У Вінниці за декілька зустрічей активісти планують зробити річку Південний Буг чистішою та привернути увагу до забруднення водойм. Організатори акції запрошують волонтерів, які мають власні плавальні засоби та вінничан без них.
Акція «Чисті річки» вперше офіційно відбудеться 18 серпня о 15.00 на пляжі по вулиці Князів Коріатовичів (неподалік автосалону «Рено»).
Один із організаторів Костянтин Прилепський розповідає, що ця ідея не нова і періодично у місті з’являлися подібні акції.
– Просто нещодавно побачив у Фейсбуці дописи знайомих з Харкова (я як «водник», спілкуюся з багатьма такими ж водниками з усієї країни). Дуже сподобалася ідея та формат. Написав декільком знайомим активістам вже у Вінниці, а вони кажуть: “давай робити”. Так і вирішили.
Костянтин розповідає, що разом із друзями вони чи не щодня займаються сапбордингом (абревіатура «SUP» розшифровується як Stand Up Paddle – з англійської «веслування стоячи», а сапбординг є різновидом серфінгу) і неодноразово помічали, в якому стані Південний Буг та набережні.
Цими вихідними невеликою ініціативною групою вони прибрали набережну біля пляжу «Хімік». За 40 хвилин було зібрано чотири великих пакети сміття.
– Класифікація сміття залежить від того, де саме ми його знайшли. У межах Київського мосту багато пляшок, деякі занадто свіжі та потрапили туди явно не з берега (прозорий натяк на робітників). Багато бруду в місцях стоянок рибалок – це, на жаль, класика. Звичайні пет-пляшки зазвичай краще за все плавають, тому їх і найбільше, але є різне сміття, – говорить організатор.
Чоловік розповідає, що реакція відпочиваючих на таку ініціативу була різною: від «А що ви робите?», «О,круто! Молодці» до «гигиги».
Наразі Костянтин ще не знає, чи масштабні акції будуть влаштовуватись щотижня, але вірить у те, що вінничани долучатимуться до заходів. Організатори не очікують моментальних змін у поведінці відпочиваючих, але планують робити хоча би мінімальні зміни, які залежать від них:
– Виховання – річ повільна. Скільки часу повинно пройти, щоб люди відмовились діяти так, як для них вважається за норму? Ще й коли усі навколо роблять так само. Тому ми не чекаємо моментальних змін, але привернути увагу та показати, що буває по-іншому – можемо і хочемо. А ще показати, що велика частина слів про «злі дядьки забруднюють річку», які стали традицією в нас щоліта, відноситься не тільки до якихось міфічних людей «десь там», вони стосуються кожного, хто замість прибрати після себе – залишає сміття, а потім тільки жаліється, що «нема де відпочити».
Костянтин вважає, що зміни розпочнуться, коли виросте те покоління дітей, для яких кинути сміття під ноги не буде нормою.
До участі у прибиранні організатори запрошують людей із власними плавзасобами, тих, хто зможе сісти у надані ними плавзасоби, пішоходів для прибирання прилеглої до річки території, велосипедистів для прибирання віддалених від старту ділянок, а також людей, котрі можуть надати човни для заходу і партнерів та спонсорів.
Для участі бажано зареєструватися ТУТ.
Фото зі сторінки Костянтина Прилепського у Фейсбук
Дякуємо!
Тепер редактори знають.