-
05 Вересня/ 10:25
10 мікрорайон
Публікація05.09.1810:25
Церква, школа і садочки: у Вінниці понад двісті людей схвалили план забудови 10-го мікрорайону. ФОТО, ГРАФІКА
Увечері 4 вересня у стінах HUB “Місто Змістів” відбулися громадські слухання з приводу детального плану територій 10-го мікрорайону Вінниці, обмеженої вул. Стахурського, вул. Келецька та вул. Барське шосе в місті Вінниця”.
Як продемонструвала реакція фейсбук-спільноти після публікації відповідного оголошення зокрема й на Vежі, одним з найбільш “гарячих” питань обговорення могла би стати можливість будівництво в цьому місці “освітньо-медичного Православного центру”. Проте це питання протягом понад двох годин обговорень жодного разу навіть не прозвучало. Людей цікавили значно більш “земні” проблеми: питання можливого знесення гаражного кооперативу, створення зелених зон, паркувальних місць, юридичного права власності на земельні ділянки тощо.
Аншлаг в “Місто Змістів” і перше в Україні подібне обговорення
Охочі взяти участь в обговоренні почали збиратися в Хабі ще за годину до початку події: усіх реєстрували за паспортами прямо на вході. Вже на цьому етапі могла виникнути проблема – одна жінка голосно заявила російською:
– Тут пришли верующие люди! Зачем вы заставляете нас подписовать согласие на обработку персональных данных?!
Модераторам зустрічі довелося пояснювати, що ці дані потраплять виключно в міську раду та не будуть використані з іншою метою. Конфлікт, здавалося, зам’явся.
За 20 хвилин до початку усе понад 200-метрове приміщення було заповнене вщерть: частина людей просто фізично не змогла потрапити в будівлю і спостерігала за слуханнями з вікон. Зрештою, захід розпочався майже вчасно і за регламентом.
Після обрання в секретаріат представника громадськості (ним став священик Микола Давидовський) перейшли до першого, більшою мірою, технічного питання про порядок забудови і використання наявних тут земельних ділянок. Це питання передусім стосувалося власників ділянок, які отримали їх в цьому районі для сільськогосподарських потреб ще тоді, коли ці землі не належали місту Вінниця.
Як пояснили представники міської ради, обговорювати і голосувати за детальний план території цього району можливо лише тоді, коли учасниками зборів буде підтриманий. В іншому разі подальше обговорення не має особливого сенсу.
– Ми сьогодні обговорюємо питання пілотної забудови території великого мікрорайону, де фактично землевласниками є приватні особи. Таке відбувається вперше в Україні, – підкреслив заступник міського голови Сергій Матусяк.
Після кількох уточнюючих питань, які не надто стосувалися предмету обговорення, його поставили на голосування і отримали майже одноголосне рішення аудиторії “за”.
Мініатюра “гаражі”
“Ліве крило” учасників обговорення – переважно чоловіків старшого віку – цікавило питання гаражного кооперативу, який розташований на території мікрорайону на вулиці Ващука. Мешканці 10-го і прилеглих мікрорайонів, котрі мають “хатки” для автомобілів в тому місці, намагалися відстояти своє право на гаражі. Попри те, що Олександр Коротких, який саме доповідав по питанню детального плану території, розповів про плани спорудити в мікрорайоні багаторівневу парковку на території передбаченого планом нового ТЦ, а також про систему паркування на дорогах самого району, це задовольнило не всіх.
Зрештою, слово взяв все той же Сергій Матусяк, котрий запропонував наступне: зафіксувати в протоколі обговорення окрему частину, в якій йдеться про п’ятирічну “квоту” на користування гаражами. Або ж перейти в більш глибокі консультації щодо можливості продовжити життя гаражам ще на 10 років, але не пізніше, ніж почнеться реконструкція вул. Ващука, на якій і розташований кооператив. Зрештою, попередньо вирішили створити робочу групу з цього питання, а наразі винести його за дужки сьогоднішніх обговорень.
Школи і садочки, малоповерхова забудова, струмок і набережна: яким буде новий мікрорайон?
За тим архітектор Олександр Коротких презентував власну розробку ймовірної забудови цього мікрорайону. Йдеться про будинки висотою 4-7 поверхів у центрі мікрорайону, а також садибну блокову або індивідуальну забудову ближче до околиць.
