На маргінальних землях Вінниччини Євросоюз здійснює аграрно-енергетичний експеримент

18:09
Автор: Сергій Стриж
Become a Patron!

На Вінниччині, на колишньому смітнику, Євросоюз здійснює експеримент з вирощування енергетичної верби.

Колишні сміттєзвалища, чагарники, схили та інші не придатні для сільського господарства землі можна з успіхом використовувати. Наприклад, садити там енергетичні культури, які дуже швидко ростуть, дають велику біомасу, а далі успішно використовуються для виробництва біопалива. Перші кроки в цьому напрямку вже здійснено в нашій області.

На Вінниччині є багато малоефективних і непридатних земель для ведення сільського господарства. Першу спробу вирощення енергетичних біокультур на таких маргінальних землях здійснила Ялтушківска дослідно-селекційна станція Інституту біоенергетичних культур і цукрового буряка НААН (ІБКіЦБ). Задля експерименту, на місці колишнього сміттєзвалища, у селі Черешнева, Барського району науковці засадили майже півтора гектари Верби енергетичної і сорок соток Міскантуса гігантського – багаторічної трав’янистої рослини, що нагадує очерет.

Енергетична верба

– Вигода від вирощення таких культур очевидна: енергетична Верба, приміром, росте три роки і за цей час дає 40 тонн щепи на гектар, це неймовірно, жодне дерево не дає такого приросту, – розповідає заступник директора з наукової роботи Ялтушківської дослідно-селекційної станції (ІБКіЦБ) НААН Григорій Гончарук. – Після трьох років дерево зрізають, біомасу перероблять на пелети, а верба «з нуля» росте собі далі. І так – тридцять років.

Таке саме захоплення в українських науковців викликає і гість з Африки і Азії Міскантус гігантський і це зрозуміло: рослина досягає 4 метрів у висоту і 2 см у товщину. На одному місці росте 20-25 років. За даними  Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків (ІБКіЦБ) НААН за сприятливих погодних умов Міскантус дає понад 20 тонн сухої речовини з гектара, яку потім переробляють на біопаливо, чи просто спалюють у котлах: 10% площ засаджених цією культурою дає додатково 9% електроенергії. Не дивно, що в останні роки він активно вирощується в Європі і дозволяє певною мірою вирішувати проблему залежності від природного газу і вугілля. Причому площі під дану рослину постійно збільшуються. Так, у Великобританії, за останні 10-12 років вирощування Міскантусу гігантського зросло до декількох тисяч гектарів. А от в Україні він поки що, популярності не набув.

Міскантус

Сьогодні Євросоюз вивчає питання постійного вирощення енергетичних культур на маргінальних землях Європи. Ялтушківська пілотна ділянка є складовою цієї науково-дослідної роботи. Проводиться вона в рамках проекту SEEMLA програми «Горизонт 2020» – найбільшої Рамкової програма Європейського Союзу з фінансування науки та інновацій із загальним бюджетом близько 80 мільярдів євро, розрахованої на 2014 – 2020 роки. В ході реалізації даної програми розроблено методику ідентифікації маргінальних земель. На її основі проведено картографування земель сільськогосподарського призначення Європи. Паралельно з цим створено каталог біоенергетичних рослин, які не вибагливі до ґрунтово-кліматичних умов і можуть вирощуватись на маргінальних землях.

На втілення пілотного проекту на Вінниччині Євросоюз, згідно грантової угоди, виділив в минулому році 21 тисячу євро. Стільки ж Ялтушківська дослідно-селекційна станція очікує отримати в поточному році.

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.