З 2017 року і по сьогодні в Україні і на Вінниччині реєструється епідемія кору. Причина цього – наявність в суспільстві значного числа невакцинованих і недовакцинованих людей різного віку, головним чином – дітей і молоді.
До такого стану призвів дефіцит вакцин від кору в Україні який припав на 2009 рік. Тоді забезпеченість противірусним препаратом сягала 45-70%. Відповідним було і охоплення щепленням населення. За цей період накопичилось чимало нещеплених і недощеплених дітей і молоді. На щастя, ситуація далека від того, як це було в Україні 60 років тому, коли вакцинація не проводилась.
– На Вінниччині до 1960 років минулого століття щорічно хворіло біля 12 тисяч осіб – дорослих і дітей. Був високий показник летальності, – розповіла 6 липня, у Вінниці, на зустрічі з місцевими журналістами лікар-епідеміолог Вінницького лабораторного центру МОЗ України Айнур Жумабекова.
– З введенням вакцинації показник захворюваності знизився в десятки і сотні разів. А після введення ревакцинації в 2000 році у нас захворюваність набула незначних показників і харектирузується лише спалахами кожні 5-7 років. Вони були у 2002, 2006 роках, в 2012-13 роках і наявний спалах кору якого ми очікували давно. Причина спалахів – невакцинованість і недовакцинованість населення через дефіцит вакцини в ті роки. Зараз літо, то немає великої кількості захворювання бо немає великого скупчення дітей. Кір любить холодну пору року, тому можемо очікувати спалахи в холодну пору року коли діти і студенти повернуться на навчання.
Як зазначають епідеміологи – кір небезпечний своїми важкими ускладнення. А це пневмонії, отити, бактеріальні кон’юктивіти, енцефаліт. У щеплених людей, на їхню думку, розвиток захворювання зводиться до нуля.
За даними головного спеціаліста відділу лікувально-профілактичної допомоги дитячому населенню ДОЗ ОДА Лариси Бевзи з початку 2018 року в області зафіксовано 805 випадків кору, в тому числі – 486 серед дітей. Було госпіталізовано 513 осіб, з яких дітей – 296. За останній тиждень було зареєстровано 50 випадків кору, в тому числі 46 у дітей. Летальних випадків на щастя за перші півроку в області не було.
Хворіють мешканці усієї області. Винятком були місто Ладижин і Оратівський район. З 2017 по сьогодні зафіксовано 5 випадків спалахів побутового кору: три в Шаргородському районі і по одному в Тиврівському і Вінниці. Також на кір захворіли п’ятеро вагітних вінничанок та двоє породіль, – розповіла Лариса Бевза.
– За минулий тиждень у місті Вінниці захворіло на кір 231 людина, з них 117 дітей. Майже 50% із числа захворілих госпіталізуються, решта лікуються вдома. На сьогодні великого спалаху кору у Вінниці немає – розповіла начальник відділу лікувально-профілактичної допомоги Департаменту охорони здоров’я Вінницької міської ради Наталія Авраменко.
В цілому по Україні наша область займає останні позиції по захворюваності на кір. Що місяця у нас фіксується в середньому 200 випадків захворювання. Лідирує в цьому сумному списку Одеса, далі йдуть Закарпатська, Чернівецька та Івано-Франківська області. Там що місячно фіксується більше тисячі випадків захворювання. Лікарі радять батькам, які везуть своїх не щеплених чи недощеплених дітей на відпочинок в Одесу чи їдуть на Західну Україну взяти цей факт до уваги.
Єдиним засобом профілактики кору фахівці називають щеплення. Вакцинація проходить в один рік, ревакцинація в 6 років. Одноразового щеплення, кажуть фахівці, недостатньо.
– Всі діти віком до 18 років незалежно від віку повинні мати щеплення – пояснює Айнур Жумабекова. – Навіть якщо дитині 16 років і вона не щеплена, то вона має отримати першу дозу, через місяць другу. Якщо ж у дитини незалежно від віку є перша доза, вона просто отримує другу дозу вакцини. Дорослі теж мають пройти дві дози вакцинації.
На сьогодні в області вакциновано 55% дітей з числа тих, які підлягають вакцинації, – розповіла Лариса Бевза. Щодо вакцин, то Вінниччина ними забезпечена на 120%.
-Наказом МОЗ України від 26 червня 2018 року №1216 обов’язковому щепленню проти кору підлягають люди, які входять до групи ризику. Це працівники закладів медицини, освіти, силових структур, студенти усіх навчальних закладів без обмеження віку. Вакцинування для них безкоштовне, як і для дітей, – розповіла Лариса Бевза.
Дорослі які не входять в групу ризику мають купувати вакцину самі. Вона коштує в районі 240 гривень, є в деяких аптеках міста, а також її можна замовити через інтернет. Вакцина бельгійська, за словами медиків – безпечна. В наявності є у всіх лікувально-профілактичних закладах області.
Основні симптоми кору схожі на симптоми застуди кажуть лікарі. Це висока температура, нежить прокашлювання, кон’юктивіт, кашель, через 4-5 діб висип на шкірі. В перший період в ротові порожнині з’являються специфічні плями. Зазвичай лікування симптоматичне в домашніх умовах. Але у важких випадках необхідна госпіталізація, наголошують лікарі і радять при перших ознаках хвороби звернутись до свого сімейного лікаря.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.