Крім того проектом передбачається облаштування паркової зони уздовж струмка, який тече в цьому місці та на пересихає навіть в посушливу пору року, а ще – набережної, яка виходить в бік дамби.
“Це західна околиця міста, досить велика територія. Це найцікавіша територія зараз з точки зору забудови в місті. Основні її якості – каскад Вишенських садків і балка, де протікає струмок. Найбільші складності – це юридичні межі землекористувачів. Земельні ділянки були відведені таким чином, що між ними майже немає відстаней, вони вільної форми і не передбачали використання цієї території під будівництво: фактично йшлося суто про сільське господарство, садівництво. Якщо ми зараз почнемо рухатися вперед, проект буде реалізований протягом 15-20 років”, – сказав Коротких.
Окрім цього проект передбачає два дитячих садочки і школу на близько тисячу школярів, новий ТЦ поблизу вже наявного “Plaza Park” (колишнього ТЦ “ШОК”), вже згаданий “освітньо-медичний православний центр”, нові дороги та проїзди, паркувальні місця і багаторівневу парковку на 600 місць на території ТЦ.
Як видно на схемі, йдеться про побудову відразу двох шкіл (обидві по 33 класи) та п’яти садочків загальною місткістю в 670 дошколярикв.
На скептичні запитання деяких учасників обговорень щодо доцільності забудови в 5-7 поверхів (а не вище, позаяк “є гостра необхідність житла”), Коротких пояснив, що навіть така поверховість забезпечить достатню кількість “квадратури” самого житла. А розроблена паркувальна система вмістить вчетверо більше автомобілів, ніж квартали, побудовані у прилеглих 7 і 8 мікрорайону.
Також архітектор звернув увагу, що пропоноване планування мікрорайону – значно зручніше з точки зору проїздів, навігації.
Київський Поділ у Вінниці?
Як пояснив архітектор, ідеться про прямокутну забудову “килимового” типу: вона буде схожа на київський Поділ або схожі райони Одеси. За словами Коротких, такий варіант значно більш зручний в плані навігації: на противагу “лабіринтам” проїздів 7-го і 8-го мікрорайонів, тут будуть чіткі лінії доріг. Фактично по периметру району пролягатиме велодоріжка, а всередині кварталів велосипедистам пропонується користуватися загальними проїздами і тротуарами.
Самі двори передбачаються закритого типу, а під’їзди будинків заплановані наскрізні, з можливістю входу як з двору, так і з “ззовні”. Важливо, що під’їзди будуть облаштовані на рівні землі, без сходів і необхідності встановлення пандусів. Що стосується перших поверхів, то комерційні приміщення тут будуть передбачені ще на етапі проектування, аби майбутні підприємці не перероблювали квартири на офіси та магазини та знову ж таким не встановлювали додатково сходи.
За необхідності такі приміщення на перших поверхах можуть бути перепрофільовані на квартири для маломобільних людей.
“Або так, або ніяк”
Вже наприкінці обговорення заступник мера Сергій Матусяк підкреслив: міська рада наразі розглядає лише такий варіант забудови, як найбільш ефективний для міста.
– Цей варіант може бути впроваджений лише при 100% згоді на нього з боку власників земельних ділянок. Адже дороги не зможуть бути побудовані частинами. Якщо такої стовідсоткової згоди не буде – ми можемо розглянути питання, аби залишити тут землі сільськогосподарського призначення.
Здавалося, такий варіант не влаштовував нікого, хіба окрім молодої дівчини, котра прагнула, аби тут була залишена екосистема в первозданному вигляді. Так само мовчки сиділи і численні прихожани православної церкви: жодних заперечень щодо будівництва храму на слуханнях ніхто так і не заговорив, тож потреби “контратакувати” також не було.
Зрештою, абсолютною більшістю голосів присутніх детальний план території 10-го мікрорайону було ухвалено. Утрималося 10 учасників зборів.
Фото Ольги Мірошниченко, графіка надана організаторами громадських слухань
Читайте також:
У Вінниці в організмі водія виявили алкоголю майже в 14 разів більше за допустиму норму
Дякуємо!
Тепер редактори знають.