Реновація будинку Леонтовича в селі Шершні: обрали переможця конкурсу

11:16
Автор: Марина Однорог
Become a Patron!

Фонд гуманітарного розвитку України оголосив переможця конкурсу із реновації будинку, в якому провів своє дитинство відомий український композитор Микола Леонтович. Ним став архітектор Олексій Семирог-Орлик.

Інформацію про перемогу архітектора повідомили у прес-службі Фонду.

– Ми щасливі оголосити, що в історії Леонтовича зусиллями громадянського суспільства перегорнуто чорну сторінку забуття та нехтування. Я щиро хочу подякувати команді Фонду гуманітарного розвитку України, його співзасновників-однодумців, громаді села Шершні за палке оберігання від безжального часу та катка бездушної державної машини маленького будиночку великого композитора. Дякую також дитячому хору «Щедрик» і скрипалю Іллі Бондаренку за їхню участь в акціях, що привернули увагу усієї країни до долі цього будинку, – заявила президент Фонду Наталія Заболотна.

«Шершні Леонтовича»: на Вінниччині будинок композитора рятуватимуть фестивалем

Наталія Заболотна наголосила, що громада села Шершні поставила крапку в спекуляціях про те, чи є будинок, який зараз намагаються врятувати, саме тою будівлею, в якій мешкала родина Леонтовичів.

Нагадаємо, що в січні цього року під час прес-конференції щодо відзначення 140-річчя Миколи Леонтовича, питання про те, чи є насправді будинок, на реновацію якого збиралися кошти благодійників, місцем, де жив маленький Леонтович, залишилося відкритим.

Як тоді пояснив завідувач сектором охорони культурної спадщини Управління культури і туризму Вінницької ОДА Михайло Потупчик, будинок в Шершнях був взятий на облік, як пам‘ятка архітектури рішенням Вінницької обласної ради в 1997 році.

Всесвітньо відомий 16-річний скрипаль рятуватиме дім Леонтовича на Вінниччині

Проте коли споруду ставили на облік, жодної документації не робилося. Коли постало питання  щодо занесення його до цього реєстру, то виявилося, що немає облікової документації, паспорту пам’ятки та історичної довідки. Без цього комплекту документів внесення до державного реєстру не допускається.

  • Коли почали питання вивчати, готувати цю документацію виявилося, що немає жодних даних архівних чи інших документальних. Є великі сумніви щодо того, чи це дійсно той будинок, в якому проживав священник Леонтович із сім’єю. Навпаки є свідчення, що священницький будинок згорів у 1898 році. І дійсно, якщо брати взагалі традицію таких будинків, де проживали священники, то вони завжди були біля церкви – це було або на території церкви, або сусідній будинок біля церкви. Цей будинок розташований досить далеко від церкви, – зазначив Михайло Потупчик.

За його припущеннями, це стара церковно-приходська школа, яка збудована у 1867 році. Михайло Потупчик аргументує це тим, що будинок видовженої форми, а це не властиво житловим будинкам того часу. Михайло Потупчик додав, що хатина мала відношення до Леонтовича, адже там викладав батько композитора, але немає жодного документального підтвердження, щоб це довести.

Свою думку щодо Леонтовича та села Шершні мала і завідувачка сектору культури та туризму Тиврівської РДА Світлана Мартиневич. Вона розповідала, що ще її бабуся з 1921 року народження і всі старожили села знали, що у тій школі проживали священники, які служили не лише з батьком Леонтовича, але і після нього. Жінка зазначила, що для селища є важливим саме вшанування пам’яті композитора, хоча у погляди громади щодо призначення будинку «розходяться».

Нагадаємо, що минулого року Фонд гуманітарного розвитку України розпочав фандрайзингову діяльність задля порятунку будинку Леонтовича. Наразі вже зібрано близько 350 000 грн, пожертвуваних меценатами. З них 100 000 грн будуть виплачені Олексію Семирогу-Орлику в якості премії за перемогу в конкурсі, що було передбачено конкурсним статутом. У лютому 2018-го року Фонд оголосив проведення архітектурного конкурсу на реновацію будинку та створення у Шершнях комплексу Миколи Леонтовича, який би об’єднав кілька культурних та освітніх об’єктів.

Нарезі керівництво сільської ради Шершнів завершує необхідну роботу із визначення документальної приналежності будинку до тої чи іншої організації. Очікується, що цей етап буде завершено до вересня, після чого реноваційні роботи із збереження будинку Леонтовича зможуть розпочатися. Наразі ведеться остаточна фінансова оцінка реалізації цього проекту.

Проект Олексія Семирога-Орлика передбачає збереження будинку Леонтовича у максимально автентичному вигляді завдяки використанню легких матеріалів та скла, що зможуть боронити будівлю від впливу зовнішнього середовища. Також буде підсилений фундамент будинку, замінена його підлога, а стіни планується очистити піскоструминною обробкою.

Поруч із будинком пропонується звести літній музичний театр під відкритим небом OpenAirLeontovychHeart на 350 глядачів та школу-студію з музичними й мистецькими класами, де зможуть навчатися місцеві діти.
Запропонована архітектором театрально-концертна інфраструктура навколо будиночку Леонтовича дозволить приймати значні потоки туристів і розвивати Шершні як вектор культурного туризму України та Європи.

25 травня у Шершнях пройшли громадські слухання, на яких громада села ухвалила рішення про реновацію будинку саме як автентичного помешкання родини Миколи Леонтовича та відкинула закиди, що протирічать пам’яті живих мешканців села. Між громадою села та Фондом гуманітарного розвитку України підписаний Меморандум про реалізацію проекту із збереження будинку та розвитку Шершнів як місця пам’яті Леонтовича.