У Вінниці на території Вінницького медичного коледжу ім. Д.К. Заболотного до 14 жовтня волонтери планують створити пам’ятник українським медикам, які загинули, рятуючи життя українців під час Революції Гідності та у зоні бойових дій.
Йдеться про монумент у 3 метри заввишки та понад 2 метри завширшки. Його виконано у формі хреста, в центрі якого – стилізований медичний символ “Змія та чаша”. По сторонам від центру зображені сцени з життя медиків: рятування бійців на фронті, допомога пораненим на Майдані Незалежності в Києві, військова стоматологія та травматологія.
Нині над створенням пам’ятника працюють Андрій та Роман Оврах, скульптори майстерні Заслуженого художника України Володимира Овраха, які й презентували проект та макет майбутнього пам’ятника.
Вони розповіли, що конструкція буде виконана з бетону, а поруч із пам’ятником буде встановлена стела з монітором, де відображатиметься інформація про загиблих під час виконання обов’язків медиків, зокрема тих, які були випускниками медичного коледжу ім. Д.К. Заболотного. Ескіз є остаточним, втім скульптори зауважують, що замість напису “військовим медикам” буде напис “медикам-захисникам”.
– Наш медичний коледж за час своєї історії робив підготовку військових фельдшерів, яку з часом було призупинено, але в 2000 році відкрилося відділення помічників для військових лікарів Збройних Сил України, – каже директор закладу, Іван Андрієвський. – Проте маємо і втрати – троє наших випускників загинули під час надання допомоги безпосередньо у зоні бойових дій. Тому я думаю, що це буде дуже доречно встановити на території нашого коледжу такий пам’ятний знак.
Загальна вартість проекту – 359 тисяч гривень, з яких за допомогою активістів та волонтерів станом на сьогодні вдалося зібрати 152 тисячі, ще 32 тисячі перебуває на балансі Благодійного фонду Подільська громада, який реалізовує проект. Решту – 175 тисяч гривень, волонтери та активісти ще мають зібрати.
– Ми просимо усіх небайдужих вінничан долучитися до цього проекту та допомогти нам зробити пам’ятник, який буде таким, що дозволить гідно вшанувати пам’ять тих медичних працівників, які загинули, рятуючи життя інших. Також таким пам’ятником ми хочемо нагадати студентам, які є майбутніми медиками, що лікар – це той, хто ризикує власним життям, – говорить Андрій Дручинський, голова наглядової ради БФ «Подільська громада».
Також власні думки з приводу встановлення такого пам’ятника висловили військовий медик Андрій Грачов та учасник АТО Андрій Гишпаль.
– Я думаю, що такий пам’ятник має бути не тільки задля вшанування, але й для того, щоб ми завжди пам’ятали, на які “граблі” наступали і через що гинули люди, – каже Грачов. – Тому що наприклад, за 10 років війни у В’єтнамі американських медиків загинуло всього 12 чоловік, а ми за 4 роки війни маємо понад чотири сотні загиблих медичних працівників та лікарів. Втратити людину через халатність командирів – це навіть не помилка, це злочин.
Нагадаємо, що рішення про встановлення пам’ятнику було прийняте під час 17 сесії 7 скликання Вінницької обласної ради.
– На сьогоднішній день втрати серед медичних працівників, які надають допомогу захисникам суверенітету та територіальної цілісності України складають 91 людина ( лікарі, фельдшери, санітари). На жаль, Вінниччина понесла найбільші втрати серед фахових медичних працівників (серед них – троє випускників Вінницького медичного коледжу), – сказав Юрій Козак, один з ініціаторів створення пам’ятника, член ГО “Всеукраїнський союз ветеранів АТО”.
Нині фонд Подільська громада відкриває окрему благодійну програму «Вшанування пам’яті медиків Майдану та АТО», відтак долучитися до збору коштів можна, звернувшись за контактами Подільської громади, через сайт.
Фото автора
Дякуємо!
Тепер редактори знають.