів військ часів Центральної Ради, Українського держави гетьмана Скоропадського та Української народної республіки. Туди увійшло 150 малюнків, окремі з них вперше за довгий час були показані на конференції. Після виступу Савчука, міський голова натякнув на можливу публікацію цього альбому.
– Сьогодні Юрій Савчук сказав стосовно альбому. Готові, але претендуємо на ексклюзив, тільки місто Вінниця. Олександре, так? – звернувся мер до директора Центру історії Вінниці Олександра Федоришена. – Олександр точно готовий.
Міський голова також подякував команді Центру історії Вінниці за внесок у дослідження історії міста.
Після відбуття основної частини президії, історико-краєзнавча конференція продовжилась виступами дослідників та науковців.
Фото Ольги Мірошниченко
Дякуємо!
Тепер редактори знають.