-
18 Липня/ 12:48
Vinnytsia
Публікація18.07.1812:48
На розкопках в Мурах археологи знайшли старовинний камін і торгові пломби. ВІДЕО
У Вінниці тривають археологічні дослідження території комплексу оборонних та монастирських споруд Мури, що біля кафедрального Преображенського собору. Проводять розкопки співробітники Інституту археології НАН України.
Як ідеться у сюжеті ТРК Вінниччина – заглиблення у ґрунт дало перші результати: дослідники знайшли чимало старовинних речей, окремі з яких дозволяють по-новому подивитись на середньовічну історію Вінниці.
– Ми знайшли багато посуду 16 століття, торгові пломби, що говорить про те, що тут уже було поселення міського типу. Наскільки це було раніше чи пізніше, ми ще сказати не можемо, бо ми на лівому березі ще не так багато розкопали, лише на території колишнього домініканського монастиря, – розповідає учасник розкопок, старший науковий співробітник інституту археології НАН України, кандидат історичних наук Лариса Виногродська. – Якщо ми цей двір повністю розкопаємо, і ще в інших місцях, то от такі от маленькі факти, які ми відкрили, допоможуть розкрити більш повноцінну історію Вінниці, та, думаю, удревнять заснування Вінниці до 13 століття.
Допомагають науковцям проводити розкопки студенти-історики першого курсу ВДПУ імені М. Коцюбинського. Вони тут уже другий тиждень. Численні знахідки значною мірою їхня заслуга. А це – предмети побуту і вжитку, інтер’єру, кінські підкови. Кажуть, що хоча робота з лопатою і важка, але цікава і захоплююча.
– Ми дуже багато цікавого розкопали, багато кераміки, старий камін викопали, – розповідає Діана Нечай, студентка ВДПУ ім. М.Коцюбинського. – Одного разу знайшли пофарбовану кераміку, яку я чистила ножем цілий день, залишилася без нігтів, з побитими руками, але це того варте.
Нещодавно до колег приєдналися і студенти ДонНУ імені В. Стуса. Молоді люди сумлінно працюють, опановують мистецтво правильного розкопування. Перший день на розкопках приніс і їм цікаві знахідки: фрагменти цегли, з якої був збудований фундамент монастиря та першоковні цвяхи, якими скріплювали фундаментні балки.
Студенти-археологи на розкопках працюватимуть ще 2 тижні в рамках навчальної археологічної практики. Їм на заміну шукають волонтерів, головним чином хлопців. Особливо зацікавлені у людях, які мають досвід археологічної роботи.
Археологічні розкопки на території Преображенського собору відбуваються не вперше: дослідники уже працювали тут з 2013 по 2015 рік.
Усі знайдені тоді артефакти передали до обласного краєзнавчого музею, а в майбутньому їх планують перенести до майбутнього музею Вінниці.
Читайте також:
На Вінниччині СБУ затримала чоловіка, який поширював проросійські дописи в «Однокласниках»
Дякуємо!
Тепер редактори знають.